جمعیت اسلامی وکلای دادگستری ایران
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره جاودان


وبلاگ جمعیت اسلامی وکلای دادگستری ایران ، با هدف اطلاع رسانی اخبار صنفی و انعکاس موضوعات حقوقی ، قضایی ، فعلا بصورت موقت جایگزین سایت دائمی جاودان شده است. این وبلاگ در نظر دارد محل تبادل نظر همکاران، انتقال تجارب صنفی و درمیان گذاشتن دردهای مشترک باشد تا در پرتو همدلی حاصل از اشتراک در آراء و نظرات کاربران، بهترین مسیر پیشرفت و تعالی کشور - که یک جلوه آن استقلال نهاد وکالت است - به روی ملتمان گشوده شود.

مدیر وبلاگ : علی رضا وجدانی آرام
اخبار ومقالات جاودان
مصاحبه نامزدهای بیست و هشتمین دوره انتخابات هیات مدیره کانون وکلای مرکز

مصاحبه با جناب آقای محمد فرض پور ماچیانی وکیل دادگستری

مصاحبه بیست و یکم
1 -جناب آقای فرض پور با تشکر از اینکه وقتتان را در اختیار ما گذاشتید، ابتدا با معرفی خود، خلاصه­ ای از سوابق علمی، عملی و صنفی خود را بیان فرمایید؟

مقاطع لیسانس و فوق لیسانس را در دانشکده حقوق و علوم سیاسی دانشگاه تهران گذراندم. سال­هایی را در انگلستان مشغول تحصیل بودم (در مقطع دکترا) که ناتمام به ایران بازگشتم (درگیرودار انقلاب) و به دادگستری پیوستم. دادیار، دادستان، دادرس، ریاست شعب دادگاه­ های عمومی صلح و حقوقی 1 و 2 سمت­ هایی بود که در دادگستری داشتم. نمایندگی مجلس شورای اسلامی در دوره ­های اول و سوم و سپس انتقال به دانشگاه از دادگستری، عضو هیت علمی، اخذ پروانه وکالت در سال 72، شرکت در اولین دوره انتخابات کانون وکلای دادگستری مرکز، پس از انقلاب و در سال 76، عضو هیئت مدیره، به مدت پنج دوره نیابت ریاست کانون، مدیر مسئول مجله کانون وکلای دادگستری مرکز و عضویت در بسیاری از کمیسیون­ های کانون؛ کم و بیش، پیشینه اینجانب بیش از سه دهه اخیر است. فکر می­ کنم همین قدر کافی است.2- مهمترین نقیصه موجود در مدیریت کانون را در کجا می­ دانید و اگر به عضویت هیات مدیره کانون انتخاب شوید اولین اقدامی را که برای حفظ شان و جایگاه وکیل دادگستری انجام خواهید داد چیست؟

به نظر می ­رسد این سوال را باید به دو قسمت تقسیم کرد. قسمت اول پیرامون مهمترین نقیصه موجود، که باید عرض کنم؛ من نقص و عیبی در مدیریت کانون نمی ­بینم. آنچه وجود دارد کاستی ­های مدیریتی است که برطرف کردن آن چندان مشکل نیست. وقت گذاشتن و پیگیری امور و حضور فعال و پررنگ در عرصه ­های مدیریتی جهت زدودن کاستی­ ها، باید از ریاست شروع شود.

قسمت دوم در خصوص اولین اقدام برای حفظ شان و جایگاه وکیل، باید بگویم که در این خصوص بیش از همه باید خود وکیل با عملکرد مثبتش در حفظ شان خود بکوشد. البته؛ مواردی است که به مسئولیت مدیران در صیانت از جایگاه وکیل برمی­ گردد. مدیران باید با هماهنگی و هم فکری و تبادل نظر و پس از شناخت عوامل تضعیف کننده جایگاه و شان وکیل، در رفع آن بکوشند. این­ها نه تنها اولین اقدام مدیریت، بلکه از وظایف اصلی هیئت مدیره بوده و در همه ادوار هیئت مدیره باید استمرار داشته و سرلوحه اقدامات آنان قرار بگیرد.


3-اگر هیچ عیب و نقصی در مدیریت کانون نیست، چرا این همه مقررات ضداستقلال کانون در دوره مدیران انتخابی - آن هم غالبا در دوره ای که طیف خاصی در اکثریت و مدیریت بوده - به تصویب رسیده است؟ و چرا غالبا وکلای دادگستری و تشکلهای صنفی از وضعیت موجود ناراضی هستند؟

این سوال خیلی روشن نیست. سوال باید روشن و شفاف باشد. باید مصادیق مقررات و یا قوانین ضداستقلال گفته شود تا پاسخ آنها داده شود، ولی لازم می دانم این موضوع را عرض نمایم؛ اگر آیین نامه معروف، هنوز به موقع به اجرا گذاشته نشده و یا طرحی که با یکصد امضا و با قید دو فوریت تقدیم مجلس شده بود و عقیم ماند و از دستور مجلس خارج گردید و یا آنچه را که در برنامه پنج ساله پنجم پیش بینی شده بود و دقیقا ناقض استقلال بود و حذف شد، قبول بفرمایید که همه اینها در اثر مساعی و پیگیری های مستمر هیات مدیره و همه دلسوزان کانون بوده است.

البته هیچکس مدعی نیست که همه عملکرد هیات مدیره در ادوار مختلف خاصه دوره موردنظر ایده آل بوده است و هیات مدیره کاستی هایی در عملکردش نبوده است. باید قبول کنیم که حیطه اختیارات و توانمندی های کانون و هیات مدیره آن بسیار محدود بوده است. لایحه، در جایی تهیه و تدوین می شود و بسیاری از اوقات مصوبات محرمانه در جایی دیگر تصویب می شود.

 کانون جز دفاع، کاری نمی تواند انجام دهد. حتی ابزارهای دفاعی کانون بسیار محدود است. این نیروی عظیم وکلاست که می تواند گره گشا باشد. پس باید همه دست به دست هم دهیم و مانع از تصویب لوایح و طرح هایی بشویم که در تعارض با استقلال کانون است.


4-کانون وکلا چگونه می تواند در زمینه ارتقاء شان و منزلت اجتماعی وکلا ایفای نقش نماید؟

منزلت اجتماعی وکلا در سال­های اخیر به شدت آسیب دیده. نخست باید در این زمینه آسیب شناسی شود. استفاده از رسانه­ های گروهی در جهت شناساندن جایگاه وکیل و اهمیت نقش او در استیفاء حقوق مردم و دفاع از آزادی و حقوق فردی و اجتماعی می­ تواند در ارتقاء منزلت اجتماعی و اهمیت نقش وکیل و رسالت او موثر باشد و این کاری است که باید کانون وکلا ولو با هزینه زیاد انجام دهد.5- جایگاه فعلی وکلا در نزد افکار عمومی را تا چه اندازه متاثر از عملکرد همکاران خود می دانید و مهمترین عامل رشد و ارتقاء اجتماعی وکلا را در چه می دانید؟

بدیهی است که عملکرد مثبت وکلا اعتماد عمومی را به همراه خواهد داشت. همان طوری که عملکرد منفی، اثرات زیان باری را به همراه دارد. من به جرات می­ توانم بگویم که اگر درست عمل کنیم و در ایفای سوگندی که خورده ­ایم معتقد باشیم؛ بسیاری از تبلیغات سوء علیه وکلا را خنثی خواهیم کرد و جامعه مجذوب ما خواهد شد. هر چند عوامل زیادی که بیان آن­ها در این مقال نمی­ گنجد و خارج از اراده وکلا است، به شدت به جایگاه وکیل لطمه زده است.


6-رئوس برنامه ­هایی که برای رشد و پویایی جامعه وکالت و حفظ استقلال کانون درنظر دارید بیان فرمایید؟

برگزاری منظم جلسات سخنرانی در زمینه ­های مختلف حقوقی، توسعه کارگاه­ های آموزشی در جهت تقویت بنیه علمی وکلا، تلاش برای تخصصی کردن امر وکالت، می ­تواند در رشد و پویایی جامعه وکالت موثر باشد. به نظر من ایجاد اتحادیه کانون­ های وکلا حوزه دریای خزر و خلیج فارس و ارتباط بیشتر با اتحادیه کانون­ های وکلا؛ حوزه دریای سیاه، و نقش پررنگ­تر در اتحادیه بین­ المللی کانون­ های وکلا، قطعا در حفظ استقلال کانون و ارتقا جایگاه آن موثر بوده و در شمار برنامه ­هایی است که اینجانب علاقمند به پیگیری آن هستم. 


7-نحوه تعامل کانون وکلا با نهادهای حکومتی و قوای سه گانه باید چگونه باشد؟

در این خصوص بسیار صحبت شده است. تعامل با همه کس و همه امور باید در شمار برنامه­ های داوطلبان باشد. به ویژه قوای سه ­گانه و نهاد های حکومتی. امروزه بسیاری از امور با تعامل قابل حل است. کانون وکلا در اجرای وظایف خود گاهی با هر سه قوه و گاهی با هر یک از آن­ها ارتباط پیدا می ­کند. همه­ی ما با فرایند قانون­گذاری آشنایی داریم. لایحه­ ای در قوه قضاییه ممکن است در رابطه با کانون وکلا دادگستری تهیه و تدوین و سپس برای بررسی بیشتر به قوه مجریه ارسال و پس از تصویب هیئت وزیران به مجلس تقدیم شود. بنابر این؛ کانون وکلا لزوما برای جرح و تعدیل و دفاع از موجودیت خود، پیشنهادات خود را در مراحل مختلف به هر یک از سه قوه ارائه و برای تایید و تصویب آن اصرار خواهد ورزید. این امر در سایه تعامل امکان­پذیر است. تعامل یک رابطه طرفینی است و به مفهوم تسلیم در برابر اراده طرف دیگر نیست. ما می ­توانیم بسیاری از لوایح و طرح­ هایی را که در مجلس مطرح است، بررسی کرده و نظرات و پیشنهادات خود را به عنوان حقوق­ دانان جامعه، به مجلسیان اعلام و ارائه دهیم و ظرفیت ­های علمی و حقوقی خود را در کمک به تصویب قوانین خوب و پایدار، به رخ نمایندگان بکشیم و در شناساندن جایگاه کانون نقش آفرینی کنیم. این امر می ­تواند بسترسازی مناسبی برای تعامل باشد. همین کار را می ­شود در رابطه با دو قوه دیگر کرد.

تشکیل یک کمیسیون پارلمانی مرکب از نمایندگان ادوار که فعلا وکیل دادگستری هستند و ایجاد یک پل ارتباطی مستمر با مجلس قطعا در پذیرش خواسته­ های ما و به نوعی در تعامل با قوه مقننه اثرگذار خواهد بود. داشتن یک نماینده پارلمانی و تشکیل جلسات مستمر با نمایندگان چه در کانون مرکز و چه در سایر کانون­ ها با مجمع نمایندگان استانی توسط هیئت مدیره، بسیار مفید و در پیشبرد اهداف کانون راهگشا خواهد بود.


8-باتوجه به عضویت طولانی مدت شما در هیات مدیره کانون و سابقه نمایندگی مجلس و همچنین با توجه به پیشنهادی که از جانب تشکل هایی مانند جمعیت اسلامی وکلا در زمینه تشکیل کمیسیون پارلمانی شده، چرا تاکنون این طرح نه در اتحادیه و نه در کانون مرکز به بار ننشسته است؟ 

برای مزید اطلاع شما عرض کنم، اولین کسی که پیشنهاد تصویب کمیسیون پارلمانی را داد اینجانب بودم. هرچند متعاقبا بعضی از همکاران ارجمند و برخی از تشکلهای عزیز بویژه تشکل ارزشمند جمعیت اسلامی وکلا نیز چنین پیشنهادی دادند.

من هم مثل شما از عدم تشکیل کمیسیون پارلمانی متاسف هستم. ولی این را هم عرض کنم که هدف از تشکیل کمیسیون پارلمانی  ایجاد ارتباط با نمایندگان محترم است.

این ارتباط را بدون تشکیل کمیسیون هم می توان ایجاد کرد. هر وکیلی، بویژه هیات مدیره کانون ها می توانند با مجمع نمایندگان استان، جلسات مشترکی  داشته باشند و آنان را در جریات جامعه وکالت و جامعه وکلا قرار دهند. تاکید می نمایم این امر بدون تشکیل کمیسیون هم امکان پذیر است. توضیحا اینکه طبق آیین نامه داخلی مجلس، دفاع از لوایح و طرح های تقدیمی به مجلس، توسط معاونین پارلمانی وزارتخانه ها و گاهی با معاون پارلمانی ریاست جمهوری صورت می گیرد. متاسفانه نهادهای صنفی هیچ نقشی در دفاع از لوایح و طرحهایی که در رابطه با وضعیت آنان تقدیم مجلس می شود در صحنه علنی مجلس ندارند و این محدودیتی است که نهادهای صنفی دارند.


9-باتوجه به درپیش بودن تصویب لایحه جامع وکالت دادگستری، چنانچه می­ دانید برخی از همکاران را عقیده بر این است که وکلای دادگستری و کانون وکلا باید از هرگونه مداخله و ایفای نقش در تدوین و تصویب  آن احتراز نمایند تا نقایص احتمالی آن به حساب وکلا نوشته نشود. این عقیده را تا چه اندازه در راستای حفظ استقلال کانون موثر می دانید

این موضوع در سال­های گذشته بارها مورد بحث قرار گرفته است. دوستان و همکاران وکیل به­ طوری­ که شما هم در سوالتان اشاره کردید دیدگاه های متفاوتی دارند. البته هر کدام در توجیه دیدگاه خود دلایلی هم دارند. ولی من بر این عقیده­ ام که در عصر و زمان ما پرهیز از گفتمان و عدم برقراری ارتباط راه حل مناسبی نیست. بسیاری از مشکلات و اختلافات در سایه گفتگو و از طریق مفاهمه قابل حل است. درخصوص پرسش شما باید عرض کنم، اگر ما در تدوین لوایح نقشی نداشته باشیم و در فرآیند تصویب آن مداخله نکنیم، قطعا پس از تصویب نقادی ما سوال برانگیز خواهد بود و بر ما خرده خواهند گرفت که این شما بودید که علی رغم دعوت ما و پیشنهاد ما، گامی به پیش ننهاده و ما را یاری نکردید و یا مثلا نظرات خود را ارائه نداده­ اید. ولی مشارکت ما می­ تواند در اعمال نظرات ما موثر باشد. کما اینکه در کمیسیون­های اصلی و فرعی دولت و حضور مستمر و فعال ما توانست پیش­نویس لایحه جامع وکالت را به نفع کانون تغییر دهد و در جرح و تعدیل مفاد لایحه موثر افتد.

حضور ما در کمیسیون­ های دولت، باعث شد که تقریبا تمامی مواردی که در تعارض با استقلال کانون بود حذف شود. همین وضعیت می ­تواند در مجلس و کمیسیون قضایی و کمیته حقوقی آن ادامه داشته باشد. حال اگر نظرات ما اعمال نشد و مورد توجه قرار نگرفت. در این حالت ما همواره مدعی خواهیم بود و بیکار نخواهیم نشست و نظراتمان را رسانه­ ای خواهیم کرد و به اطلاع مردم، جامعه وکلا و مراجع ذیربط خواهیم رساند. که البته امیدواریم به چنین وضعیتی دچار نشویم. من مطمئن هستم هم تدوین کنندگان و هم تصویب کنندگان (قانون گذاران) به حساسیت اوضاع توجه دارند و استقلال کانون را که مایه افتخار و عزت جامعه ما است به فراموشی نخواهند سپرد.


10-یکی از د­ل­ مشغولی­ های وکلا این است که در زمان انتخابات هیات مدیره شعارهای زیبایی از طرف نامزدها داده می­ شود. اما غالبا بعداز انتخابات، به این بهانه که وعده­ های داده شده در هیات مدیره رای نمی آورد به فراموشی سپرده می شوند و از اجرای آنها خبری نیست. شما چه ضمانت اجرایی برای عملی شدن شعارهای انتخاباتی خود درنظر گرفته اید؟

این موضوع درست است. معمولا چنین شعارهایی داده می ­شود. هر چند این اقتضاء هر انتخابی است. شاید برای گرم کردن تنور انتخابات. اما از دوستان و همکاران تقاضا می­ کنم که شعارهایی متناسب با عملی شدن آن بدهند. برای یک حقوقدان، بیان مطالبی و وعده­ هایی خارج از ظرفیت و توان خود پسندیده نیست. وکلای محترم از فرهیخته­ ترین اقشار جامعه هستند. مردم روی سخن و کلام آنان حساب باز می­ کنند. ایجاد انتظارات کاذب و دور از دسترس، در شان وکلای محترم نیست. هر چند همکاران عزیز، داوطلبان را رصد می­ کنند و ظرفیت آنان را در عملی کردن و تحقق اهداف و شعارشان می­ سنجند و آگاهانه رای می­ دهند.

اینکه گفته می ­شود تحقق شعارها بستگی به رای هیئت مدیره دارد، به نظر من یک نوع فرافکنی است. اساسا بعضی از موضوعات و مطالب مطروحه در سخنرانی ­های انتخاباتی نیاز به قانون گذاری دارد و خارج از اراده و توان داوطلبان هیئت مدیره است. همه ما معتقدیم که بسیاری از امور نیاز به تحول دارد. اما این تحول فقط با قانون گذاری امکان پذیر است. البته تغییرات شکلی و روبنایی در قالب مصوبات هیئت مدیره امکان پذیر است. که اگر اصولی باشد و قانع کننده، هیئت مدیره در تصویب آن مضایقه نخواهد کرد.


11- نقش و جایگاه کدامیک از نهادها و کمیسیون­ های کانون را در جهت حفظ حقوق و تضمین جایگاه وکلای دادگستری موثرتر می­ دانید؟

همه کمیسیون­ها محترم بوده و درحفظ جایگاه کانون موثر می ­باشند. البته بعضی از کمیسیون­ها به موجب قانون تشکیل می­ شوند و برخی با تصویب هیئت مدیره، کمیسیون­ها در حقیقت بازوان توانمند کانون و هیئت مدیره هستند و نظرات مشورتی آن­ها می ­تواند در ارتقای کیفی مصوبات هیئت مدیره موثر باشد؛ که تاکنون چنین بوده است.12- تا چه اندازه با تشکلهای صنفی موجود در کانون وکلا آشنا هستید؟ ارزیابی خود را از عملکرد گذشته این تشکلها در جهت ارتقاء جایگاه نهاد وکالت در جامعه، حفظ استقلال و نظارت بر مدیریت کانون داشته ­اند بیان فرمایید.

تاسیس تشکل­ها را باید نتیجه نیازهای روز جامعه وکالت دانست. کم و بیش با تشکل­های عزیز آشنایی دارم و در جریان اعمال آن­ها هستم. هرچند بعضی از تشکل­ها نوپا هستند؛ ولی خوشبختانه توانسته­ اند منشا خیر و برکت برای کانون و موجب انسجام وکلای عزیز باشند. نظارت مستقیم و غیرمستقیم آن­ها بر اعمال هیئت مدیره یکی از ویژگی­ های تشکل­ هاست. نظرات مشورتی آن­ها هیئت مدیره را در تحقق اهداف کانون یاری می­ دهد.

دیرپایی آن­ها را از خدا می­ خواهم و البته امیدوارم در آینده در صورت وجود دیدگاه ­های مشترک نسبت به اتحاد و اتفاق یکدیگر بکوشند و از کثرت به وحدت بگروند.


13- درپایان؛ چنانچه مطلب قابل ذکری دارید بیان فرمایید.

عرض دیگری ندارم. توفیق شما را از حضرت باریتعالی خواستارم. شاد باشید


با تشکر و سپاس از جناب آقای محمد فرض پور ماچیانی وکیل  دادگستری

تهیه و تنظیم  : نرگس کرمی


نوع مطلب : مصاحبه، 
برچسب ها : مصاحبه نامزدهای بیست و هشتمین دوره انتخابات هیات مدیره کانون وکلای مرکز،
لینک های مرتبط :
پنجشنبه 15 اسفند 1392 01:07 ق.ظ
باسلام به همه همکاران ارجمند .
با تشکر از سایت جاودان امید وارم این رفتار نیک ماندگار شود وهزینه های اضافی که به این وسیله صرفه جویی شد به نیاز مندان اختصاص پیدا کند تا خدمت صادقانه از همین جا ها نمود پیدا کند .با توجه به اینکه این روش شروع تازه است ولی خوب بود اگر امکان دارد از همکاران خواسته شودبه سئوالات خصوصا ارائه برنامه با دقت بیشتری پاسخ داده شود .
دوشنبه 12 اسفند 1392 05:46 ق.ظ
پاسخ سوال 8 هم جالب است. این پاسخ نشان می دهد که چه کسی با پیشنهاد تشکیل کمیسون پارلمانی مخالف است. ایشان از یک طرف میگوید اولین پیشنهاد دهنده بوده و از طرف دیگر با بیان اینکه می گوید:این ارتباط را بدون تشکیل کمیسیون هم می توان ایجاد کرد. هر وکیلی، بویژه هیات مدیره کانون ها می توانند با مجمع نمایندگان استان، جلسات مشترکی داشته باشند و آنان را در جریات جامعه وکالت و جامعه وکلا قرار دهند. و در ادامه اعتقاد قلبی خود را اینگونه آشکار می کند که:. تاکید می نمایم این امر بدون تشکیل کمیسیون هم امکان پذیر است. حالا شما پیدا کنید پرتقال فروش را
شنبه 10 اسفند 1392 10:59 ب.ظ
پاسخ آقای دکتر فرض پور به سوال 3 جالب است. خبرنگار پرسیده چرا مشکل ایجاد شده، ایشان پاسخ داده که حل شده است. سخن از چرایی ایجاد مشکل است. اما ایشان به تلاش برای حل آن استناد میکند. هر وکیلی میداند که این پاسخ، جواب آن سوال نیست.
شنبه 10 اسفند 1392 08:12 ب.ظ
همه چی آرومه
غصه ها خوابیدن
همه چی آرومه
من چقدر خوشحالم
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
به سایت جمعیت اسلامی وکلای دادگستری خوش آمدید
کلیه حقوق این وبلاگ برای جمعیت اسلامی وکلای دادگستری ایران محفوظ است

ابزار هدایت به بالای صفحه

ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو