جمعیت اسلامی وکلای دادگستری ایران
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره جاودان


وبلاگ جمعیت اسلامی وکلای دادگستری ایران ، با هدف اطلاع رسانی اخبار صنفی و انعکاس موضوعات حقوقی ، قضایی ، فعلا بصورت موقت جایگزین سایت دائمی جاودان شده است. این وبلاگ در نظر دارد محل تبادل نظر همکاران، انتقال تجارب صنفی و درمیان گذاشتن دردهای مشترک باشد تا در پرتو همدلی حاصل از اشتراک در آراء و نظرات کاربران، بهترین مسیر پیشرفت و تعالی کشور - که یک جلوه آن استقلال نهاد وکالت است - به روی ملتمان گشوده شود.

مدیر وبلاگ : علی رضا وجدانی آرام
اخبار ومقالات جاودان
مصاحبه نامزدهای بیست و هشتمین دوره انتخابات هیات مدیره کانون وکلای مرکزمصاحبه با جناب آقای علی حامد توسلی وکیل دادگستری


مصاحبه بیست و پنجم1 -جناب آقای حامد توسلی با تشکر از اینکه وقتتان را در اختیار ما گذاشتید، ابتدا با معرفی خود، خلاصه­ ای از سوابق علمی، عملی و صنفی خود را بیان فرمایید؟

در سال 1329 در استان گیلان زاده شدم. در نوجوانی به منظور پیشرفت بیشتر تحصیلی به تهران آمده و سپس وارد دانشگاه تهران گشتم. ابتدا در رشته ی ادبیات پارسی به تحصیل مشغول شده و پس از آن به تحصیل در رشته ی حقوق روی آوردم و در نهایت در سال 1352 از دانشکده ی حقوق دانشگاه تهران فارغ التحصیل شده و در حال حاضر 40 سال سابقه ی وکالت دارم.اگر بخواهم به سوابق حرفه ای و صنفی خود اشاره نمایم، باید بگویم سال ها مشاور حقوقی استانداری تهران بودم. چندین سال مشاور حقوقی فرمانداری تهران بوده ام و سابقه ی چند سال همکاری با شورای شهر تهران، به عنوان مشاور حقوقی را نیز در کارنامه ی شغلی خود دارم. ضمناً چندین سال نیز مشاور حقوقی وزارت مسکن و شهرسازی بوده ام. به غیر از این موارد با نهادها، ارگان ها و شرکت های عظیمی کار کرده ام که ذکر نام تمامی آنها از حوصله ی مخاطبان محترم شما خارج است.اگر بخواهم به سوابق مدیریتی خویش نیز اشاره ای نمایم، باید بگویم پُست فرمانداری و پُست مدیرکلّی را نیز تجربه نموده ام. هم در وزارت علوم و آموزش عالی و هم در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مدیر کل بوده ام.در خصوص خدمات در کانون وکلای مرکز، باید بگویم دو سال عضو کمیسیون وکالت های تسخیری بوده ام. سپس دو سال ریاست این کمیسیون را بر عهده داشتم. پس از آن برای دو سال عضو اصلی شعبه ی پنج دادگاه انتظامی وکلا گشتم. سپس به مدت دو سال ریاست شعبه ی چهار دادگاه عالی انتظامی وکلا را بر عهده داشتم و در نهایت در دوره ی بیست و شش هیئت مدیره ی کانون وکلای مرکز، به لطف همکاران و با آرای بالای این عزیزان، به عنوان عضو اصلی هیئت مدیره انتخاب گشتم و آخرین سمتی نیز که در کانون داشتم، سمت بازرسی در این کانون بوده است. لذا می توانم بگویم در بیش از یک دهه ی اخیر، همواره در کانون به ارائه خدمت به همکاران پرداخته ام.ضمناً در گذشته ریاست شورای مرکزی گروه وکلای دادگستری کاسپین را برعهده داشتم و امروز نیز ریاست شورای مرکزی گروه وکلای دادگستری ایران زمین را عهده دار می باشم که خوشبختانه از محبوبیت بالایی بر خوردار است و تعداد بالای اعضای این گروه به خوبی گواه این سخن است.2- مهمترین نقیصه موجود در مدیریت کانون را در کجا می­ دانید و اگر به عضویت هیات مدیره کانون انتخاب شوید اولین اقدامی را که برای حفظ شان و جایگاه وکیل دادگستری انجام خواهید داد چیست؟

متاسفانه وضعیت فعلی کانون های وکلا در ایران با کانون های وکلا در کشور های توسعه یافته و حتی درحال توسعه و مشابه ما، تفاوت های چشمگیری دارد. در اکثر کشور ها، کانون های وکلا با استقلالی کامل و به عنوان نهادی غیرحکومتی، فعال و پویا هستند. که در بسیاری از تحولات حقوقی، قضایی و حتی اجتماعی و سیاسی جامعه ی خود نقش آفرینی می کنند. امّا؛ در ایران کانون های وکلا، تنها بر روی وظایف روزمره ی خود متمرکز می باشند و این موضوع از نظر من یک نقیصه ی مهم است.البته؛ همان طور که پیشتر در رسانه های دیگر نیز مطرح نموده بودم، آنقدر کانون های وکلا را با موضوع استقلالشان تحت فشار قرار داده اند که عملاً این کانون ها جز دفاع از استقلال و انجام امور روزانه ی خود، مجالی برای سایر امور نمی یابند. اگر با حمایت همکاران محترم، موفق شوم بار دیگر وارد هیئت مدیره شوم، از نخستین تلاش هایی که برای حفظ شأن و جایگاه وکلای دادگستری انجام خواهم داد، رسانه ای نمودن مشکلاتی است که برای کانون ها به وجود آورده اند. همان طور که می دانیم استقلال کانون های وکلا در معرض تهدید قرار گرفته. کانونی که استقلال نداشته باشد، اعضایش، یعنی وکلا جایگاه و شأن چندان رفیعی نیز نخواهند داشت. نتیجتاً برای حفظ شأن و جایگاه وکلا، بدواً باید استقلالمان را حفظ نماییم و برای این کار نیازمند حمایت افکار عمومی در سطح کلان ملّی هستیم. به این منظور باید مشکلاتمان را در چارچوب های قانونی و در رسانه های داخلی به اطلاع عموم هم وطنان برسانیم. دقیقاً همان کاری که اهالی محترم سینما برای نجات خانه ی سینما انجام دادند.وقتی افکارعمومی نسبت به موضوعی حساس شود، قطعاً سیاستمداران منطقی و معقول به خواست افکارعمومی تن خواهند داد. به این صورت می توانیم استقلالمان را حفظ نموده و شأن و جایگاه خود را بدواً حفظ کرده و پس از آن سعی نماییم با اصلاح برخی قوانین مانند ماده ی 128 قانون آیین دادرسی کیفری و تبصره ی آن و مواد مشابهی از این دست، جایگاه وکلا در سیستم حقوقی ایران را ارتقا بخشیم.3-کانون وکلا چگونه می تواند در زمینه ارتقاء شان و منزلت اجتماعی وکلا ایفای نقش نماید؟

خوشبختانه کانون های وکلا، و به خصوص کانون وکلای مرکز، هم از ثروت عظیم انسانی بهره مند اند و هم از ثروت کلان مادّی. نتیجتاً اگر بخواهیم و اگر برنامه ریزی درستی داشته باشیم، می توانیم دستاوردهای عظیم و موثری را شاهد باشیم. ما در میان همکاران خود اشخاصی را داریم که در قوای سه گانه و نهاد های گوناگون حکومتی حضور و نفوذ دارند. از طریق همین همکاران می توانیم روابطی سازنده و مناسب، امّا توام با اقتدار با قوای سه گانه و سایر نهاد های دولتی داشته باشیم.ما باید میزان ارتباط خود با مجلس شورای اسلامی را چندین برابر نماییم. باید آنقدر به مجلس رفت و آمد نماییم تا نمایندگان ناگزیر شوند از ما حمایت نمایند. با یک بار و دوبار مجلس رفتن و برگزاری چند جلسه ی تشریفاتی، هیچ معضلی در این کشور حل نشده و نخواهد شد. بلکه نیازمند تلاش و پیگیری جدّی و خستگی ناپذیر هستیم. در خصوص ارتباط با قوه ی مجریه کار قدری سهل تر است. چراکه؛ خود ریاست محترم جمهوری و دو تن از معاونین ایشان از وکلای دادگستری می باشند. در مورد ارتباط با قوه ی قضاییه به دلیل سابقه ی تاریخی روابط میان وکلا و قضات، شاید هر دو طرف قدری پیش داوری نامناسب داشته باشند؛ که این موضوع نیز می تواند با برگزاری جلسات متعدد و متنوع برطرف شود.تمامی این ارتباطات روی هم رفته منجر می شود طرح یا لایحه ای برضد ما نگاشته نشود. و یا اگر نگاشته می شود، تعدیل گردد و یا اصلاً تصویب نشود. ضمناً کانون می تواند با قدرت مادی و انسانی بالای خود، برخی سازمان ها نظیر صدا و سیما را ناگزیر نماید در فیلم ها و سریال های خود، از بدگویی در خصوص وکلا جداً خودداری نماید. و برعکس با ترتیب دادن برنامه هایی در خصوص امور حقوقی، لزوم داشتن وکیل را به مردم یادآوری نموده و در مراحل بعد، از خود وکلا برای آموزش امورحقوقی به مردم استفاده نموده که همین امر می تواند نگاه بسیاری را نسبت به وکلا بیش از گذشته مثبت نماید.بنابر این اگر کانون از چارچوب انجام وظایف روزمره ی خود خارج شود و به امورکلان و مهم نظیر آنچه گذشت بپردازد، می توان انتظار داشت که جایگاه وکلا در جامعه و نزد افکارعمومی ارتقا یابد.


4- جایگاه فعلی وکلا در نزد افکار عمومی را تا چه اندازه متاثر از عملکرد همکاران خود می دانید و مهمترین عامل رشد و ارتقاء اجتماعی وکلا را در چه می دانید؟

جایگاه نه چندان مثبت فعلی وکلا، در نزد افکارعمومی، بیش از هر چیز متأثر از فقر فرهنگی ما می باشد. در هر قشری و در میان اهالی هر صنفی، عده ای وجود دارند که درستکار نیستند. وکلا نیز از این قاعده مستثنی نیستند. یعنی همان گونه که ما تعداد زیادی از وکلای شریف و درست کار را در میان خود داریم، تعداد بسیار محدودی نیز وجود دارند که شایسته ی شأن شغلشان رفتار نمی کنند. امّا این به هیچ وجه نباید آنقدر بزرگ نمایی شود که کل حرفه ی وکالت را زیر سئوال برد. بنابراین؛ معتقد هستم عملکرد نامناسب عده کمی از همکاران باعث این نشده که امروزه توده های مردم نگاهی غیرمثبت به ما داشته باشند. بلکه فقر فرهنگی ما، اصلی ترین عامل این نگاه است.در ایران به دلیل فقر فرهنگی، اکثر مردم بدون حضور وکلا قرار دادهای مهم خویش را امضا می نمایند. بدون حضور وکلا در مرحله ی بدوی دعوا شرکت می نمایند. سپس زمانی که کار کاملاً خراب شد وکیل گرفته و با پرداخت حق الوکاله ای ناچیز از وکیل توقع معجزه نیز دارند. حال اگر این وکیل در مرحله ی تجدیدنظر شکست خورد، می گویند همه ی وکلا کلاهبر دارند و با وجود اخذ مبالغی، کار خاصی انجام نمی دهند. این فرهنگ غالب ما می باشد. اینجاست که می گوییم جامعه ی ما از لحاظ اطلاعات حقوقی و فرهنگ حقوقی بسیار فقیر است.در ترکیه، که تا چند دهه ی پیش از لحاظ اقتصادی از ما عقب تر بود، امروزه نه تنها خانواده های ثروتمند، بلکه خانواده های متوسط شهری نیز هریک برای خود یک وکیل یا مشاور حقوقی دائم دارند و عموماً نگاه مردم این کشور به وکلا، نگاهی توأم با تکریم و احترام است. امّا متاسفانه در ایران اینگونه نیست.درخصوص قسمت دوّم سئوال شما، باید گفت مهم ترین عامل رشد و ارتقای منزلت اجتماعی وکلا، همین عامل فرهنگیست که متذکر گشتم. یعنی باید فرهنگ سازی نماییم و کانون های وکلا با داشتن ثروت مادّی و معنوی مناسب خود، می توانند بخشی از آن را در سازمان هایی نظیر صدا و سیما هزینه نموده و برای توده های مردم با تولید برنامه هایی جذاب و پُربیننده فرهنگ سازی نمایند.


5-رئوس برنامه ­هایی که برای رشد و پویایی جامعه وکالت و حفظ استقلال کانون درنظر دارید بیان فرمایید؟

اگر بخواهم کوتاه، امّا گویا بگویم، می توانم به موارد زیر اشاره کنم:

یک: برقراری ارتباط گسترده با تمامی رسانه های داخلی به منظور انتقال مشکلات فعلی کانون پیرامون موضوع استقلال و با هدف جذب حمایت افکارعمومی در سطح کلان و ملّی. این مهم از طریق یک روابط عمومی کارآمد و مدرن امکان پذیر است. بنابراین باید روابط عمومی کانون را به شدّت تقویت نماییم.

دو: ایجاد ارتباط گسترده و مستمر با قوای سه گانه و نهادهای دولتی، ازجمله صدا و سیما، به منظور کاستن از افکار منفی و توّهم گونه در خصوص وکلا.

سه: تلاش در خصوص افزایش سطح مشارکت بانوان وکیل در اداره ی خانه ی صنفی خود، از طریق مهیا نمودن امکان ورود هرچه بیشتر آنان به تمامی بخش ها و کمیسیون های کانون وکلا.

چهار: استفاده از پتانسیل عظیم وکلای جوان، به منظور چرخاندن امور جاری و روزمره ی کانون. این کار به خودی خود، به وکلای مسن تر و با سابقه تر و قت و زمان لازم را می دهد تا به امور کلان و مهم کانون بپردازند و از غرق شدن در ورطه ی روزمرگی نجات یابند.

پنج: استفاده از منابع مالی گسترده ی موجود در حساب های بانکی کانون وکلا در جهت رفاه حال وکلا و به ویژه وکلای جوان.

شش: استفاده از منابع مالی کانون به منظور سرمایه گذاری در پروژه های سودآور، به منظور افزایش ثروت کانون و در اختیار نهادن این ثروت در مسیر ایجاد امکانات رفاهی برای وکلا.

هفت: سرعت بخشیدن به ساخت باشگاه وکلا، که متاسفانه سالهاست همکاران در انتظار آن می باشند و هنوز در ابتدای راه است.

هشت: ارتقای سطح کیفی دانشگاه وابسته به کانون وکلا.

نه: تلاش در جهت آزادی همکار دربندمان جناب آقای عبدالفتاح سلطانی.

ده: تحت فشار قراردادن مسئولین محترم قوه قضاییه، به منظور صدور بخش نامه یا دستورالعملی مبنی بر لزوم تکریم وکلا توسط قضات و کارمندان دادگستری.

یازده: کمک به استقلال همکارانی که در استان های فاقد کانون مستقل ساکن بوده و تمایل به استقلال از کانون مرکز را دارند.6-نحوه تعامل کانون وکلا با نهادهای حکومتی و قوای سه گانه باید چگونه باشد؟

تعامل و ارتباطی توام با قدرت و اقتدار و نه از موضع ضعف و با حالت منفعل. باید به کلیه ی نهادهای حکومتی بفهمانیم که قدیمی ترین، گسترده ترین و ثروتمندترین اِن جی اُ، یا همان سازمان مردم نهاد موجود در کل کشور هستیم که نمی توان به راحتی به حقوق مکتسبه ی آن خللی وارد نمود. در ایران حدود 40 هزار وکیل مستقل وجود دارد که حدود نیمی از آن ها عضو کانون مرکز هستند. کانون مرکز، از لحاظ قدمت، تعداد اعضا و ثروت، قدرتمندترین کانون وکلای کشور و هم چنین قدرتمندترین سازمان مردم نهاد می باشد. نتیجتاً ارتباط یا تعامل ما با حکومت نباید از موضع انفعال باشد. بلکه باید به گونه ای باشد که حکومت و سیاستمداران محترم دریابند ورود هر لطمه ای به کانون های وکلا، هزینه های گزاف ملّی و فراملّی به همراه خواهد داشت.امّا مجدداً تاکید می نمایم باید میزان روابط خود با قوای سه گانه و صداوسیما و سایر نهادهای حکومتی را افزایش دهیم و به یک یا دو نشست رسمی در طی سال اکتفا ننماییم.


7-باتوجه به درپیش بودن تصویب لایحه جامع وکالت دادگستری، چنانچه می­ دانید برخی از همکاران را عقیده بر این است که وکلای دادگستری و کانون وکلا باید از هرگونه مداخله و ایفای نقش در تدوین و تصویب  آن احتراز نمایند تا نقایص احتمالی آن به حساب وکلا نوشته نشود. این عقیده را تا چه اندازه در راستای حفظ استقلال کانون موثر می دانید؟

اولاً: تاکنون به شخصه چنین عقیده ای را از هیچ یک از همکاران محترم نشنیده ام. ثانیاً: اگر هم همکارانی بر این عقیده باشند، اینجانب با آن مخالف بوده و معتقد هستم باید با تعامل مثبت، سازنده و توام با اقتدار، با قوای حکومتی و برقراری ارتباط گسترده با آنان، ایشان را ناگزیر نماییم تا بپذیرند تصویب قوانینی برضد وکلا و یا احیاناً مخدوش نمودن استقلال کانون ها، به نفع هیچ کس نبوده و در نهایت، سیستم حقوقی موجود در کشور را از وضعیت نامناسب امروز، به وضعیتی به مراتب بدتر سوق خواهد داد.ضمناً در خصوص قسمت اخیر سئوال شما، باید بگویم عقیده ای که فرمودید برخی از همکاران به آن باور دارند و بنده آن را بعید می دانم، نه تنها به حفظ استقلال کانون ها کمکی نمی کند؛ بلکه برعکس، سکوت و خاموشی و عدم مداخله ی ما می تواند زمینه ی نابودی کاملمان را فراهم آورد.8-یکی از د­ل­ مشغولی­ های وکلا این است که در زمان انتخابات هیات مدیره شعارهای زیبایی از طرف نامزدها داده می­ شود. اما غالبا بعداز انتخابات، به این بهانه که وعده­ های داده شده در هیات مدیره رای نمی آورد به فراموشی سپرده می شوند و از اجرای آنها خبری نیست. شما چه ضمانت اجرایی برای عملی شدن شعارهای انتخاباتی خود درنظر گرفته اید؟

صادقانه بگویم تنها ضمانت اجرایی که دارم سوگندِ من است و تنها وثیقه ای که برای این سوگند در اختیار دارم شرافت من است.امّا؛ ذکر چند نکته ی مهم، لازم و ضروری می باشد. نخست اینکه در انتخابات دوره ی بیست و ششم که اینجانب به عنوان عضو اصلی وارد هیئت مدیره شدم، هیچ شعار فریبنده ای برای همکاران محترم مطرح ننمودم. چراکه اصولاً، از شعار و شعارزدگی به شدّت پرهیز می نمایم. ثانیاً به جای طرح شعار های زیبا و فریبنده، قول هایی به همکاران محترم خود دادم که به همگی آنان عمل نمودم و نحوه ی عملکرد بنده و صورت جلسات موجود هیئت مدیره گواه آن است. ضمناً در آن دوره، بنده یکی از اعضای هیئت مدیره بودم که خواستار انتشار کلیه ی صورت جلسات در سایت کانون بودم که این پیشنهاد مورد قبول واقع نشد. به همکاران خود قول داده بودم، کرسی هیئت مدیره را برای خدمت بخواهم نه شهرت. در نتیجه در طول آن دو سال تنها یک موردقبول وکالت نمودم و هیچ پرونده ای نیز به فرزندانِ وکیلم ارجاع ننمودم. در تمامی 180 جلسه ای که در دوره ی بیست و ششم هیئت مدیره تشکیل شد، تنها عضوی بودم که حتی یک غیبت هم نداشته و هیچ زمانی نه تاخیر در ورود داشتم و نه تعجیل در خروج. در طول آن دو سال مسافرت های خارجی را برخود حرام نمودم تا مبادا غیبتی در جلسات هیئت مدیره داشته باشتم. از صبح زود در کانون درحال حل مشکلات مراجعین و همکاران محترم بودم و تقریباً تا آخر شب یکی از تلفن های دفتر یا منزل و یا همراه بنده روشن و در اختیار همکاران بود و حتی در ساعات مختص خانواده نیز در دسترس همکاران محترم بودم.به همکاران قول داده بودم، در کنار جوانانِ وکیل باشم که به این وعده نیز عمل نمودم. باعنایت به اینکه خودِ بنده پدر دو وکیلِ جوان هستم، از نزدیک با مشکلات آنان آشنا بوده و درنتیجه، در آن دوره سعی نمودم بیش از سایرین در کنار جوانان وکیل باشم. در این دوره نیز قطعاً چنین خواهم کرد. به همکاران قول داده بودم، مدافع وکلای دربند و زندانی باشم و حقاً نیز چنین نمودم. سرکار خانم نسرین ستوده لنگرودی، جناب آقای محمد اولیایی فرد و خانواده ی جناب آقای عبدالفتاح سلطانی می توانند گواهی بر این ادعا باشند. البته همکاران دیگری نیز دچار مشکل بودند و هستند که آنچه در توان داشتم  درخصوصشان انجام دادم. در این دوره نیز شعار نمی دهم ولی قول می دهم و متعهد می شوم هم چنان با نظم و ترتیب آهنین خود هم چون گذشته در هیئت مدیره به انجام وظایف محوله بپردازم و به جای قبول وکالت های کلان و ثروت اندوزی، تمامی وقت و توان خود را برای کانون وکلا صرف نمایم. زیرا؛ پس از چهل سال وکالتِ مستمر و تربیت دو فرزند وکیل، دیگر نیازی به ادامه ی کار به صورت تمام وقت نمی بینم و تمایل دارم از وقت و توانم برای اعتلای کانون بهره گیرم.


9- نقش و جایگاه کدامیک از نهادها و کمیسیون­ های کانون را در جهت حفظ حقوق و تضمین جایگاه وکلای دادگستری موثرتر می­ دانید؟

در جهت حفظ حقوق و جایگاه وکلا، قطعاً هیئت مدیره های وقت، بیشترین تاثیر را خواهند داشت. نحوه ی برخورد هر هیئت مدیره در رویارویی با مشکلات و یا در تعامل با دولت می تواند تغییر ملموسی در حفظ حقوق و جایگاه وکلا ایجاد نماید. امّا این بدان معنا نیست که سایر اجزای کانون از اهمیت کمتری برخوردارند. بلکه تمامی اجزای کانون در جایگاه خود، نقش مهم و پر رنگی دارند. به عنوان نمونه نقش و اهمیت اداره ی معاضدت و یا کمیسیون وکالت های تسخیری، بر همگان روشن است. اهمیت دادسرا و دادگاه انتظامی وکلا بر هیچ شخصی پوشیده نیست. کمیسیون کارآموزی نیز از جایگاه مهمی برخوردار است و برخی دیگر از کمیسیون ها، نظیر کمیسیون حقوق بشر، اگر آزادی عمل داشته باشند، می توانند اقدامات مثبتی را در سطح ملّی برنامه ریزی نمایند. مانند کمک به آموزش حقوق شهروندی در سطح وسیع، که این عمل نیز می تواند جایگاه وکلا را در سطح افکارعمومی ارتقا دهد.10- تا چه اندازه با تشکلهای صنفی موجود در کانون وکلا آشنا هستید؟ ارزیابی خود را از عملکرد گذشته این تشکلها در جهت ارتقاء جایگاه نهاد وکالت در جامعه، حفظ استقلال و نظارت بر مدیریت کانون داشته ­اند بیان فرمایید.

در انتخابات دوره ی بیست و ششم هیئت مدیره، که بنده توفیق پیروزی یافتم، 9 تشکّل صنفی وکلا، نام اینجانب را در فهرست انتخاباتی خود درج نموده بودند و از این حیث بیشترین حمایت صنفی را در میان تمامی کاندیداها کسب نموده بودم. لذا؛ هم نسبت به تشکل های گوناگون موجود در کانون آشنایی داشته و هم از حمایت اکثر آنها بهره مند بودم. در این دوره نیز باید بگویم به شخصه با سران بسیاری از تشکل ها روابط گرم و دوستانه داشته و پیش بینی می نمایم، هم چون ادوار گذشته از حمایت اکثر آنان بهره مند گردم.امّا در خصوص بخش دوّم سئوال شما باید به عرض برسانم تجربه ی شخصی بنده نشان داده که تمامی تشکل ها دغدغه ی حفظ استقلال کانون و ارتقا جایگاه وکلا در جامعه را داشته و دارند. ولی در عرصه ی عمل، برخی از تشکل ها، برای عملی نمودن دغدغه ی ذهنی خود، فعال تر بوده و برخی دیگر خیر.امّا در خصوص نظارت تشکل ها بر نحوه ی انجام وظیفه ی هیئت مدیره های سابق، باید بگویم حرکتی جدّی در این خصوص از تشکلی ملاحظه ننمودم و باید در این زمینه گام برداریم. چراکه؛ اگر اعضای هیئت مدیره ها بدانند زیر نگاه تیزبین تشکّل ها، وکلا، مطبوعات و رسانه های جمعی هستند، قطعاً بر میزان تلاش خود در زمینه حفظ حقوق وکلا و خدمت رسانی به آنان می افزایند.


11- درپایان؛ چنانچه مطلب قابل ذکری دارید بیان فرمایید.

اولاً: از وقتی که در اختیار من قرار دادید سپاس گزارم؛ و ثانیاً: برای تمامی وکلا و برای ایران زمین، آرزوی روزهایی بهتر و روشن تر را دارم.

اسفند 1392 خورشیدی     


با تشکر و سپاس از جناب آقای علی حامد توسلی وکیل دادگستری

تهیه و تنظیم  : نرگس کرمی


نوع مطلب : مصاحبه، 
برچسب ها : مصاحبه نامزدهای بیست و هشتمین دوره انتخابات هیات مدیره کانون وکلای مرکز،
لینک های مرتبط :
شنبه 17 اسفند 1392 06:11 ق.ظ
به آقای حامدتوسلی بفرمایید که کانون وکلا یک سازمان مردم نهاد یا بقول شما ان جی او نیست. زیرا ایجاد، انحلال، نحوه تعیین مدیران، چگونگی اداره، درآمد و هزینه های سازمان مردم نهاد، با رای و نظر اعضای آن مشخص می شود. ولی کانون وکلا بموجب قانون تشکیل شده و اگر تمام اعضای آن هم بالاتفاق بخواهند نمی توانند مثلا تعداد هیات مدیره آن را یک نفر کم یا زیاد نمایند. تا چه رسد رای به انحلال یا موارد دیگر بدهند. پس مراقبت فرمایید اگر ابهامی را نمی زدایید، حداقل به ابهامات اضافه نکنید.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
به سایت جمعیت اسلامی وکلای دادگستری خوش آمدید
کلیه حقوق این وبلاگ برای جمعیت اسلامی وکلای دادگستری ایران محفوظ است

ابزار هدایت به بالای صفحه

ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو