جمعیت اسلامی وکلای دادگستری ایران
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره جاودان


وبلاگ جمعیت اسلامی وکلای دادگستری ایران ، با هدف اطلاع رسانی اخبار صنفی و انعکاس موضوعات حقوقی ، قضایی ، فعلا بصورت موقت جایگزین سایت دائمی جاودان شده است. این وبلاگ در نظر دارد محل تبادل نظر همکاران، انتقال تجارب صنفی و درمیان گذاشتن دردهای مشترک باشد تا در پرتو همدلی حاصل از اشتراک در آراء و نظرات کاربران، بهترین مسیر پیشرفت و تعالی کشور - که یک جلوه آن استقلال نهاد وکالت است - به روی ملتمان گشوده شود.

مدیر وبلاگ : علی رضا وجدانی آرام
اخبار ومقالات جاودان
مصاحبه نامزدهای بیست و هشتمین دوره انتخابات هیات مدیره کانون وکلای مرکز

مصاحبه با سرکار خانم شهناز سجادی وکیل دادگستری

مصاحبه بیستم
\
1 -سرکار خانم سجادی با تشکر از اینکه وقتتان را در اختیار ما گذاشتید، ابتدا با معرفی خود، خلاصه­ ای از سوابق علمی، عملی و صنفی خود را بیان فرمایید؟


من هم تشکر می کنم از فرصتی که در اختیار بنده گذاشتید.

متولد 1337 شهرستان تالش هستم. تحصیلات ابتدایی و دبیرستانی را در تهران گذرانده ام. در سال 1356 وارد دانشکده حقوق دانشگاه شهید بهشتی شده و در مقطع کارشناسی فارغ التحصیل شدم.دارای سوابق همکاری با دادستانی کل کشور، اداره حقوقی بانک تجارت، وزارت نیرو و پروانه پایه یک وکالت از سال 1370.در دوره مجلس ششم به عنوان عضو کارگروه بازنگری قانون مدنی با مرکز پژوهش های مجلس همکاری داشتم. از سال 78 تاکنون به عنوان مشاور حقوقی و وکیل تعدادی از شرکتهای صنعت برق فعالیت دارم. دادیار دادسرای انتظامی کانون وکلای مرکز و عضو کمیسیون حمایت کانون مرکز هستم.مدیر عامل موسسه حقوقی ندای حق دادخواهان و فعال اجتماعی حوزه حقوق زنان.دارای دهها مقاله و یادداشت حقوقی، اجتماعی در روزنامه ها و نشریات داخلی و فضای مجازی. 2- مهمترین نقیصه موجود در مدیریت کانون را در کجا می­ دانید و اگر به عضویت هیات مدیره کانون انتخاب شوید اولین اقدامی را که برای حفظ شان و جایگاه وکیل دادگستری انجام خواهید داد چیست؟


اصلی ترین ضعف و نقیصه نهاد مدیریت کانون، در کلیه ادوار، جناح بندی است که بیشترین وقت و انرژی مدیریت را مصروف خود می سازد. به تصور من وجود تشکل های متعدد در کانون وکلا به عنوان تشکل صنفی، می تواند علت جناح بندی در بدنه مدیریتی باشد. در حالی که اعضای هیات مدیره پس از انتخاب باید مصالح کلیه اعضا و نهاد کانون را در نظر بگیرند و منافع گروهی را کنار بگذارند.

ضعف دیگر در نهاد مدیریت کانون، اهتمام مدیریت به انجام امور داخلی و اداری کانون است؛ که این امر مدیریت را از انجام امور کلان و مهم در امر ارتباط با قوای سه گانه و نهادهای مرتبط باز می دارد. نقیصه دیگر، طول دوره مدیریتی است، به طوری که در مدت 2 سال، امکان برنامه ریزی کلان و اجرای کامل آن ضعیف است. به خصوص که چند ماه سال اول، صرف انتخاب رئیس می شود و چند ماه آخر سال دوم نیز صرف انجام مقدمات انتخابات آتی هیات مدیره می گردد. فلذا عمر مفید مدیریت کانون یک سال است. بهر حال این ساختار، ساختار ناکارآمدی است. با این ساختار فقط می توان در هر دوره ای بدون داشتن استراتژی مشخص دچار روزمرگی و عملیات اداری تکراری شد. به همین جهت نوآوری، تحول و ابتکار مدیریتی در  اداره کانون کمتر مشاهده شده است. هم چنین در این مدت کوتاه، تعامل لازم با نهادهای مرتبط از قوام لازم برخوردار نمی گردد.

از دیگر نواقص یا ضعف نهاد هئیت مدیره کانون، بی تفاوتی در مواجهه با مسایل مرتبط با حقوق اجتماعی و سیاسی افراد ملت است. انتظار جامعه این است که کانون به عنوان تنها نهاد رسمی حقوقی کشور، در رویارویی با موضوعات اجتماعی و سیاسی که دارای جنبه ملی است، منفعل و بی تفاوت  نباشد.درحالی که سایر اقشار با تخصص های غیر حقوقی در مواجهه با مسائل فوق به عنوان صاحب نظر دخالت نموده و به اظهار نظرات حقوقی می پردازند، رویکرد کانون بی تفاوتی و مردم گریزی است.

در مورد قسمت دوم سئوال، با توجه به اینکه کار در هیئت مدیره کانون یک کار جمعی است و فرد به تنهائی نقشی ندارد، آن دسته از وعده های انتخاباتی که قابلیت اجرایی ندارد، توهین به شعور وکلا است. رای دهندگان باید با آگاهی از اندیشه ها و دیدگاههای نامزدها و با لحاظ توانمندی های اجرائی و خلاقیت های مدیریتی تدبیرگرایانه از بین وکلای نامزد، تعداد مورد نظر را انتخاب نمایند. حسن شهرت اخلاقی و حرفه ای نیز در این انتخاب باید مورد توجه همکاران قرار گیرد، و الا انتخاب صرفاً براساس وعده های انتخاباتی نامزدها و یا به احترام رابطه دانشجوئی و استادی و یا صرف حمایت جناحی و گروهی، انتخاب صحیحی نخواهد بود و یک انتخاب کور است و در جامعه فرهیخته وکلا، چنین انتخابی شایسته نیست. با رویکرد شایسته سالاری بایستی افراد توانمند برای تصدی مدیریت کانون مورد شناسایی قرار گیرند. بنده ضمن اعتقاد به اصلاحات در تفکر نهاد هیئت مدیره، در صورت راه یابی به مدیریت کانون، ضمن احترام و ارج نهادن به رای همکاران خودم، وام دار و مدیون هیچ جناح و یا تشکلی نخواهم بود، بلکه با مشورت با عموم وکلا، آنچه به مصلحت کانون و جامعه وکلا  باشد، انجام خواهم داد.

همچنین اعتقاد دارم که اولین و مهمترین دغدغه مدیریت کانون باید حفظ استقلال و بقای کانون باشد. لذا؛ باید خیلی زود نسبت به تشکیل کارگروهی از برخی اعضای هیئت مدیره و با همکاری وکلائی که دارای روابط مناسب با سایر نهادها هستند، اقدام گردد. به نظر من، مذاکره با نهادها و مقامات ذی صلاح و انجام رایزنی، آغاز کار این کارگروه باید باشد.3-مهمترین نقیصه موجود در کانون را وجود تشکلهای متعدد و جناح بندی های هیات مدیره دانستید، و از طرفی؛ خود را وامدار هیچ تشکلی نمی دانید. با این وجود؛ آیا تشکلهای صنفی فعال در عرصه کانون را درمجموع به نفع مصالح صنفی می دانید یا خیر؟

بی شک وجود تشکل های صنفی درون جامعه وکلا دارای جنبه های بسیار مثبتی است. از جمله اینکه ضمن ایجاد ارتباط بین وکلا، باعث ارتقاء سطح همکاری صنفی آنان شده و فعالیت های مختلف صنفی وکلا، از جمله فعالیتهای اجتماعی، علمی و فرهنگی در قالب NGOها، هدفدار و مدیریت شده و امکانات و پتانسیل وکلا در این تشکل ها افزایش می یابد. از همه مهمتر اینکه افراد توانمند و شایسته، بوسیله تشکل ها برای ورود به مدیریت و کمیسیون ها و دادسرای انتظامی کانون مورد شناسایی و ارزیابی قرار می گیرند. پس بنابراین، نه تنها با تشکل های مدنی و صنفی مخالف نیستم؛ بلکه در این گونه تشکل ها فعال نیز هستم. اما آنچه مورد انتقاد من است، جناح بندی در درون مدیریت است. نهاد مدیریت متعلق به تمامی وکلاست. زیرا کانون وکلا صرفاً متعلق به تشکل ها نمی باشد. تمامی وکلا به عنوان اعضاء هیات عمومی، رکن اصلی کانون را تشکیل می دهند. باید بپذیریم که همه وکلا به تشکل های صنفی ورود پیدا نمی کنند و بسیاری از گروه ها نیز تعداد اعضایشان انگشت شمار است. از سوی دیگر تشکل ها نماینده همه وکلا نمی باشند. هرچند تفکر و سلایق مختلف در ترکیب هیات مدیره اجتناب ناپذیر و طبیعی است، اما زمانی در بدنه مدیریت کانون همگرایی بوجود می آید که منافع گروهی، کنار گذاشته شود و منافع و مصالح مشترک همه وکلا مورد توجه مدیریت قرار گیرد.


4-کانون وکلا چگونه می تواند در زمینه ارتقاء شان و منزلت اجتماعی وکلا ایفای نقش نماید؟

اولاً - جهت حفظ شان و جایگاه وکیل دادگستری توسط کانون، فعال نمودن کمیسیون حمایت به منظور حمایت قضائی، اجتماعی و حرفه ای از اعضا، یک ضرورت است. به لحاظ شان و منزلت وکلای دادگستری، کانون باید از وکلای مورد تهدید، تعقیب و تحقیر با استفاده از ساز و کارهای رسانه ای و قضائی دفاع نماید. معتقدم که دادسرای انتظامی و کمیسیون حمایت به موازات هم باید حرکت نمایند. به عبارتی، برخورد با وکلای متخلف و حمایت از وکلای مورد تهدید و اهانت و آسیب دیده از انجام وظایف وکالتی، به طور موازی می تواند به عنوان یکی از روش های عملی ارتقای شان وکالت باشد.

ثانیاً - برگزاری جلسات مستمر و مشترک وکلا با مسولین مجتمع های قضائی و قضات از سوی مدیریت کانون،  به منظور تغییر نگاه قضات و وکلا نسبت به یکدیگر و نیز بررسی آفات قضاوت و وکالت و بیان توقعات هر یک، می تواند حرکتی مثبت در جهت حفظ و ارتقاء شان همکاران باشد. بی شک این جلسات در دراز مدت به یک تعامل سالم و ایجاد احترام متقابل بین قضات و وکلا خواهد انجامید. این روابط با سیاست مدبرانه بسیاری از  روسای کانون های شهرستان ها در حال حاضر از همین طریق حاصل شده است.

ثالثاً - از طریق تغییر مصوبات و مقررات تاریخ مصرف گذشته کانون. فی المثل: اطلاع رسانی و تبلیغات در دنیای مدرن امروز، جایگاه ویژه ای در معرفی کالا و خدمات دارد و باعث رقابت سالم و رشد و ارتقای حرفه ای صنوف مختلف است. پس چرا باید وکلای دادگستری از تبلیغ خدمات خود محروم باشند؟. بنظرم تبلیغات، البته به روش قانونمند و با رعایت شئونات حرفه ای و با نظارت قوی و دقیق کانون، برای وکلا یک ضرورت در جهت شناساندن جایگاه آنان است و از سویی، حق انتخاب مردم را نسبت به وکیل خود وسعت می بخشد.

رابعاً - تزلزل شان و جایگاه وکالت به سبب غفلت کانون از آموزش اخلاق حرفه ای و اخلاق مداری است. این آموزش باید مقدم بر آموزش رمز و راز وکالت و یا حداقل در موازات آن باشد. در این صورت است که اعمال مجازات انتظامی درصورت ارتکاب تخلف، عادلانه خواهد بود. ضمن آن که آموزش مزبور با هدف پیشگیری از وقوع تخلف، باعث ارتقای جایگاه حرفه ای وکلا خواهد شد. جای برنامه های اجباری فرهنگی در راستای القا و ارتقاء شان و منزلت وکالت از طریق آموزش اخلاق حرفه ای و معرفی رفتارهای نابهنجار منافی با حرفه وکالت در طول کارآموزی و در اختبار خالی است.

خامساً - بی شک تامین وکلا از نظر مالی، آنان را در مقابل آفت های حرفه ای مصون می سازد. لذا تامین اجتماعی وکلا از جمله پرداخت بیمه بیکاری، به وکلای فاقد شغل (همانطور که در کشور فرانسه عمل می شود) و اولویت استخدام وکلای جوان و فاقد اشتغال در ستاد کانون و نیز پرداخت وام بلند مدت کافی و ارائه خدمات درمانی و نیز کارآفرینی برای وکلای جوان، از جمله مواردی است که می تواند تا حدودی مانع از رفتارهای نابهنجار حرفه ای گردد. نمی توانیم از وکیل فاقد شغل و دفترکار و در نتیجه فاقد درآمد، انتظار داشته باشیم پایبند قسم و شان خود و جامعه وکالت باشد و به دام کار چاق کن ها نیز نیفتد.

سادساً - با توجه به ضعف اخلاق محوری و تورم اقتصادی در جامعه از یک سو؛ و افزایش تعداد وکلای دادگستری از سوی دیگر، نظارت بیشتری از سوی کانون بر عملکرد اعضاء، به عنوان پیشگیری از تخلف ضروری است. فعال سازی کمیسیون نظارت با همکاری کارآموزان به عنوان تکالیف کارآموزی یکی از رویکردهای افزایش نظارت است.5- جایگاه فعلی وکلا در نزد افکار عمومی را تا چه اندازه متاثر از عملکرد همکاران خود می دانید و مهمترین عامل رشد و ارتقاء اجتماعی وکلا را در چه می دانید؟

حرفه وکالت در تمامی جوامع از دیرباز دارای جایگاه ویژه ای بوده است. وکلا به لحاظ آشنایی با حقوق اشخاص و دارا شدن برخی صفات پسندیده ناشی از حرفه وکالت، از جمله قابلیت احقاق حقوق اشخاص و دفاع از حقوق قانونی آنان، از موقعیت خاص و احترام و توجه ویژه جامعه خود برخوردار بوده اند. به خصوص اگر این اشخاص مقید به ارزش های اخلاقی و انسانی  باشند. مع الوصف؛ در هر صنفی اشخاصی یافت می شوند که دارای عملکرد نادرست حرفه ای و خصلتی باشند. عملکرد خلاف شان برخی همکاران، متاثر از سست شدن اصول اخلاقی و ارزشی در جامعه، تورم اقتصادی، بیکاری و یا کم کاری حرفه ای و نیز مسائل خصلتی و فرهنگی می باشد. در حالی که اصولاً نباید اعمال نادرست اشخاص در یک صنف به جایگاه و شان سایرین لطمه ای وارد نماید. اما از نظر فرهنگی و جامعه شناختی، متاسفانه این امر به کل مجموعه تعمیم داده می شود. در بسیاری از موارد نیز عمداً و با هدف فرهنگ سازی و القاء باور غلط، از طریق رسانه جمعی سعی در تعمیم ضعف ها و رفتارهای خلاف شان و اخلاق معدودی از وکلا  به کل جامعه وکلا می شود که من این اقدام را ناشی از تنگ نظری، سطحی نگری و یا ناشی از اهداف سیاسی متولیان این فرهنگ سازی می دانم.بنابراین؛ جایگاه ضعیف فعلی وکلا در نزد افکارعمومی را از یک سو؛ نتیجه عملکرد غیرمسئولانه تعداد معدودی از همکاران و از طرف دیگر؛ ناشی از القاء نگاه خاص از طرف متولیان فرهنگی و قضایی علیه وکلا است.

اما عوامل موثر در رشد و ارتقاء منزلت اجتماعی وکلا؛ و یا بعبارتی عوامل بازگشت به جایگاه اصلی و اولیه وکیل، ضمن تقید به ارزش های اخلاقی و اخلاق حرفه ای به طور خلاصه عبارت است از:

ایجاد اشتغال و درآمد برای وکلا از طریق کانون و کاهش هزینه های عضویت سالانه و سهم کانون از حق الوکاله برای وکلای کم درآمد.

برقراری بیمه و تامین اجتماعی از طریق پرداخت وام به وکلا و ایجاد بیمه بیکاری برای وکلای فاقد اشتغال و دفتر کار.

اتخاذ مواضع سریع و منطقی از سوی کانون در مقابله با برخورد های سخیف فرهنگی و رسانه ای از طریق روابط عمومی قوی و کارآمد.

اتخاذ سیاست هماهنگ انتظامی از سوی دادسرا و دادگاه انتظامی با وکلای متخلف.

فرهنگ سازی حرفه ای از طریق آموزش اخلاق حرفه ای در طول کارآموزی و نظارت در طول اشتغال.


6-رئوس برنامه ­هایی که برای رشد و پویایی جامعه وکالت و حفظ استقلال کانون درنظر دارید بیان فرمایید؟

همان طور که عرض شد اعمال مدیریت در کانون با برنامه های فردی اصلاً مطرح نیست. پس به جای برنامه بهتر است دیدگاههای نامزدها در این خصوص مورد پرسش قرار گیرد. به نظرم باید رشد و بالندگی مادی و معنوی وکلا  مورد توجه قرار گیرد و راهکارهای تحقق آن از جمله موارد ذیل است :

- افزایش سطح علمی و مهارت وکلا و بروز کردن دانش حقوقی اعضا از طریق آموزش اجباری سالیانه با ایجاد کارگاه های آموزشی و یا برگزاری سمینارها و اردوهای علمی چند روزه و با صدور گواهی نامه، از ناحیه کانون و یا دانشگاه علمی - کاربردی کانون امکان پذیر است.( این شیوه آموزش علمی حتی برای پزشکان متخصص  وجود دارد) در زمینه کم کاری کانون در این رابطه، همین بس که کانون چند سال قبل از برخی وکلای داوطلب  آموزش موضوعی، هزینه دریافت داشته، ولی همین اواخر از آنها جهت برگزاری دوره آموزش در دانشگاه علمی کاربردی کانون دعوت به عمل آورده است.!

- لازمه رشد و پویایی معنوی، تقویت جایگاه مادی وکلا می باشد. زیرا که عدم اشتغال وکلا، یکی از دلایل رفتارهای نابهنجار حرفه ای می باشد. بیکاری وکلا می تواند شان و منزلت آنان را نشانه رود. البته در این وادی، بسیاری از وکلا عزت و شانیت خود را از دست نداده اند. اما ظرفیت و نیازهای همه یکسان نیست. در این اوضاع و احوال که بسیاری از وکلا به لحاظ کثرت تعداد وکلا و اجباری نبودن وکالت و تورم اقتصاد و ضعف بنیه مالی مردم و رواج فرهنگ زد و بند، گرفتار ضعف اشتغال و درآمد شده اند برخی از آنان به مشاغل دیگری روی آورده اند که اکثرآ نیز منافی شان وکالت است. برخی نیز با توسل به  رفتارهای منافی اخلاق حرفه ای  با وعده های فریبنده  به جذب (مشتری!) می پردازند. لذا باید برای وکلای فاقد اشتغال چاره ای جدی اندیشید تا جلوی آسیب به این گونه وکلا، که نتیجه آن آسیب به کانون نیز هست، گرفته شود.

راجع به استقلال باید عرض کنم که استقلال کانون از دیر باز، آرمان وکلای مدافع بوده و هست. اگر سخن از استقلال است، در واقع منظور مصونیت در مقام دفاع است. یا به عبارتی دفاع آزادانه و نهراسیدن از ابطال پروانه. اصرار به استقلال کانون، بمنزله نفی نظارت قانونی بر عملکرد آن نیست. بطوری که قوه قضائیه در حال حاضر در امور اساسی کانون از طریق بررسی صلاحیت داوطلبان عضویت در هیئت مدیره، نظارت بر عملکرد هیئت مدیره و رفتار حرفه ای و اخلاقی وکلا  نظارت قانونی دارد. کسی هم با نظارت مشکلی ندارد.

امروز که  کانون دارای استقلال است، وکلای مدافع در بسیاری موارد از سوی محاکم مورد تهدید، تعقیب و بدرفتاری قرار می گیرند، چه برسد به روزی که وکلا  به زیرمجموعه  نظام قضایی در آیند. لذا بقای دفاع صحیح و اصولی از حقوق موکلین، با استقلال کانون از نهادهای حکومتی و دولتی امکان پذیر خواهد بود. ضمن این که دفاع مستقل از نظام قضایی، فرآیند دادرسی عادلانه و جزء حقوق اساسی ملت است.


7-نحوه تعامل کانون وکلا با نهادهای حکومتی و قوای سه گانه باید چگونه باشد؟


اصولاً تعامل با نهاد های سیاسی و قضایی کشور باید از موضع قوی و برابر و توام با احترام متقابل باشد.

 اولین حرکت در جهت تعامل، ایجاد ارتباط هیئت مدیره و کمیسیون های کانون با نهادهای ذکر شده است. این ارتباط می تواند به بهانه های مختلف و مناسبتها و موضوعات خاص و نیز از طریق برگزاری نشست های علمی، سیاسی و اجتماعی در کانون با حضور صاحب منصبان نهادهای مزبور با دعوت هیئت مدیره صورت پذیرد. فرایند این ارتباط مستمر، ضمن ایجاد شناخت از پتانسیل و قابلیت های کانون برای نهادهای مزبور، باعث مطرح شدن کانون در عرصه قضایی و سیاسی کشور خواهد بود. بهر حال مذاکره و گفتمان هیات مدیره به عنوان نمایندگان وکلا چه به طور مستقیم و چه از طریق اعضاء ذی نفوذ خود در نهادهای سیاسی مربوطه، مهمترین راه ارتباط و حرکت در جهت تعامل خواهد بود.

اقدام بعدی، ورود اعضای کانون به درون نهادهای سیاسی و حکومتی کشور است. کانون در مقابله با تهدیدات و بمنظور حفظ خود، چاره ای جز ورود به مراکز قدرت سیاسی از طریق شرکت فعال اعضای خود در انتخابات شوراهای شهر و مجلس شورای اسلامی ندارد. به عبارتی، برای اینکه کانون بماند، باید دارای وزن مناسب سیاسی در جامعه گردد. به همین جهت باید با حمایت از اعضای کاندید خود، رسماً وارد حوزه انتخابات مذکور گردد. توضیحاً این که اعضای کانون وکلا با اینکه از پتانسیل بسیار بالای علمی برخوردار هستند و به عنوان سرمایه های ملی محسوب می شوند، اما اکثراً در بسیاری از صحنه های سیاسی و کلان کشور غایب هستند. بگذریم از اینکه در سال جاری بخت یار بود و یک نفر از بین وکلای دادگستری، ریاست دولت جمهوری اسلامی ایران را بر عهده گرفت و در شورای شهر تهران و هیات دولت و تشکیلات ریاست جمهوری نیز تعدادی از همکاران ورود پیدا کرده اند، اما اصولاً در این گونه انتخابات، کانون همیشه منفعل است و اگر هم هراز گاهی از وکلا به این نهادها راه می یابند، در اثر سعی و تلاش فردی آنان است.لذا یکی از راهکارهای تثبیت جایگاه کانون وکلای دادگستری و پایان تهدیدها، کسب جایگاه حداکثری در مراکز قدرت سیاسی از جمله مجلس شورای اسلامی(با تشکیل فراکسیون وکلا) و نیز شورای شهر است. کانون نه تنها باید از بین شایستگان برای مجلس شورای اسلامی کاندیداهایی داشته باشد، بلکه باید در انتخابات آنها فعال بوده و تبلیغات را به دست بگیرد. این موضوع یکی از راهکارهای دراز مدت برای بقای کانون و یا حداقل مطرح شدن آن در سطح سیاسی کشور است که می تواند جلوی تاخت و تازها علیه کانون را بگیرد.


8-همانطور که اطلاع دارید، یکی از ایرادات قوه قضائیه به مدیران انتخابی کانون آن است که، برخی از اقدامات شما، بیش از ماهیت صنفی، برخاسته از گرایشهای سیاسی است. حتی بعضا تصریح کرده اند که شما نقش اپوزیسیون را بازی می کنید. با این وجود و با عنایت به اینکه درصورت ورود رسمی کانون به عرصه های سیاسی، مانند انتخابات مجلس و شورای شهر، چه تضمینی هست که جناحهای سیاسی بدنبال کارکردهای حزئی در داخل کانون نباشند و در عمل اعتبار و حیثیت نهاد وکالت و کانون وکلا مورد استفاده ابزاری احزاب سیاسی قرار نگیرد؟  


اصولا ورود به عرصه انتخابات نهادهایی مثل مجلس و شورای شهر، فعالیت سیاسی محض تلقی نمی شود و الزاماً مستلزم ورود به گرایش های چپ و راست سیاسی نیست. نهادهایی با ساختار صنفی نیز، به عرصه انتخابات می توانند راه یابند. مثل شورای شهر این دوره که از میان هنرمندان، ورزشکاران و حقوق دانان و... انتخاب شده اند. هر چند این افراد ممکن است دارای گرایشات سیاسی هم باشند. چه اشکالی دارد!؟ داشتن مواضع سیاسی نه تنها ممنوع نیست؛ بلکه کاملاً طبیعی است. در حال حاضر نیز تشکل های صنفی کانون، علیرغم اینکه صرفاً به فعالیت های صنفی و حقوقی می پردازند، هر یک دارای گرایشات سیاسی متفاوت از یکدیگر هستند. اما درکانون به فعالیت سیاسی  نمی پردازند. تصور استفاده ابزاری از وکلا  و کانون توسط احزاب سیاسی، باتوجه به اینکه جامعه وکلا از اقشار فرهیخته وآگاه جامعه می باشند، تصور ضعیفی است.  

کانون وکلا به عنوان  نهاد رسمی حقوقی کشور باید به عرصه قانون گذاری ورود کند. تا کی بنشینیم تا پزشک و مهندس و اشخاصی با تخصص های غیر مرتبط و صرفاً سیاسی، برای این ملت قانونگذاری نمایند؟! ضمن اینکه عرض کردم کانون و وکلا، برای بقای خود و خروج از بن بست سال های اخیر باید دارای وزن و قدرت در نهادهای مزبور باشد. 


9-باتوجه به درپیش بودن تصویب لایحه جامع وکالت دادگستری، چنانچه می­ دانید برخی از همکاران را عقیده بر این است که وکلای دادگستری و کانون وکلا باید از هرگونه مداخله و ایفای نقش در تدوین و تصویب  آن احتراز نمایند تا نقایص احتمالی آن به حساب وکلا نوشته نشود. این عقیده را تا چه اندازه در راستای حفظ استقلال کانون موثر می دانید؟

اصولاً مواضع کانون وکلای دادگستری در موارد صنفی و حتی اجتماعی و بالاخص در رابطه با سرنوشت کانون نباید منفعلانه باشد. مجموع وکلا و نهاد هیئت مدیره در قضیه لایحه جامع وکالت، باید حساس باشند و از تمام پتانسیل های موجود و سازوکارهای قانونی و مشروع برای حفظ کانون و استقلال آن استفاده نمایند.یکی از این سازوکارها، مذاکره و چانه زنی با مقامات مربوطه و در صورت لزوم رسانه ای کردن موضوع و برگزاری نشست های متعدد در سطح دانشگاهها و کانون ها در نقد حقوقی لایحه مزبور و اعلام رسمی و صریح مواضع کانون ها و اتحادیه( اسکودا) است. بی شک سکون و سکوت کانون و اعضا، نه تنها حیات و استقلال کانون را به دنبال نخواهد داشت، بلکه مطلوب ترین شرایط سیاسی و اجتماعی متصور، برای تصویب این لایحه خواهد بود.


10-یکی از د­ل­ مشغولی­ های وکلا این است که در زمان انتخابات هیات مدیره شعارهای زیبایی از طرف نامزدها داده می­ شود. اما غالبا بعداز انتخابات، به این بهانه که وعده­ های داده شده در هیات مدیره رای نمی آورد به فراموشی سپرده می شوند و از اجرای آنها خبری نیست. شما چه ضمانت اجرایی برای عملی شدن شعارهای انتخاباتی خود درنظر گرفته اید؟

همانطور که عرض شد، انتخاب رای دهندگان باید آگاهانه باشد، نه براساس وعده ها و شعارهای زیبای انتخاباتی نامزدها. نامزدی که وعده های انتخاباتی داده و بعد از ورود، مواجه با لزوم احراز اکثریت آرای اعضای هیئت مدیره  نسبت به موضوعات مطروحه می گردد، در پاسخ به رای دهندگان (اگر پاسخ گو باشد) برای توجیه عدم تحقق وعده های انتخاباتی اش با فرافکنی هیئت مدیره را مقصر اعلام می کند. درحالی که اگر وعده های داده شده منطبق با مصالح کانون و مطالبات بر حق وکلا باشد، باید وکلا در جریان این مخالفت هیات مدیره گذاشته شوند. در هر حال؛ این وظیفه رای دهندگان است که به حدود اختیارات اعضای هیئت مدیره واقف باشند و این آگاهی را داشته باشند که وعده انتخاباتی افراد، هیچ ضمانت اجرائی ندارد. آنان باید به خلاقیت، توانمندی، ابتکارعمل کاندیداها، با توجه به دیدگاههای راهبردی آنان رای دهند؛ زیرا تحول و اصلاحات در مدیریت کانون، ضرورتی اجتناب ناپذیر است. هم چنین تغییر برخی مصوبات هیئت مدیره به عنوان نظامات کانون بر حسب نیازهای روز، لازمه نو آوری و خلاقیت مدیران است.

اینجانب معتقدم که مدیریت هوشمند و راهبرد مدبرانه از طریق تعامل قدرتمند و از موضع برابر با نهادهای کشور، منجر به تثبیت جایگاه کانون می گردد و کسب وزن و جایگاه مناسب در حوزه های قانون گذاری به عنوان نهاد فعال رسمی حقوقی کشور را پشتوانه موفقیت کانون می دانم.


11- نقش و جایگاه کدامیک از نهادها و کمیسیون­ های کانون را در جهت حفظ حقوق و تضمین جایگاه وکلای دادگستری موثرتر می­ دانید؟

کلیه کمیسیون ها و نهاد های کانون در جایگاه خود نقش اساسی و مفیدی را ایفا می نمایند.در این میان با توجه با تعداد زنان وکیل عضو کانون مرکز که گفته می شود بیش از 45% از اعضا را تشکیل می دهند، ضرورت تشکیل "کمیسیون بانوان" کاملاً احساس می شود. در این دوره چه به هیات مدیره راه پیدا کنم و چه راه نیابم، در تشکیل آن به عنوان مطالبات زنان وکیل تلاش خواهم کرد. در کانون برخی از زنان وکیل دارای مشکلات خاصی هستند از جمله به عنوان سرپرست خانوار گرفتاری هایی دارند یا در برخی موارد دچار مشکلات حرفه ای و گرفتاری های خاص می شوند و بسیاری موارد دیگر. لذا احتیاج به حمایت های خاصی دارند. ضمن اینکه در این کمیسیون، زنان وکیل می توانند به کارهای تحقیقی و پژوهشی راجع به حقوق زنان و مشکلات آنان در جامعه به صورت پروژه ای بپردازند. مهمتر اینکه زنان وکیل از طریق این کمیسیون ارتباط خود را با یکدیگر وسعت و انسجام بیشتری خواهند داد.

 اما در رابطه با سئوال شما کمیسیون های زیر را ذیربط می دانم:

- کمیسیون کارآموزی از جهت آموزش کارآموزان یه عنوان وکلای آینده و فرهنگ سازی اخلاق حرفه ای.

- کمیسیون آموزش از جهت تداوم آموزش و ارتقای سطح علمی وکلا.

- کمیسیون حمایت، در مقابله با برخوردهای نامناسب و بد اخلاقی نهاد های قضائی و غیرقضائی با وکلا و حمایت از وکلایی که در رابطه با حرفه خود دچار مشکلاتی گردیده اند.

- کمیسیون نظارت وبازرسی و نیز نهاد دادسرا و دادگاه های انتظامی در برخورد جدی با مرتکبین تخلفات حرفه ای و رفتارهای خلاف شوونات کانون و حرفه وکالت.


12- درپایان؛ چنانچه مطلب قابل ذکری دارید بیان فرمایید.

امیدوارم هیات مدیره آینده، ترکیب کاملی با انتخاب وکلای حرفه ای، دانشگاهی، زنان و جوانان باشد و به طور جدی، اساسی ترین دغدغه وکلا را که لایحه جامع وکالت است، در اولویت کاری خود قرار داده و عملاً با استفاده از کلیه امکانات و پتانسیل، خود را درگیر این موضوع نمایند.

با اینکه اصلی ترین مطالبه و انتظار وکلا از هیات مدیره آینده، ورود جدی به این موضوع است، اما همه وکلا در این راستا به نسبت توانایی و امکاناتشان کانون را یاری خواهند نمود.در پایان از سرکار عالی و سایت جاودان سپاسگزارم که این امکان را برای ابراز دیدگاههایم فراهم نمود.


با تشکر و سپاس از سرکار خانم شهناز سجادی  وکیل  دادگستری 

تهیه و تنظیم  : نرگس کرمینوع مطلب : مصاحبه، 
برچسب ها : مصاحبه نامزدهای بیست و هشتمین دوره انتخابات هیات مدیره کانون وکلای مرکز،
لینک های مرتبط :
یکشنبه 11 اسفند 1392 04:32 ب.ظ
سلام خدمت خانم سجادی
در چند سالی که در جلسات دفاع از حقوق مردان زنان و کودکان ستم دیده در دفتر ایشان تشکیل می شد، از نزدیک تلاشها و فعالیت های بی وقفه شان را شاهد بودم. به حق از بانوان موثر در صحنه وکالت هستید و خواهید بود. به امید موقیتتان
شنبه 10 اسفند 1392 05:51 ق.ظ
جناب وکیل عضو کانون مرکز
اگر ماموریت تخریب اشخاص را برای رای آوری فرد یا افراد مورد نظر خود را دارید من حرفی با شما ندارم اما اگر در پی حقیقت هستید مجددآ پاسخ سوال سوم را بخوانید تا ببینید بر خلاف آن چه می گویید ایشان به خوبی نظر خود را در مورد تشکلهه و نقش آنها بیان کرده و حتی اعتراف به کار تشکیلاتی کرده و نیز در قسمت انتهایی مشاحبه توضیه به تشکیل کمیسیون بانوان کرده تا معضلات بانوان در قالب یک تشکل صنفی فراگیر به سامان برسد.
جمعه 9 اسفند 1392 04:42 ب.ظ
باسلام وعرض ارادت خدمت بانوی فاضله خانم سجادی انشاالله استوار وموفق باشید
جمعه 9 اسفند 1392 04:11 ب.ظ
تا جاییکه ما میدانیم خانم سجادی همیشه نامزد گروه جاودان بوده است. پس چرا از تشکلها تبری جسته و خود را وامدار هیچ تشکلی نمی داند. نکند قرار است شاهد یک احمدی نژاد دیگر در صنف وکلا باشیم.
جمعه 9 اسفند 1392 09:22 ق.ظ
من هم به خانم سجادی رای می دهم. زیرا کسانی مانند ایشان و باقری در برهه فعلی می توانند کانون را از بحران خارج کنند.
جمعه 9 اسفند 1392 07:05 ق.ظ
با نشکر از خانم سجادی به واسطه عملکردی که در یکی از سفرهای علمی اروپایی هز ایشان شاهد بودم ایشان را فردی بسیار لایق و مسوول و وظیفه شناس ، شجاع( ونه هتاک و قدر ناشناس ) می دانم. به ایشان رای خواهم داد .
از جمله کارهای قلمی که از ایشان دیده ام سفرنامه بسیار منقح و زیبای ایشان به کشورهای اروپایی و بازدید ار مراکز حقوقی داخلی و بین المللی است که ختی بخشهایی از آن می تواند رفرنس مقالات دانشجویان حقوق بین المللل قرار گیرد. برایشان آرزوی توفیق در همه عرصه ها را دارم.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
به سایت جمعیت اسلامی وکلای دادگستری خوش آمدید
کلیه حقوق این وبلاگ برای جمعیت اسلامی وکلای دادگستری ایران محفوظ است

ابزار هدایت به بالای صفحه

ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو