جمعیت اسلامی وکلای دادگستری ایران
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره جاودان


وبلاگ جمعیت اسلامی وکلای دادگستری ایران ، با هدف اطلاع رسانی اخبار صنفی و انعکاس موضوعات حقوقی ، قضایی ، فعلا بصورت موقت جایگزین سایت دائمی جاودان شده است. این وبلاگ در نظر دارد محل تبادل نظر همکاران، انتقال تجارب صنفی و درمیان گذاشتن دردهای مشترک باشد تا در پرتو همدلی حاصل از اشتراک در آراء و نظرات کاربران، بهترین مسیر پیشرفت و تعالی کشور - که یک جلوه آن استقلال نهاد وکالت است - به روی ملتمان گشوده شود.

مدیر وبلاگ : علی رضا وجدانی آرام
اخبار ومقالات جاودان
مصاحبه نامزدهای بیست و هشتمین دوره انتخابات هیات مدیره کانون وکلای مرکز

مصاحبه با جناب آقای شاهپور دولتشاهی وکیل دادگستری

مصاحبه نوزدهم1 -جناب آقای دولتشاهی  با تشکر از اینکه وقتتان را در اختیار ما گذاشتید، ابتدا با معرفی خود، خلاصه­ ای از سوابق علمی، عملی و صنفی خود را بیان فرمایید؟

با سلام و احترام متقابل، من شاهپور دولتشاهی هستم. وکیل دادگستری و کارشناس ارشد حقوق جزا و جرم شناسی. در سال 1382 پروانۀ کارآموزی و 1384 پایه یک گرفتم. قبل از آن و در سال 81 و همزمان با شروع دورۀ کارشناسی ارشد به عضویت کمیتۀ مبارزه با جرائم رایانه ای در شورای عالی توسعۀ قضائی درآمدم و همین طور کمیتۀ پیشنویس قانون جرائم رایانه ای. بنابر این از همان ابتدای کار وکالت، مسیر حرفه ای من با مسیر پژوهشی که در پیش داشتم منطبق و همسو شد، یعنی حقوق سایبر.

همچنین دو دوره عضو ثابت کمیسیون انفورماتیک کانون و یک دوره هم عضو کمیسیون روابط عمومی بودم. سایت اولیۀ کانون مرکز رو به درخواست رئیس محترم هیئت مدیرۀ وقت ثبت و راه اندازی کردم و طرح تدریس حقوق سایبر رو هم در دانشکدۀ علمی کاربردی کانون تقدیم کردم که مورد موافقت قرار گرفت و مکاتبات لازم با وزارت علوم هم در این مورد انجام شده و دوره ها در آیندۀ نزدیک برگزار خواهد شد. یک دوره هم در کانون جلسۀ آشنائی با حقوق کیفری فناوری اطلاعات و ارتباطات داشتم که مورد توجه زیادی قرار گرفت.

در این یازده ساله هم عمدۀ فعالیتهای پژوهشی و کاربردی من متمرکز بر حقوق کیفری سایبر بوده. رزومه ای از سوابقم را در صفحۀ شخصی ام در فیس بوک قرار دادم که علاقمندان رو دعوت می کنم مطالعه بفرمایند.2- مهمترین نقیصه موجود در مدیریت کانون را در کجا می­ دانید و اگر به عضویت هیات مدیره کانون انتخاب شوید اولین اقدامی را که برای حفظ شان و جایگاه وکیل دادگستری انجام خواهید داد چیست؟

تمامی ادوار هیئت مدیره به نوبۀ خود اقداماتی که برای حفظ شأن و جایگاه وکیل دادگستری لازم است را انجام داده اند. من هم اگر به لطف خدا و اعتماد دوستان وارد هیئت مدیره شوم، یقیناً اولین و مهمترین دغدغه ام همان استقلال و ارتقاء شأن وکیل خواهد بود.

راههای آن هم پیچیده نیست. اولین آن تعامل و ارتباط نزدیک و مستمر با قوای مقننه و قضائیه است. خصوصاً کمیسیون حقوقی و قضائی مجلس. البته همانطور که گفتم در تمامی ادوار اهتمام بر این امر صورت گرفته، اما شاید کافی نبوده. حتی در صورتیکه آن نهادها به اصطلاح کانون را جدی نگیرند، ما نباید از پا بنشیم. باید بیشتر و بیشتر اصرار کنیم. اصرار به جلسات. اصرار به ملاقات. اصرار به ورود به بحث. وقتی پافشاری و پیگیری از یک حدی بیشتر شود، آنها هم قبول خواهند کرد. خصوصاً اینکه عنادی با کانون ندارند. شاید بی توجه باشند و می توان با پیگیریهای مستمر توجهشان را جلب کرد. تنیجۀ این جلب توجه هم حضور در جلسات و مباحثی است که راجع به کانون و نهاد وکالت تصمیم گیری می شود. من در مقاطعی همکاری بسیار نزدیکی با آنها داشتم و می دانم که عنادی ندارند. در صورت ورود به هیئت مدیره هم، از تمام توان و تجربۀ همکاری ام استفاده خواهم کرد، تا ارتباط کانون رو با قوۀ قضائیه و مقننه بیشتر کنم. به نظر بنده  این نخستین رکن در راه حفظ استقلال کانون خواهد بود.

اما در مورد ارتقاء شأن وکیل در جامعه، می دانید که من نسبت به همکاران وکیل، ارتباط زیادی با رسانۀ ملی دارم. بلحاظ حضور در برنامه های مختلف تلویزیونی که در تمامی شبکه ها غیر از شبکه 3 بوده و همینطور چندین برنامۀ رادیوئی. از طرفی بخاطر انتشار مقالاتم در نشریات مختلف با فضای رسانه ای آشنا هستم. در صورت ورود به هیئت مدیره تمام توان و تجربۀ همکاری رسانه ای ام را صرف تبیین جایگاه رفیع وکالت از طریق این برنامه ها خواهم کرد. هر چند تاکنون در هیچیک از این برنامه ها خود را وکیل معرفی نکردم که شائبۀ تبلیغ و سوء استفاده از تریبون رسانۀ ملی برای جذب موکل بوجود نیاد. اما در صورت ورود به هیئت مدیره، چون از جایگاه عضو هیئت مدیره سخن خواهم گفت و شأن و جایگاه هیئت مدیره نیز فقط خدمت به جامعۀ وکلاست، هیچ سوء برداشتی پیش نخواهد آمد و می توانیم در راه اعتلای امر وکالت و جایگاه وکیل قدمهای مثبتی برداریم.

 برنامۀ بعدی که همسو با فعالیتهای من در تمام این 11 سال بوده، آموزشهای ضمن وکالت برای همکاران علاقمند در کانون خواهد بود. هرچند به لطف بزرگان کانون در کادر اساتید دانشکدۀ علمی کاربردی کانون قرار دارم، اما اعتقاد دارم این آموزشها بایستی برای تمامی همکاران علاقمند، اعم از کارآموز و پایه یک، بصورت سیستماتیک و مدون و منظم برقرار باشه. یعنی وکلا بدانند و مطمئن باشند که مثلاً در سال دو دورۀ حقوق سایبر در کانون برگزار می شود. یا دو دورۀ حقوق تجارت بین الملل یا هر دورۀ دیگری... مهم منظم و مدون و مستمر بودن دوره های آموزشی در کانون است. این آموزشها در میان مدت تأثیر بی بدیلی در ارتقاء جایگاه وکلا و تفهیم نیاز مردم به وکیلِ متخصص در دادرسی خواهد داشت. به این علت که وقتی وکلا با طی این دوره ها در یک یا چند رشته به دانائی و توانائی علمی و کاربردی می رسند، در واقع در میان مدت ما وکلائی متخصص خواهیم داشت. این در حالی است  که در حال حاضر چنین آموزشهای منظمی در کانون برگزار نمی شود. نمی گویم آموزش تخصصی نبوده یا نیست؛ بلکه منظم و مدون نیست. قابل ذکر است زحمات دوستان و همکارانم در کمیسیون آموزش در این دوره ستودنی بوده است .یعنی هراز گاهی، یک بحثی انتخاب می شود و جلسه ای هم در آن مورد برگزار می شود که بسیار پر بار می باشد. اما چون منظم و مدون و مستمر نیست، نتیجه ای که باید داشته باشه رو نخواهد داشت.

از سوی دیگه از رهگذر آموزشهای مدون و منظم، رفته رفته کانون بعنوان نهادی علمی و اصطلاحاً دانشگاهی در جامعه شناخته خواهد شد. در حالیکه هم اکنون کانون به ظاهر یک نهاد کاربردی است. یعنی مردم تصور می کنند که کانون دخالتی در آموزش وکلا ندارد. بلکه هر کسی که دانش حقوق را در خازج از کانون (یعنی دانشکده های حقوق) آموخته، بعد از کنکور و طی مراحلی تبدیل به وکیل دادگستری می شود و کانون هم مانند اصناف دیگه، صرفاً مسئول هماهنگی صنفی وکلاست و نه مرجع علمی و آموزشی برای ارتقاء دانش وکلا. در واقع این تصور اشتباهی است. چرا که هم کانون سعی بسیار در جهت ارتقاء علمی وکلا داشته  و هم همکاران عزیز دائماً در حال دانش اندوزی و بروز کردن دانش خود هستند. آمار شرکت در جلسات علمی (و نه هم اندیشی های صنفی و تشکل ها) و همینطور شرکت وکلا در کلاسهای خارج کانون نظیر اتاق داوری و ... نشانگر این شوق کانون و وکلا به ارتقاء علمی است. اما آسیب پذیری همان نامنظم و نامدون بودن آموزشهاست که در صورت ورود، بلحاظ تجربه و علاقه ام به آموزش، سعی بسیاری را صرف این مهم خواهم کرد.

بهترین و مهمترین اثر این کار در ارتقاء جایگاه وکیل در جامعه، تخصصی جلوه نمودن وکلا نزد افکارعمومی، یا همان موکلین بالقوه خواهد بود. همانطور که اعتمادِ بیمار به پزشک متخصص بسیار بیشتر از پزشک عمومی است، اعتماد موکل هم به وکیل متخصص، زمین تا آسمان با وکیل غیرمتخصص متفاوت خواهد بود. باید کانون رو به سمت تخصصی شدن پیش ببریم و در این راه از ظرفیتهای مغفول  استفاده نماییم. وکلای جوان و متخصص بسیاری در کانون هستند که شناسائی نشدند یا بقول معروف به بازی راه داده نمی شوند. من از اینها تقاضای همکاری و کمک خواهم کرد. 


3-کانون وکلا چگونه می تواند در زمینه ارتقاء شان و منزلت اجتماعی وکلا ایفای نقش نماید؟

در مقابل هجمه های ناروائی که به شأن و جایگاه وکیل صورت می گیرد، باید کانون نقش پررنگتری بر عهده گیرد. باید اطلاع رسانی نماید.  متأسفانه امروزه  این اطلاع رسانی محدود شده است به یک اطلاعیۀ خشک و رسمی که در پاسخ به هر کدام از این هجمه ها صادر می شود. در حالیکه کانون باید بصورت مستمر و مدون در جامعه فرهنگ سازی نماید و باید خود را  در جامعه بشناساند.ما مدام گله می کنیم که چرا آئین نامۀ اجباری شدن وکیل در این دوره ملغی شده؟! خب در پاسخ ما چه کردیم؟ پیشنهاد بنده این است که اگر کانون بتواند خودش را در جامعه آنطور که هست و قابلیت دارد معرفی نموده  و فرهنگ سازی نماید،  مردم به تبع شناخت ماهیت امر وکالت و اعتماد به تخصص و توان وکلا، خودشان نیاز به همراهی وکیل متخصص رو حس می کنند و بدون نیاز به آئین نامۀ اجباری شدن وکیل و امثال آن، به وکلا روی خواهند آورد.

این فرهنگ سازی، کار آسانی نیست. اما نشدنی هم نیست. پیشنهادات زیادی دارم که در صورت ورود به هیئت مدیره عنوان و پیگیری خواهم کرد. اما فقط یک نمودۀ آن را  عرض می کنم:

شکر خدا کانون نهادی است مرفه . آیا نمی تواند ضمن انعقاد قرارداد با موسسات سینمائی معتبر و یا تهیه کنندگان قابل اعتماد و مسئولیت پذیر، اقدام به تولید مجموعه های حقوقی در قالب داستانی، آموزشی و حتی (بقول سینمائی ها) گیشه پسند نماید؟ موضوع پرونده های حقوقی برای عموم مردم دنیا جذابترین موضوع می باشد. این را می توان از کثرت تولید و اقبال عمومی نسبت به سریالهای حقوقی در کشورهای مختلف منجمله ایالات متحده مطمئن شد.

تجربۀ همکاران محترم در انواع پرونده های حقوقی، کیفری، ثبتی، خانوادگی و .... که در واقع نوعی سندیت به موضوعات داده، سرمایۀ بسیار غنی برای تولید محتوای صددرصد واقعی خواهد بود.

نهایتاً با توجه به علاقۀ مردم به موضوعات حقوقی، که معمولاً همراه با موضوعات پلیسی هم در بسیاری موارد خواهد بود، سرمایۀ بکار برده شده را تضمین خواهد کرد و مطمئناً سودآور هم خواهد بود.

آن موقع کانون می تواند از طریق این مجموعه ها فرهنگ سازی نموده و شأن وکیل را آنطور که هست در جامعه جا بیاندازد. پیشنهادات زیادی دارم... در فرصتهای بعدی اعلام خواهم نمود.4- جایگاه فعلی وکلا در نزد افکار عمومی را تا چه اندازه متاثر از عملکرد همکاران خود می دانید و مهمترین عامل رشد و ارتقاء اجتماعی وکلا را در چه می دانید؟

عملکرد قاطبۀ همکارانم را تحسین نموده و به آن افتخار می کنم. وکلا با تمام مشکلات و معضلاتی که در موضوعات و مقاطع مختلفی در دادرسی و دادگاه مبتلا به هستند، شرافتمندانه پایداری می کنند. با تمام ناملایمات می سازند. با بدرفتاری ها و تندی ها به نیکی پاسخ می گویند. مصادیق این ها را چون همۀ ما می دانیم، وارد جزئیاتش نمی شوم. در هر جامعه ای موارد تخلف هم دیده می شود. نباید به پای کل جامعه گذاشت.یکی از مهمترین عوامل در ارتقاء شأن وکیل حداقل نزد قضات و دستگاه قضا، حسن رفتار وکلا با همدیگر در دادرسی ها و نزد قاضی ست. متأسفانه در برخی موارد دیده می شود همکاران در جلسات احترام همدیگر را نگه نمی دارند. این باعث می شود دیگران هم به خودشان اجازۀ بی احترامی به وکیل را بدهند. 


5-رئوس برنامه ­هایی که برای رشد و پویایی جامعه وکالت و حفظ استقلال کانون درنظر دارید بیان فرمایید؟

«سنگ بزرگ، علامتِ نزدن است»... همین ها را که عرض نمودم  اگر بتوانم یا بتوانیم اجرائی نماییم، گام بزرگی برداشته ایم.  بنده هم بیش از این نه می گویم و نه می توانم. ادعاهای تبلیغاتی که بیشتر به آرزو شبیه اند، نباید داشته باشیم و یا آنقدر برنامه داشته باشیم که برفرض ورود به هیئت مدیره نتوانیم عملی کنیم.6-نحوه تعامل کانون وکلا با نهادهای حکومتی و قوای سه گانه باید چگونه باشد؟

قبلاً به این موضوع اشاره نمودم. با اثبات توانمندی علمی و کاربردی نزد قوا و مهمتر، پیگیری و اصرار بر ورود به مباحث حاکمیتی از طرق قانونی و البته روابط عمومی بمعنای کلمه.


7-باتوجه به درپیش بودن تصویب لایحه جامع وکالت دادگستری، چنانچه می­ دانید برخی از همکاران را عقیده بر این است که وکلای دادگستری و کانون وکلا باید از هرگونه مداخله و ایفای نقش در تدوین و تصویب  آن احتراز نمایند تا نقایص احتمالی آن به حساب وکلا نوشته نشود. این عقیده را تا چه اندازه در راستای حفظ استقلال کانون موثر می دانید؟

    به راه بادیه رفتن به از نشستن باطل    /  که گر مراد نیابم، بقدر وسع بکوشم

اینکه ما مداخله نموده و باز هم خدای نا کرده حاصل به ضرر وکلا باشد، حداقل وظیفۀ حرفه ای و اخلاقی و تعهد خودمان به جامعه و نهاد وکالت را به انجام رسانده ایم. نزد خدا و همکاران و افکار عمومی هم همواره سربلند نگاه داشته  که «ما هر چه توان داشتیم گذاشتیم...» اما اگر به بهانۀ لکه دار نشدنمان، اصرار به ورود نورزیم، به رسم امانتداری پشت پا زده ایم. کانون امانتی نزد مدیران است. رسم امانتداری و اتفاقاً وظیفۀ مدیریت کانون و یکایک وکلاست که هرفردی به هر نحوی که در توان دارد وارد مباحث حاکمیتی شده و از تمام توان خود مایه بگذارد. اگر به این بهانه که فرمودید، وارد نشویم، و فردا قانونی به ضرر وکلا به تصویب  رسد، حق است که هیچ کجای داخل و خارج مملکت به قریادمان گوش نکنند. یقیناً خواهند گفت «شما که خودتان دلتان برای خود نسوخت و وقت سخن گفتن، دهان بستید، حالا حرف حسابتان چیست؟!» اتفاقاً اعتقاد دارم باید بسیار قوی و مستدل و همه جانبه به مباحث وارد شد. و اطمینان قلبی دارم در اینصورت حاصل بهتر از آن چیزی خواهد بود که در صورت شانه خالی کردن پدیدار خواهد شد. 


8-یکی از د­ل­ مشغولی­ های وکلا این است که در زمان انتخابات هیات مدیره شعارهای زیبایی از طرف نامزدها داده می­ شود. اما غالبا بعداز انتخابات، به این بهانه که وعده­ های داده شده در هیات مدیره رای نمی آورد به فراموشی سپرده می شوند و از اجرای آنها خبری نیست. شما چه ضمانت اجرایی برای عملی شدن شعارهای انتخاباتی خود درنظر گرفته اید؟

بحث فرهنگ سازی را که اشاره نمودم، پیشنهاد من به مجموعۀ کانون بود. چون هم کار یک کار جمعی است، هم نیاز به تصمیم مدیریت داشته  و هم بودجۀ مدیریتی لازم دارد.  بنده هم فقط در قالب پیشنهاد به آن اشاره نموده و نه برنامۀ انتخاباتی.

غیر از آن، در خصوص موارد آموزشی حتی اگر در هیئت مدیره هم رأی نیاورده، شخصاً (بدون تصویب هیئت مدیره، اما با کمک گرفتن از سایر اساتید و وکلای علاقمند) توان انجام آن را  خواهم داشت. حتی اگر نتوانم در جلسات هیئت مدیره یک سالن هم برای آموزش بگیرم، اگر وکلای علاقمند یاری کنند،  هر ماه از یک دانشکده ، فرهنگسرائی  برای چند ساعت سالن همایش را  اجاره نموده   و آموزش را برگزار می کنیم. البته این هرگز اتفاق نخواهد افتاد. چون سابقه در هیئت مدیره بسیار روشن است و هیئت مدیره همواره از مباحث علمی و آموزشی حمایت کرده و خواهد کرد. اما مراد از توضیح بنده  این بود که برنامه های من حتی بدون تصویب در هیئت هم قابل اجراست. من خواهم بود و برنامه هام، توکل به خدا ، یک حنجره و یک قلم، و الباقی استقبال و همراهی علاقمندان. همین ها کافیست.یا ارتباط با رسانۀ ملی یا سایر قوا، به تجربه و سابقۀ شخصی ام اتکا دارم و نه به تصویب هیئت مدیره. کاریست که از شخص هر وکیلی ساخته ست و بر می آید.9- نقش و جایگاه کدامیک از نهادها و کمیسیون­ های کانون را در جهت حفظ حقوق و تضمین جایگاه وکلای دادگستری موثرتر می­ دانید؟

نقش تمامی کمیسیونها مهم بوده ، چون نهایتاً عملکرد آنها بنام مجموعۀ کانون تلقی خواهد شد. اما یقیناً نقش برخی مهمتر از بقیه خواهد بود. نام بردن از بعضی ممکن است  موجب دلسردی دیگران شود. اما همانطور که گفتم از بیرون به مجموعۀ کانون نگاه می شود و نه به کمیسیون خاص.10- تا چه اندازه با تشکلهای صنفی موجود در کانون وکلا آشنا هستید؟ ارزیابی خود را از عملکرد گذشته این تشکلها در جهت ارتقاء جایگاه نهاد وکالت در جامعه، حفظ استقلال و نظارت بر مدیریت کانون داشته ­اند بیان فرمایید.


از لطف خدا، دوستان بسیار زیادی در میان وکلا دارم. تقریباً در هر گروه و تشکلی یک یا چند نفر از دوستانم عضویت دارند.

 از این رو با تشکلها کاملاً آشنا هستم. با خط مشی فکری و آرمان و اهداف و همچنین بیم ها و امیدهایشان  بیگانه نیستم. در جلسات 2 تشکل صنفی هم در گذشته شرکت نمودم و همکاری آموزشی داشتم. اعضاء مؤسس و هیئت مرکزی این دو تشکل در این انتخابات هم افتخار دادند و قویاً از این حقیر حمایت کردند. اما چون هنوز اعلام رسمی نشده، بلحاظ رعایت احترام ایشان اجازه می خواهم صحبتی ننمایم، خود در هر زمان که مصلحت بدانند، اعلام خواهند کرد.


11- درپایان؛ چنانچه مطلب قابل ذکری دارید بیان فرمایید.

این قسمت از عرائض بنده   قدری پراکنده  می باشد. ابتدائاً از این بابت عذرخواهی می کنم.

بعنوان نمونه :

می دانم کانون وکلا از سرمایۀ بی بدیل استعدادهای جوانی بین وکلا بهره مند است که خود خبر ندارد. این هم ظلم به آن استعدادهاست و هم ظلم به کانون. باید به این استعدادهای جوان بهاء داد. چرا نباید کانون در جلسات آموزشی کارآموزان از اینها استفاده نماید؟

چرا از این استعدادها دعوت نمی شود تا در کانون و با استفاده از حداقل امکانات کانون که همان سالن مرحوم نائینی باشد، سخنرانی بگذارند؟

چرا نباید جلسات آموزشی کارآموزان سرفصل مدون و مشخصی داشته باشند؟ همانطور که جلسات دادگاه برای کارآموزان مشخص و منظم هست، باید جلسات داخل کانون هم مشخص باشد که برای مثال 2 جلسۀ سخنرانی حقوقی، 2 جلسه کیفری، 1 جلسه ثبتی و .... برگزار خواهد شد. مبنای انتخاب اساتید و سخنرانان جلسات مشخص نیست و چندین چرای دیگر.

در آخر از تمامی همکاران عزیزم درخواست دارم تا هرگونه راهنمائی که به ذهنشان رسیده  بفرمایند. تا حدی که همسو با افکارم و مهمتر اینکه در توانم باشد، عمل خواهم کرد.

شمارۀ تلفن دفتر ما  88875324  و فکس ما 88887689   و بشرط حیات، از شنبه تا چهارشنبه از ساعت 16 تا 20  پذیرای قدوم و شنوای نظرات همکاران عزیزم هستم.


با تشکر و سپاس از جناب آقای شاهپور دولتشاهی وکیل  دادگستری 

تهیه و تنظیم  : نرگس کرمی


 

نوع مطلب : مصاحبه، 
برچسب ها : مصاحبه نامزدهای بیست و هشتمین دوره انتخابات هیات مدیره کانون وکلای مرکز،
لینک های مرتبط :
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
به سایت جمعیت اسلامی وکلای دادگستری خوش آمدید
کلیه حقوق این وبلاگ برای جمعیت اسلامی وکلای دادگستری ایران محفوظ است

ابزار هدایت به بالای صفحه

ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو | Buy Website Traffic