جمعیت اسلامی وکلای دادگستری ایران
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره جاودان


وبلاگ جمعیت اسلامی وکلای دادگستری ایران ، با هدف اطلاع رسانی اخبار صنفی و انعکاس موضوعات حقوقی ، قضایی ، فعلا بصورت موقت جایگزین سایت دائمی جاودان شده است. این وبلاگ در نظر دارد محل تبادل نظر همکاران، انتقال تجارب صنفی و درمیان گذاشتن دردهای مشترک باشد تا در پرتو همدلی حاصل از اشتراک در آراء و نظرات کاربران، بهترین مسیر پیشرفت و تعالی کشور - که یک جلوه آن استقلال نهاد وکالت است - به روی ملتمان گشوده شود.

مدیر وبلاگ : علی رضا وجدانی آرام
اخبار ومقالات جاودان
مصاحبه نامزدهای بیست و هشتمین دوره انتخابات هیات مدیره کانون وکلای مرکزمصاحبه با جناب آقای دکتر حسین محمد نبی وکیل دادگستری

مصاحبه بیست و دوم1 -جناب آقای دکتر محمد نبی با تشکر از اینکه وقتتان را در اختیار ما گذاشتید، ابتدا با معرفی خود، خلاصه­ ای از سوابق علمی، عملی و صنفی خود را بیان فرمایید؟

در تهران متولد شده ام و دوره تحصیل دبیرستان را در تهران گذراندم و در این میان نیز با توجه به علاقه به ورزش فوتبال در تیم نوجوانان در سال 47 بازی می کردم و سپس به ورزش رزمی رو آوردم که هنوز هم به ورزش ادامه می دهم و پس از پایان دوران دبیرستان وارد دانشکده حقوق شدم و همزمان در وزارت کشاورزی از کارمندی شروع نموده و سپس کارشناس حقوقی و پس از اخذ لیسانس حقوق در ابتدا خواستم به کسوت وکالت یا قضاوت درآیم که نهایتاً کارآموزی قضائی را شروع کردم. از میان 95 نفر کارآموز، حائز رتبه اول شدم و به عنوان قاضی دادگستری و دادیار دادسرای تهران ادامه کار دادم که در همان اوائل انقلاب، مرحوم حاج سیدجوادی، وزیر وقت دادگستری، ابلاغ مامور خدمتی و سرپرستی دفتر وزارتی را برای بنده صادر نمودند. پس از مدتی به عنوان نماینده وزیر دادگستری وقت، در کمیسیون قضائی شورای انقلاب شرکت می نمودم. با آمدن شورای سه نفری اداره کننده دادگستری، از اول سال 1359 و با حفظ سمت قضائی، دبیر شورای سه نفره اداره کننده قوه قضائیه شدم. شورای سه نفره را مرحوم آیت ا... دکتر بهشتی و آیت ا... موسوی اردبیلی و مرحوم سیدهاشم طباطبائی اداره می نمودند که تجربیات بسیار خوبی برای بنده در آن مدت فراهم شد. به هر حال با تشکیل شورای عالی قضائی، به عنوان دبیر شورای عالی قضائی مشغول خدمت بودم. همزمان، عنوان دادرسی بخش و سپس ریاست شعبات مختلف دادگاه صلح و عمومی را داشتم. ولذا؛ دبیری دبیرخانه شورای عالی قضائی، به برادر دیگری سپرده شد و بنده به عنوان مشاور شورای عالی قضائی منصوب شدم. همزمان نماینده قوه قضائیه در هیات حل اختلاف کار و بورس اوراق بهادار و قاضی کمیسیون ماده 12 قانون زمین شهری، قاضی و نماینده دادستان کل وقت در بانک مرکزی و در سال 62 همزمان نماینده شورای عالی قضائی، در انحلال دادسرا و دادگاه انقلاب شهرداری و پس از اتمام این ماموریت، قاضی عفو دانشجویان تعلیقی شده و مشاورت معاون قوه قضائیه را نیز داشتم. در سال 65 و 66 نیز به عنوان معاون کل بیمه ایران منصوب شدم و مدتی نیز مشاور مرحوم دکتر حبیبی وزیر دادگستری بودم. پس از پذیرش قطعنامه، در سال 1367 عضو کمیته حقوقی قطعنامه 598 در وزارت خارجه شدم که در این سالها، فوق لیسانس در رشته بین الملل گرفتم. در این میان، از سال 1368 به عنوان سفیر جمهوری اسلامی ایران در نیکاراگوا تعیین شدم که در آمریکای مرکزی به عنوان سفیر اکرودتیه در گواتمالا و کاستاریکا و هندوراس و السالوادور نیز انجام وظیفه نمودم. تا سال 1374 که تجربه بسیار ارزنده برای بنده در سازمانهای بین المللی و در حفظ حقوق جمهوری اسلامی ایران در آمریکای مرکزی، فعالیت می نمودم و موفقیت آمیز بوده برای حفظ منافع کشور، اخذ دکتری فلسفه رفتار انسانی در شاخه علوم سیاسی را در همین سالها داشتم. 

22/3/1374 به عنوان وکیل دادگستری مشغول کار شدم و بسیار خوشحالم که پس از کسوت قضا و سپس سفارت جمهوری اسلامی ایران، به شغل پر افتخار وکالت درآمدم که در خدمت شما هستم. البته بنده دارای سه فرزند و به زبانهای اسپانیولی و انگلیسی و عربی و ایتالیائی آشنا هستم و به کار تدریس نیز اشتغال داشته ام. همچنین ضمن ارائه مقالات مختلف به زبانهای انگلیسی و اسپانیولی، متجاوز از یکصد مقاله در خصوص مسائل حقوقی و بین المللی داشته ام و کتب مختلفی نیز تدوین نموده ام؛ با نام (1- حقوق ایران و اتباع خارجه 2- شناخت آمبودزمان یا بازرسان کل جهان 3- تاریخچه فوتبال در ایران 4- سازمان های بین المللی به زبان اسپانیولی 5- اجلاس آمبودزمان در تهران 6- و آخرین کتاب اینجانب که به رشته تحریر درآمده، در سال گذشته، با نام نظارت و حقوق شهروندی و شهرداری تهران برای اجلاس نظارت که در سال 90 در تهران برگزار شد. 8 کتاب رونمایی شد و کتاب ششم در این اجلاس با نام نظارت همگانی و حقوق شهروندی را تدوین و ارائه نمودم . البته کتاب دیگری در خصوص کنوانسیون فساد در حال تدوین دارم.

در کانون وکلا نیز از ابتدا همواره در مسیر کمک و انجام وظیفه بودم و مدتها به عنوان عضو و رئیس کمیسیون بین الملل در خدمت همه وکلا بودم. سپس از سال 1386 وارد هیات مدیره شدم و دو دوره بیست و پنجم و بیست و ششم عضو هیات مدیره بودم. از آنچه در جهت تقویب کانون وکلا انجام داده ام خوشحالم. اگر چه اداره سنتی کانون را نتوانستیم دچار تغییر کنیم؛ بلحاظ اینکه تصور بعضی از همکاران ادامه اداره و مدیریت کانون، نیاز به نوآوری و تغییر نداشت و بدنبال همان طریق گذشته بودند. و به رحال نظرات ما اثرات خوبی نیز داشت. ازجمله ایجاد بستر همکاری با جوانان و استفاده از آنان در کمیسیونهای مختلف و تشکیل کمیسیون جوانان نیز بنا به پیشنهاد بنده بود. اگرچه در ابتدا، با تشکیل آن موافقت نداشتند و پس از اتمام دو دوره هیات مدیره در این فاصله عضو دادگاه انتظامی وکلا بودم. 2- مهمترین نقیصه موجود در مدیریت کانون را در کجا می­ دانید و اگر به عضویت هیات مدیره کانون انتخاب شوید اولین اقدامی را که برای حفظ شان و جایگاه وکیل دادگستری انجام خواهید داد چیست؟

به موجب قانون وکالت و اصلاحات آن مواردی به عنوان وظایف هیات مدیره احصاء شده است. همانگونه که گفتم دو دوره عضو هیات مدیره بوده ام و بلحاظ سیستمی که در کانون و در هیات مدیره وجود داشته و دارد، خیلی دوستان درصدد تغییر و نوآوری نبوده و نیستند. به همین جهت به روزمرگی دچار می شوند. شاید بطور منفرد همه این مطلب را بارها گفته اند که چرا روزمرگی می کنیم و بهتر است کار دیگری کرد . اما همانگونه که گفتم، بلحاظ نداشتن برنامه (کوتاه مدت – بلندمدت) مطالب ابتر می ماند و متوقف می شود، هنوز فکر می کنند که تغییر شیوه ها ی اداره و مدیریت های جدید و پیشرفته در دنیا قابل عمل در کشور ما نیست. به همین جهت است که هیچ تحرکی دیده نشده است. باید در این دوره عزم را جزم کرد و هم قسم شوند، آنانی که به هیات مدیره خواهند آمد، به اینکه همانگونه که تغییرات در جهان از جهت علمی و دانش افزاری بسیار سریع است، در چنین وضعیتی باید در جهت تغییر و پیشرفت در کانون اقدام کرد و تفکر سنتی را با تغییر الگوهای پیشرفته و متداول جهانی ارتقا داد. باید طرح نو داشت و با نواندیشی برنامه های مفید را مورد تصویب قرار داد، و آنچه می تواند در حفظ شان و جایگاه وکلا مورد توجه قرار گیرد. در مطلب دیگری گفته ام همه اعضا هیات مدیره باید در جهت همدلی و همکاری و فارغ از گروه بندی به منافع همه وکلا توجه کنند و این فقط به گفتار نباید باشد و حتما باید از نظر عملی نیز اقدام کنند. باید شفاف سازی و زمینه سازی برای استفاده از تغییرات و نوآوری را در هیات مدیره شروع کرد. حتما تحلیل و تغییر نحوه مدیریت تا حال سریعا مورد بررسی قرار دارد و باید بدانیم که توصیف برای درک استراتژیک و فهم نیروهای اثرگذار بر تصمیمات ضرورت است و نه راه. باید بلافاصله بلحاظ حل معضل لایحه جامع، از ارتباطات خوب با قوه قضائیه و قوه مجریه و قوه قانونگذاری استفاده بهینه کرد و از همه توان وکلا در این مورد بهره مند شد و همزمان در شناخت مشکلات اقدام کرد .


3-کانون وکلا چگونه می تواند در زمینه ارتقاء شان و منزلت اجتماعی وکلا ایفای نقش نماید؟

متاسفانه عوامل مختلفی در این خصوص دخالت داشته اند. اولاً پس از پیروزی انقلاب اسلامی، بدبینی های بوجود آمده باعث شد تا قوه قضائیه و کانون وکلا بلاجهت بخواهند با یکدیگر تقابل داشته باشند و ارتباط سازنده بین کانون و قوه صورت نپذیرفت. ایجاد فاصله، بدبینی ها را بیشتر کرده است که در سئوال قبل گفتم. اولین کار، شکستن یخ های موجود بین کانون و سایر قوا باید باشد. باید این اطمینان برای مسئولین قوه قضائیه و مسئولین کانون بوجود آید تا مسیر همراهی و کمک باعث شود اجرای عدالت در کشور تضمین گردد.


4-مهمترین عوامل ایجاد این فاصله را چه می دانید؟ به عبارت دیگر، چرا اکثر قریب به اتفاق مصوبات مغایر با استقلال کانون و مواضع قوه قضائیه علیه وکلا، مربوط به دوره بعداز هیات مدیره های انتخابی است؟

بنظر می رسد مسایل مختلفى در این زمینه دخیل بوده است. مقابله بلاجهت بجاى همكارى سازنده را در جاى دیگرى گفته ام. عدم همكارى دوطرفه بوده وعدم تمایل به مذاكره، براى رفع سوء تفاهمات پیش آمده باعث شد تا ملاقاتهاى لازم صورت نگیرد. بعضى از مصاحبه ها نیز لطمات فراوانى به همكارى دو طرف زده. شاید از ناحیه مصاحبه كننده مطلب حق بوده، ولى بیان بعضى از مطالب بنام همه وكلا تمام شده و دورى قوه با كانون بیشتر شده است. بحث تعامل و مذاكرات در سطوح بالا لازم است و اینكه قوه قضاییه نیز بداند وكلا با سوگندى كه خورده اند، درمسیر حق و عدالت قدم میگذارند و قوه قضاییه نیز باید مانند پدرى مهربان با وكلا برخورد كند و تغییر در قوانینى كه باعث خدشه دار شدن استقلال وكالت بشود، بنفع دستگاه قضایى نیست. و از نظربین المللى نیز كانونهاى وكلا باید استقلال در اداره امور خود داشته باشند. باید محبتها را بیشتر كرد و به وكلا به چشم بیگانه نگاه نكرد. و همان گونه كه عرض شد دوستى ها را باید بیشتر كرد. و از این طریق، بیشتر در توسعه عدالت پایدار كوشید.


درخت دوستى بنشان كه كام دل ببار آرد    / نهال دشمنى بركن كه رنج بی شمار آرد


5- جایگاه فعلی وکلا در نزد افکار عمومی را تا چه اندازه متاثر از عملکرد همکاران خود می دانید و مهمترین عامل رشد و ارتقاء اجتماعی وکلا را در چه می دانید؟

بخشی از مشکلات بوجود آمده را شاید بتوان به جهت اشتباهات بعضی از همکاران دانست. اما نزول شأن ظاهری در جامعه به عوامل دیگری نیز بستگی داشته است. تبلیغات منفی علیه وکلا در روزنامه ها و فیلم های تلویزیونی و سینمائی نیز اثرات مخربی داشته است. اگر چه اعتراضاتی شده، ولی کافی نبوده و باید با این معضل جدی برخورد کرد و جزء برنامه های اینجانب نیز پیگیری این موضوع می باشد. به هرحال اعمال خود وکلا و شفافیت در کارها و انجام تعهداتشان در مقابل مردم و جلب اعتماد هموطنان و رفع سوءتفاهمات موجود در جامعه و رفع جنبه منفی موجود در اذهان و نظارت مدیریتی کانون، با توجه به مسئولیتی که دارد، می تواند موجب ارتقا منزلت اجتماعی وکلا بشود. با برگزاری جلسات و نظارت دائمی و استفاده از نظرات همه گروهها در کانون و ایجاد فضای امن و تامین امنیت حرفه ای وکلا و جلب نظر مردم و مسئولین سه قوه صورت پذیر است.6-رئوس برنامه ­هایی که برای رشد و پویایی جامعه وکالت و حفظ استقلال کانون درنظر دارید بیان فرمایید؟

شاید در پاسخ سئوالات قبلی اشاره کرده ام. باید در جهت احیای حقوق عامه، کانون وکلا اقدام جدی انجام دهد. در رفع سوء تفاهمات علیه کانون اقدام لازم و فوری باید انجام داد. اگر بدنبال استراتژی مناسب برای ایجاد تغییرات در نحوه مدیریت و اجرای آنچه در تعهد هیات مدیره می باشد هستیم، نیاز به همکارانی صدیق و فاضل و دارای دانش حقوقی و سیاسی و به روز بودن و فداکار و مدیر و مدبر بودن و بی غرض و رفتاری متعادل در مقابل شهروندان و موقعیت شناس، که آگاهی کافی و درک از شرایط اجتماعی و سیاسی و آشنا با مشکلات همکاران و ایجاد روابط مناسب و قوی با سازمانها و مردم داشته باشند.7-نحوه تعامل کانون وکلا با نهادهای حکومتی و قوای سه گانه باید چگونه باشد؟

متاسفانه وجود سوء تفاهمات که از اول پیروزی انقلاب اسلامی بین کانون و بخصوص قوه قضائیه ایجاد شده، ایجاد نگرانی کرده است. برای ترمیم این روابط و ایجاد همکاری مناسب، باید طرفین اقدام کنند و برای شفاف سازی، نیازی به اعتماد سازی دارند. باید بپذیرند مسئولین محترم که وکلا، افرادی وفادار به نظام و دین و اخلاق بوده و هستند. اگر چه در همه سطوح و اصناف نیز ممکن است افراد خوب و یا بد باشند، ولی اکثر عظیم وکلا عملاً ثابت کرده اند که وفادار به سوگند خویش بود و به ایرانی بودن خود افتخار می کنند؛ و برای اجرای عدالت گام برداشته و برمی دارند.


8-باتوجه به درپیش بودن تصویب لایحه جامع وکالت دادگستری، چنانچه می­ دانید برخی از همکاران را عقیده بر این است که وکلای دادگستری و کانون وکلا باید از هرگونه مداخله و ایفای نقش در تدوین و تصویب  آن احتراز نمایند تا نقایص احتمالی آن به حساب وکلا نوشته نشود. این عقیده را تا چه اندازه در راستای حفظ استقلال کانون موثر می دانید؟

تهیه قانون جامع وکالت بدون نظر وکلا نمی تواند کامل باشد. بهرحال؛ اگر قرار باشد چنانچه گفته شد،خدشه ای به استقلال حرفه ای وکلا وارد نشود، باید آنان در تهیه قانونی که باید برآن اساس سرنوشت کاری وکلا را معلوم کند، نظارت کامل داشته باشند و بدون توجه به نظرات وکلا، هر لایحه ای تصویب شود، قطعا کامل نیست و دارای ایرادات و اگر بی غرضی درکار باشد، باید در تهیه و تصویب، نظرات جامعه وکالت و مدیران آن مدنظر قرار گیرد.


9-یکی از د­ل­ مشغولی­ های وکلا این است که در زمان انتخابات هیات مدیره شعارهای زیبایی از طرف نامزدها داده می­ شود. اما غالبا بعداز انتخابات، به این بهانه که وعده­ های داده شده در هیات مدیره رای نمی آورد به فراموشی سپرده می شوند و از اجرای آنها خبری نیست. شما چه ضمانت اجرایی برای عملی شدن شعارهای انتخاباتی خود درنظر گرفته اید؟

باستحضار شما رساندم که، باید هیات مدیره ای که تعیین می شود، همدلی و همکاری لازم را با یکدیگر داشته باشند و دست از ادامه کارهای سنتی برداشته و با ایده و افکاری برای تغییر روش و تغییر آنچه جلوی پیشرفت و توسعه کانون را گرفته است، بردارند و در واقع با یکپارچگی پس از تعیین کامل اعضا در مسیر حل مشکلات همه وکلا کار کنند. درست است، شعارهای اولیه زیبا است. ولی دلسرد شدن همکاران از انجام ایده های نو، این بار نباید باعث توقف طرحها گردد. بلکه لزوم یکپارچگی که در حال حاضر ملموس است، باید از خودپسندی دوری کرد و بیش از این موجبات ضعف کانون وکلا نبود. حفظ موقعیت ها و ایجاد رابطه مناسب با حفظ ارزشها و داشتن ایده های نو و استفاده از آنچه دیگر کانونهای جهانی انجام داده و توفیق خدمت بیشتر به مردم و دولت خود داشته اند را جستجو کرد؛ و در اصلاح جامعه اقدام لازم صورت پذیرد. آن وقت رعایت شان قضا و وکالت و استفاده از دانش و اطلاعات نوین جهانی، توفیق وکلا و منتخبین جامعه وکالت  تقویت خواهد شد.


10- نقش و جایگاه کدامیک از نهادها و کمیسیون­ های کانون را در جهت حفظ حقوق و تضمین جایگاه وکلای دادگستری موثرتر می­ دانید؟

تمام کمیسیونها به نوبه خود، حساس و دارای جایگاه خاص هستند. باید تمام کمیسیونها نیز براساس نوآوری و فعالیت افزون تر از گذشته در حفظ حقوق و شأن وکالت اقدام کنند .11- تا چه اندازه با تشکلهای صنفی موجود در کانون وکلا آشنا هستید؟ ارزیابی خود را از عملکرد گذشته این تشکلها در جهت ارتقاء جایگاه نهاد وکالت در جامعه، حفظ استقلال و نظارت بر مدیریت کانون داشته ­اند بیان فرمایید.

از سه سال پیش در زمان دوره دوم عضویت اینجانب در هیات مدیره، مجمع تشکلها تعیین و شروع به کار کرده است. قبل از این که مجمع یا تشکل گروههای وکالتی تصویب شود، تشکل نواندیش را تشکیل داده بودیم و تقریبا حالا نزدیک به هفت سال است که تشکل ما نیز در خدمت جامعه وکالت است. قطعاً تشکلها یا ارائه نظرات به هیات مدیره مفید می توانند باشند و باعث ارتقا جایگاه نهاد وکالت در جامعه شوند .


با تشکر و سپاس از جناب آقای دکتر حسین محمد نبی وکیل  دادگستری 

تهیه و تنظیم  : نرگس کرمی

نوع مطلب : مصاحبه، 
برچسب ها : مصاحبه نامزدهای بیست و هشتمین دوره انتخابات هیات مدیره کانون وکلای مرکز،
لینک های مرتبط :
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
به سایت جمعیت اسلامی وکلای دادگستری خوش آمدید
کلیه حقوق این وبلاگ برای جمعیت اسلامی وکلای دادگستری ایران محفوظ است

ابزار هدایت به بالای صفحه

ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو | Buy Website Traffic