جمعیت اسلامی وکلای دادگستری ایران
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره جاودان


وبلاگ جمعیت اسلامی وکلای دادگستری ایران ، با هدف اطلاع رسانی اخبار صنفی و انعکاس موضوعات حقوقی ، قضایی ، فعلا بصورت موقت جایگزین سایت دائمی جاودان شده است. این وبلاگ در نظر دارد محل تبادل نظر همکاران، انتقال تجارب صنفی و درمیان گذاشتن دردهای مشترک باشد تا در پرتو همدلی حاصل از اشتراک در آراء و نظرات کاربران، بهترین مسیر پیشرفت و تعالی کشور - که یک جلوه آن استقلال نهاد وکالت است - به روی ملتمان گشوده شود.

مدیر وبلاگ : علی رضا وجدانی آرام
اخبار ومقالات جاودان
مصاحبه نامزدهای بیست و هشتمین دوره انتخابات هیات مدیره کانون وکلای مرکز
مصاحبه با جناب آقای دکتر  عبدالعلی محمدی  وکیل دادگستری 

مصاحیه هیجدهم

بخش دوم7-نحوه تعامل کانون وکلا با نهادهای حکومتی و قوای سه گانه باید چگونه باشد؟

کانون وکلا، یک نهاد مدنی است. رمز بقای هر نهاد مدنی، تعامل سازنده و قانون محور با حفظ اصول اساسی و حیاتی آن نهاد است. تعامل با قوای سه گانه، بویژه دستگاه قضائی، تا آنجا که به موجودیت کانون و استقلال وکیل لطمه نزند، یک اصل لازم الرعایه است. چالشها باید از طریق مذاکره و تعامل حل و فصل شوند.


8-باتوجه به درپیش بودن تصویب لایحه جامع وکالت دادگستری، چنانچه می­ دانید برخی از همکاران را عقیده بر این است که وکلای دادگستری و کانون وکلا باید از هرگونه مداخله و ایفای نقش در تدوین و تصویب  آن احتراز نمایند تا نقایص احتمالی آن به حساب وکلا نوشته نشود. این عقیده را تا چه اندازه در راستای حفظ استقلال کانون موثر می دانید؟

بسیار عجیب است!! با اینکه اینجانب تاکنون نشنیده ام که کسی از همکاران بر این اعتقاد باشد، لکن فی الواقع اگر وکیل چنین فکر کند، باید به شدت به حالش تاسف خورد. لایحه قانون جامع وکالت، موجودیت کانون و استقلال وکیل را هدف گرفته، تصویب آن می تواند به فاجعه ای بزرگ در تاریخ وکالت منتهی شود. فاجعه ای که درصورت بروز آن دیگر نه کانونی خواهد ماند تا بتواند در موضوع مداخله کند و نه استقلالی خواهد ماند تا آنرا جشن بگیریم و به وجودش ببالیم. آن وقت خموش  بنشینیم و نگاه کنیم تا دیگران فاجعه را به پای ما ننویسند؟؟!!


9-یکی از د­ل­ مشغولی­ های وکلا این است که در زمان انتخابات هیات مدیره شعارهای زیبایی از طرف نامزدها داده می­ شود. اما غالبا بعداز انتخابات، به این بهانه که وعده­ های داده شده در هیات مدیره رای نمی آورد به فراموشی سپرده می شوند و از اجرای آنها خبری نیست. شما چه ضمانت اجرایی برای عملی شدن شعارهای انتخاباتی خود درنظر گرفته اید؟


شفاف سازی و تلاش در راه جامه عمل پوشاندن به اصل علنی بودن جلسات هیئت مدیره و انتشار صورتجلسات،ازاولین اصول اعتقادی اینجانب است. آنهائی که تصمیمات خود را در اطاق جلسات مدفون کردند و هرگز اجازه ندادند تا همکاران وکیل از تصمیماتشان مطلع شوند، آنان که وکلا را نامحرم انگاشتند و به آنها به دیده غریبه نگریستند و آنان که جز در ایام انتخابات و در زمانی که نیازمند رای همکارانشان بودند، به دیگران احترام نگذاشتند، رفتارشان با وکلا، رفتار پدرسالارانه بود و دسترسی به آنها برای همکاران وکیلشان غیرممکن بود، مسئول این فضای بدبینی حاکم بر جامعه وکالت نسبت به کاندیداهای انتخابی هستند .


10-مهمترین تخلفات انتظامی وکلا شامل چه مواردی است و چگونه می توان از بروز آنها پیشگیری کرد؟

امروز آمارها نشان می دهد که بیشترین پرونده های تخلفاتی، مربوط به وکلای جوان است. تعدادی از آنها ناشی از اختلافات مالی میان موکلین و وکلا و البته تعداد بیشتری از پرونده ها مربوط به عدم رعایت شئونات وکالت است. اینجانب سبب اصلی این تخلفات را ناآگاهی وکلا و خصوصاً وکلای جوان از ضوابط انتظامی می دانم. به نظر اینجانب کانون وکلا باید با تاسیس و یا تقویت نهادهای آموزشی، ضوابط مزبور را به وکلا آموزش بدهد. بعلاوه کانون باید با تاسیس نهادهای داوری که حدفاصل شکات و دادسرا خواهند بود، تلاش نماید تا با رفتار کدخدامنشانه داوران وکیل، به حل و فصل اختلافات پرداخته و از ورودی پرونده های دادسرا بکاهد.


11-البته همانگونه که اطلاع دارید؛ کمیسیون داوری کانون(که مجزای از مرکز داوری است)، هم اکنون وظیفه حل و فصل کدخدامنشانه اختلاف وکیل و موکل را برعهده دارد. با این وجود، نظارت ابتکاری و ابتدا به ساکن کانون، بر عملکرد وکلا را که در بند 2 ماده 6 لایحه استقلال پیش بینی شده را تا چه اندازه برای پیشگیری از تخلفات انتظامی موثر می دانید و عملکرد کانون در اجرای وظیفه مذکور را چگونه ارزیابی می کنید؟ 

بله، البته کمیسیون داوری می تواند در صورت تراضی طرفین در امر مزبور مداخله نماید. لکن؛ منظور اینجانب از حل و فصل کدخدامنشانه اختلافات، تعریف یک نظام قانونمند برای این امر است، نظامی که در سایه آن، تمام پرونده های انتظامی از مسیر نهادی داوری عبور کنند. از سوی دیگر؛ به نظر اینجانب آنچه در بند ب ماده 6 لایحه استقلال آمده است، نمی تواند جوابگوی نیاز و ضرورت سازوکار لازم برای جلوگیری از تخلفات انتظامی باشد. پیشگیری از تخلفات انتظامی، نظام جامع آموزشی و فرهنگ سازی می خواهد.


12-نقش و جایگاه کدامیک از نهادها و کمیسیونهای کانون را در جهت حفظ حقوق و تضمین جایگاه وکلای دادگستری موثرتر می دانید؟

درصورتی که اینجانب مورد اعتماد و انتخاب همکاران واقع  شوم، اصول اعتقادی 12 گانه زیر را سرلوحه و مبنای کار خود قرار خواهم داد:

1– تعامل سازنده مبتنی بر هدف محوری، گذشت و احترام متقابل با سایر اعضاء هیئت مدیره به منظور رسیدن به یک هیئت مدیره همدل و همراه؛ و یک مدیریت واحد و یکپارچه و پرهیز از هرگونه مرزبندی در پیکره مدیریت کانون.

2 – تلاش مستمر، علم محور و دانش بنیان همراه با تعامل و مذاکره، در برخورد با هرگونه مصوبه ای که استقلال وکیل و موجودیت کانون را هدف گرفته باشد.

3 – احترام به جامعه وکالت و پرهیز از رفتارهای پدر سالارانه همراه با رفتار صحیح و اخلاق مدارانه با همکاران وکیل و تلاش در حل مشکلات همکاران در تمامی بخشهای کانون.

4 – تلاش در جهت افزایش توانمندی علمی وکلا از طریق ایجاد و تقویت نهادهای دانش بنیان در کانون.

5 – تلاش در جهت افزایش توانمندی تجربی وکلا از طریق ایجاد نهادهای تجربه بنیان در کانون به منظور ایجاد زمینه ی انتقال تجربه معمرین و صاحبان تجربه به وکلای جوان.

6 – تلاش در جهت حاکمیت منشور صحیح اخلاقی بر جامعه وکالت از طریق ایجاد نهادهای اخلاق محور در کانون به منظور آموزش اصول اخلاق و پرهیز از رفتارهای غیر اخلاقی .

7 – مشارکت دادن جامعه وکالت و خصوصاً معمرین، پیشکسوتان و صاحبان تجربه در تصمیم گیری های کلان از طریق ایجاد و تقویت کمسیون های مشورتی.

8- شفاف سازی، جامه عمل پوشاندن به اصل علنی بودن جلسات هیئت مدیره و انتشار مصوبات هیئت مدیره در چارچوب قوانین و مقررات و ارائه گزارش مستمر مالی به همکاران وکیل.

9– بازنگری در نظام نظارت انتظامی بر رفتار وکلا از طریق آموزش مقررات انتظامی به وکلا و خصوصاً وکلای  جوان در قالب کارگاههای آموزشی و همچنین حل و فصل مسالمت آمیز اختلافات میان  وکلا  و شکات از طریق ایجاد نهادهای داوری، توام با برخورد جدی و قاطع با وکلای متخلف.

10– نظارت راهبردی بر مدیریت منابع مالی صندوق حمایت، به منظور تقویت بنیان مالی صندوق و ارائه خدمات بهینه به وکلا و کارآموزان، همراه با بازنگری در نظام بازنشستگی وکلا در چارچوب قوانین و مقررات.

11- تغییر اساسی و بنیادین ساختار کارآموزی، از طریق ایجاد و تقویت نهادهای آموزشی مبتنی بر تعامل سازنده کمسیون کارآموزی با وکلای سرپرست، محاکم قضایی و وکلایی که به منظور آموزش اصول و فنون وکالت و ضوابط قانونی حاکم بر آن انتخاب می شوند و اصلاح مقررات و تکالیف حاکم، به منظور کاربردی کردن دوره کارآموزی و پرهیز از انجام تکالیف غیرضروری و غیرمفید.

12- اشاعه روح مشارکت جمعی در بین وکلا از طریق تسهیل و ترویج موسسات حقوقی بزرگ و نهادهای داوری و تعامل موسسات و نهادهای مزبور و متقاضیان خدمات حقوقی، به ویژه صاحبان مشاغل در بخش صنعت.


با تشکر و سپاس از جناب آقای دکتر عبدالعلی محمدی وکیل  دادگستری

تهیه و تنظیم  : نرگس کرمی

نوع مطلب : مصاحبه، 
برچسب ها : مصاحبه نامزدهای بیست و هشتمین دوره انتخابات هیات مدیره کانون وکلای مرکز،
لینک های مرتبط :
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
به سایت جمعیت اسلامی وکلای دادگستری خوش آمدید
کلیه حقوق این وبلاگ برای جمعیت اسلامی وکلای دادگستری ایران محفوظ است

ابزار هدایت به بالای صفحه

ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو | Buy Website Traffic