جمعیت اسلامی وکلای دادگستری ایران
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره جاودان


وبلاگ جمعیت اسلامی وکلای دادگستری ایران ، با هدف اطلاع رسانی اخبار صنفی و انعکاس موضوعات حقوقی ، قضایی ، فعلا بصورت موقت جایگزین سایت دائمی جاودان شده است. این وبلاگ در نظر دارد محل تبادل نظر همکاران، انتقال تجارب صنفی و درمیان گذاشتن دردهای مشترک باشد تا در پرتو همدلی حاصل از اشتراک در آراء و نظرات کاربران، بهترین مسیر پیشرفت و تعالی کشور - که یک جلوه آن استقلال نهاد وکالت است - به روی ملتمان گشوده شود.

مدیر وبلاگ : علی رضا وجدانی آرام
اخبار ومقالات جاودان
مصاحبه نامزدهای بیست و هشتمین دوره انتخابات هیات مدیره کانون وکلای مرکز
مصاحبه با سرکار خانم عشرت محمد حسن وکیل دادگستری


مصاحبه بیست و هفتم1 -سرکار خانم محمد حسن با تشکر از اینکه وقتتان را در اختیار ما گذاشتید، ابتدا با معرفی خود، خلاصه­ ای از سوابق علمی، عملی و صنفی خود را بیان فرمایید؟

با سلام خدمت شما و تشکر از جمعیت اسلامی وکلا که این فرصت و مجال را در اختیارم گذاشت و نیز عرض تشکر ویژه از همکاران محترم که حوصله کرده و این مطالب را می خوانند. من در سال 1379 در آزمون وکالت پذیرفته و با رتبه تک رقمی (جزء 7 نفر برتر اختبار1382) بعنوان وکیل دادگستری سوگند یادکردم. از سال 1390 همکاری صنفی خود را با جامعه وکلای پیشرو را آغاز نمودم و هم اکنون از اعضای این گروه می باشم. دانشجوی کارشناسی ارشد حقوق بین الملل دانشگاه آزاد تهران مرکز و در مرحله دفاع از پایان نامه خود هستم. اینجانب بعنوان وکیل و مشاور با شرکتهای متعدد دولتی و خصوصی همکاری داشته و دارم و دوستدار خدمت در جهت سازندگی و اصلاح هستم.


2- مهمترین نقیصه موجود در مدیریت کانون را در کجا می­ دانید و اگر به عضویت هیات مدیره کانون انتخاب شوید اولین اقدامی را که برای حفظ شان و جایگاه وکیل دادگستری انجام خواهید داد چیست؟

نقایص ذیل بنظر اینجانب مهمترین نقایص وچالشهای پیش روی حرفه وکالت و کانونهای وکلای دادگستری هستند:

1-   اضمحلال تدریجی، برنامه ریزی شده و هدفمند استقلال کانونهای وکلای دادگستری.

2-    عدم مشارکت بهینه و ضابطه مند وکلای دادگستری در تعیین سرنوشت حرفه ای و صنفی خویش.

3-   فقدان چارت سازمانی درونی کانون های وکلای دادگستری.

4-  ناکار آمدی و کهنگی قوانین و مقررات ناظر به حقوق و تکالیف صنفی وکلا و کانونهای وکلای دادگستری.

5- فقدان همکاری و تعامل توام با حکمت، عزت و مصلحت کانونهای وکلا با قدرت سیاسی و افکارعمومی که به تنزل جایگاه وکلای دادگستری و کانونهای متبوع ایشان تا حد سازمان صنفی منجر گردیده است.

6- ناتوانی در تجهیز وکلای دادگستری به آخرین دستاوردها و تحولات علمی، حقوقی در دنیای مدرن و در نتیجه تشدید بحران بیکاری و تضعیف ساختار نظام حقوقی کشور.

برخی از موارد فوق را کمی بیشتر توضیح می دهم. عدم ارتباط موثر و مثبت با حاکمیت، موجب شده تا نظام سیاسی کشور کانون وکلا را تهدیدی علیه خود قلمداد کنند. ما با قوای سه گانه ارتباط تاثیرگذاری نداشته و نداریم. تصویب ماده187 در برنامه سوم توسعه و لایحه جامع وکالت، که استقلال کانون را هدف قرار داده، زاییده عدم ارتباط و خود بزرگ بینی کانون در مقابل قدرت حاکمه می باشد.در دوره بیست و هفتم، حتی کسی بعنوان رابط بین قوه قضاییه و کانون معرفی نگردید. در قانونگذاریها در سطح کشورکمتر اثری از کانون وکلا دیده شده است. و در سطح داخلی کانون، دچار روزمرگی مفرط گردیده، که بایستی کانون را از این روزمرگی پرونده های صدور و انتقال و سایر مواردی که ساعتها بیهوده وقت هیات مدیره را می گیرد نجات داد؛ و برخی کارها را به کمیسیون ها و هیات های منتخب واگذار کرد تا هیات مدیره، مدیریت و به امور کلان جامعه وکالت بپردازد . در یک کلام، نداشتن برنامه مدون و هدفمند برای اداره کانون در مواجهه با مشکلات در سطح داخل کانون و خارج کانون، از بزرگترین معضلات و مسایل مبتلابه است.


3-به گفته مدیران اولین دوره هیات مدیره انتخابی بعداز انقلاب، تولد مرکز مشاورین ماده 187 ریشه در تصمیم آنان، به ابطال بیش از 50 فقره پروانه کارآموزی کسانی دارد که قبل از ایشان، وارده حرفه وکالت شده که همان افراد، با رانده شدن از کانون، پیگیر تشکیل نهاد موازی شدند. یا اینکه برخلاف تصور شما، در دوره بیست و هفتم، بنا به تصمیم شخصی یکی از نواب رئیس، یکی از اعضای سابق هیات مدیره، بعنوان رابط با دادگستری معرفی شده، که بنا به مسموع، مورد اعتراض هیات مدیره نیز واقع شده. با این وجود؛ وضعیت فعلی استقلال کانون را تا چه اندازه ناشی از اینگونه تصمیمات مبتنی بر حب و بغضهای سیاسی، منافع شخصی، ضعف مدیریت، فقدان قدرت تعامل با حاکمیت و عدم اعتماد مدیریت سیاسی کشور به مدیران کانون می دانید؟

در خصوص تشکیل مرکز مشاوران ماده 187 علل منعددی دست به دست هم داد تا این نهاد تشکیل گردد و می تواند یکی از موارد ناراضی بودن عده ای باشد که پروانه کارآموزی آنها باطل شد. این موضوع و بحث درخصوص آن، نیاز به برگزاری یک مناظره دارد که مدیران آن دوران در آن خصوص توضیح دهند؛ و منتقدین نیز حرفهای خود را بیان نمایند. آنگاه جامعه وکالت خود قضاوت خواهد نمود که آیا قصور از کانون وکلا بوده است یا خیر؟ اگر در انتخاب رابط قوه قضائیه توسط یکی از نواب رئیس، بدون مجوز هیات مدیره صورت گرفته باشد، این اقدامی خلاف است، و باید آن شخص پاسخگو باشد. و ایراد اصلی بر هیات مدیره است که مواردی این گونه را به اطلاع همکاران نمی رسانند. و علت اصلی ضعف مدیریت، عدم پاسخگوئی و عدم صداقت با اعضای جامعه وکالت می باشد. دیگر این حرف تکراری شده است که به دلیل حفظ استقلال و جلوگیری از دو دستگی، گفتن این مطلب به صلاح کانون نیست.پس همه اعضای هیات مدیره در برابر موکلین خود مسئولند. من اگر به عنوان عضو هیات مدیره انتخاب شوم، تمام تلاش خود را خواهم نمود که صادقانه با همکارانم صحبت کنم و آنها را در جریان اتفاقات رخ داده در کانون قرار دهم. تشکیل ماده 187 مرکز مشاوران، به همه مواردی که شما اشاره کردید بر می گردد. منافع شخصی، ضعف مدیریت، فقدان قدرت، تعامل با حاکمیت. اگر قدرت تعامل داشتیم مرکز مشاوران ایجاد نمی شد و خود ما موضوع را حل می کردیم و جالب اینجاست که مرکز مشاوران در زمان دولت اصلاحات تصویب شد.اگر به دنبال منافع شخصی نبودیم و می دیدیم که سیل دانش آموختگان بیکار حقوق، روز به روز افزایش می یابند؛ و اینان به دنبال کار هستند، شاید درهای کانون را کمی بیشتر باز می کردیم تا این نهاد موازی تشکیل نگردد.  پس بر ما واجب است که در این دوره خطیر، دیگر به برنامه ها و آنان که کانون را پله ترقی خود قرار داده اند رای ندهیم و به آنانی که شعار می دهند، اما عمل نمی کنند نیز؛ رای ندهیم. به آنانی رای دهیم که عاشق کانون هستند و از وقت خود برای کانون مضایقه ندارند. به آنانی رای دهیم که برنامه و هدف دارند و هدف آنها اعتلای جایگاه وکالت و کانون است. 


4-کانون وکلا چگونه می تواند در زمینه ارتقاء شان و منزلت اجتماعی وکلا ایفای نقش نماید؟

واقعیت این است که جایگاه وکیل در سطح جامعه ما بسیار تنزل یافته و اگر نبودند بعضی از همکاران و فعالین دلسوز، قضاوت جامعه در مورد ما از این هم بدتر بود! بایستی با فرهنگ سازی در سطح جامعه، تاثیرگذاری بر رسانه های ارتباط جمعی و شناساندن وکیل و فرهنگ وکالت در جامعه، اسباب ارتقای سطح منزلت اجتماعی وکلا را فراهم آورد. در بیان مصداق باید گفت اینجانب بازرسی بدنی وکلا را ظلم و بی احترامی بزرگ به شان وکلا می دانم؛ که پیگیری این موضوع از نظر هیئتهای مدیره تاکنون مغفول مانده است.


5- جایگاه فعلی وکلا در نزد افکار عمومی را تا چه اندازه متاثر از عملکرد همکاران خود می دانید و مهمترین عامل رشد و ارتقاء اجتماعی وکلا را در چه می دانید؟

این مهم از طریق مذاکره با رسانه ها جهت ساختن فیلم درباره وکالت و نشان دادن زحمات وکلا و اثر بخشی آن بر حق و فرهنگ و افکارعمومی، همچنین با معاضدت قضایی مستمر و دقیق و بالا بردن کیفیت آن، در سطح رسانه ها و مجتمع های قضایی و اثربخشی بر قضاوت مثبت افکارعمومی از طرق مختلف  نسبت به وکلا می توان این امر را محقق ساخت. البته باید گفت؛ قضاوت بعضا منفی افکارعمومی، نسبت به وکلا، معلول عملکرد تعداد بسیار اندکی از وکلاست که با اعمال خلاف شان خود افکار عمومی را نسبت به وکلا بدبین کرده اند. اما راهکارهای مقابله با این امر را مدیران کانون می بایست بیابند. کانون می تواند از طریق آموزش اخلاق حرفه ای به کارآموزان و توجه به اخلاق و اخلاق مداری، رعایت اخلاق را ملکه ذهن و بی اخلاقی را مذموم و ناپسند شمرده، تا از جامعه وکالت رخت بربندد. تشویق و حمایت از وکلای اخلاق مدار و شایسته می تواند اثربخشی خوبی بر بدنه وکالت و در سطح جامعه داشته باشد.بطور مثال هیات مدیره می تواند بجای ساختن فیلم از اعضای هیات مدیره و پخش آن در مراسم جشن استقلال، وکلای نمونه را شناسایی و تشویق و حمایت و در این روز از آنان تقدیر کند.


6-رئوس برنامه ­هایی که برای رشد و پویایی جامعه وکالت و حفظ استقلال کانون درنظر دارید بیان فرمایید؟

برنامه های اینجانب برای عضویت در هیئت مدیره  به تفصیل در نشریه جامعه وکلای پیشرو تقدیم تک تک همکاران محترم خواهد گردید. لیکن متذکر می گردد سرلوحه برنامه های اینجانب 1- شفاف سازی و تلاش در جهت اصلاح ساختار در تمام ارکان  کانون؛ 2- تشکیل فوری کمیته ای به منظور بررسی همه دلایل تحدید کننده استقلال و استفاده از تمام ظرفیت های کانون   جهت   برون رفت از آن. 3- ارتباط موثر و سازنده با قوای سه گانه جهت حفظ استقلال کانون 4- جلب و جذب نیروهای نخبه و کارآمد و محول کردن پاره ای از امور کانون به ایشان 5- ضابطه مند کردن عضویت در کمیسیونهای کانون و دادسرا و دادگاه 6- تشکیل اتاق فکر و استفاده از نظر نخبگان و فعالین کانون جهت بررسی مسایل مستحدثه 7- ارائه برنامه های علمی و عملی، جهت فعال نمودن کمیسیون طرح و برنامه و سایر کمیسیون ها جهت ارائه برنامه های کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت جهت اداره بهتر و کارآمد کانون7- پیگیری تخصصی شدن«اختیاری» وکالت 8- تلاش در جهت تصویب آیین نامه مالی، استخدامی کانون و تصویب آیین نامه انظباطی کارمندان کانون 9- حمایت از تشکلهای فعال و سازمان یافته


7-نحوه تعامل کانون وکلا با نهادهای حکومتی و قوای سه گانه باید چگونه باشد؟

نحوه تعامل کانون وکلا با قوای حاکمیت بایستی به صورت سیستماتیک باشد. بدین ترتیب که هیاتی پارلمانی، در کانون وکلا، در دوره جدید تشکیل گردد؛ تا آنها بتوانند با رایزنی مستمر نیازها و دردها و قابلیت کانون وکلا را به آنها منتقل نمایند. در کانون وکلا با خیل عظیم نیروی فرهیخته انتظار می رود در تعامل با سایر قوا در قانونگذاری در سطح کشور حضوری فعال داشته باشد. واگر اینگونه عمل شده بود، نبایستی این چنین که اکنون دنبال آنیم که استقلال خود را حفظ کنیم، به دنبال راهکار بگردیم. لیکن پاره ای راهکارهای  عملی عبارتند از:

1-  دعوت از تاثیرگذاران سایر قوا، برای حضور در کانون و آشنا شدن با خدمات وکلا.

2-   برگزاری همایشهای علمی و صنفی و دعوت از سران قوا و موثرین در سایر قوا برای شرکت در این همایشها.

3- رایزنی و شناخت افراد وکیل موثر و مرتبط با ارکان حاکمیت و کمک گرفتن از آنها جهت رفع مشکلات کانون وکلا و همکاران.

حاکمیت اگر ما را بشناسد و بداند که کانون وکلا تهدیدی برای نظام نیست و یک فرصت بسیار ارزنده است، قطعاً تعامل خواهد کرد. اما ما کسانی را نداریم که در جهت تعامل و رفع سوءتفاهم ها گام بردارند. هیات مدیره بایستی در این باره از همکاران توانمند استفاده نماید و این امر میسر نیست، مگر با اعتماد به همکاران و کمک گرفتن از آنها. اگر تحولی عملی و ساختاری در کانون اتفاق نیفتد، این استقلال نیم بند نیز به زودی از دست خواهد رفت.


8-باتوجه به درپیش بودن تصویب لایحه جامع وکالت دادگستری، چنانچه می­ دانید برخی از همکاران را عقیده بر این است که وکلای دادگستری و کانون وکلا باید از هرگونه مداخله و ایفای نقش در تدوین و تصویب  آن احتراز نمایند تا نقایص احتمالی آن به حساب وکلا نوشته نشود. این عقیده را تا چه اندازه در راستای حفظ استقلال کانون موثر می دانید؟

متاسفانه روزمرگی و اشتغال به درگیری های درون سازمانی خانه دوم ما، آنچنان مدیران را در خواب غفلت برده که همچنانکه گفته شده، لایحه وکالت، بدون دخالت و حضور نمایندگان وکلا بدوا تدوین و سپس همکاران از آن مطلع شدند. متعاقبا با حضور همکاران در کمیسیونهای فرعی، پاره ای از مواد حذف و عبارات «اصلاح» گردید. اینجانب براین عقیده ام که واقعیتهای عینی را باید پذیرفت و درعین حال، هیئتهای مدیره با تعامل سازنده و شفاف سازی و کمک از قضاوت افکارعمومی و اطلاع رسانی و ضرورت و لزوم دفاع مستقل و جلب افکارعمومی، از این مهم دفاع کنند. همچنانکه می دانیم، نزد عامه مردم، حتی تفاوت وکیل قوه قضاییه و وکیل کانون وکلا مشخص نیست. و از نظر افکارعمومی، این شائبه وجود دارد که وکیلی که پروانه خود را از طریق مرکز مشاوران قوه قضاییه اخذ کرده، به مراتب ارتباط  و تعامل موثرتری با محاکم می تواند داشته باشد. لذا؛ ابتدائا ضرورت استقلال کانون و نهاد وکالت از حاکمیت نزد افکارعمومی باید شناخته شود و از آن طرف؛ سیاست دفاعی بگونه ای نباشد که حاکمیت احساس خطر کند و استقلال کانون را مساوی خطری برای نظام و حرکتی در جهت تضعیف پایه های نظام تلقی نماید. بلکه چنین تلقی و تصور شود که وکیل و قاضی، هردو دوبال فرشته عدالت و دو کفه ترازوی عدالت هستند؛ که لازمه قضاوت مستقل، دفاع مستقل است و این قاعده انکارناپذیر، منفک از ملاحظات حکومتی است.9-یکی از د­ل­ مشغولی­ های وکلا این است که در زمان انتخابات هیات مدیره شعارهای زیبایی از طرف نامزدها داده می­ شود. اما غالبا بعداز انتخابات، به این بهانه که وعده­ های داده شده در هیات مدیره رای نمی آورد به فراموشی سپرده می شوند و از اجرای آنها خبری نیست. شما چه ضمانت اجرایی برای عملی شدن شعارهای انتخاباتی خود درنظر گرفته اید؟

همکاران هوشیار توجه دارند که، زمانیکه همکاری بصورت فردی نامزد انتخابات هیئت مدیره می شود، انتخاب ایشان توسط سایر همکاران و آحاد بدنه وکالت لزوما می بایست براساس شناخت سوابق علمی و عملی نامزد منتخب و همچنین آگاهی از خصوصیات فردی و اخلاقی فرد مذکور باشد. تا حدی که فرد منتخب واجد اخلاق مداری و شایستگی لازم در قبول مسوولیت خطیر عضویت هیئت مدیره باشد.که البته نیل به این هدف، کار ساده ای نیست. لیکن؛ واقعیت این است که تشکلهای وکلا، تا حد زیادی به این مهم پرداخته اند. و لذا؛ همکاران می توانند فرد همسو با علایق و نظرات خود را از طریق تشکلها شناسایی نمایند و قبول اهداف و برنامه های اعلامی نامزد و تشکلی که از او حمایت می کند در واقع به منزله مرامنامه تلقی شودکه نامزد مربوطه، به هنگام عضویت آن را پذیرفته و موظف به اجرای آن است. و هر یک از این اهداف، واجدآثاری خواهد بود که نامزد منتخب موظف به پاسخگویی و تحمل بار و آثار آن خواهد بود. و در صورت تخلف، تک تک رای دهندگان، این حق را خواهند داشت که از فرد مربوطه بازخواست نمایند. اگر اینگونه باشد، بواقع مشخص خواهد شد چه کسی مرد عمل و مرد میدان است که دوصد گفته چون نیم کردار نیست!


10- نقش و جایگاه کدامیک از نهادها و کمیسیون­ های کانون را در جهت حفظ حقوق و تضمین جایگاه وکلای دادگستری موثرتر می­ دانید؟

دادسرا و دادگاه انتظامی، نقشی اساسی در حفظ حقوق و تضمین جایگاه وکلا در داخل کانون دارد و بایستی طوری عمل شود که، صرف یک شکایت انتظامی، منجر به دعوت وکیل برای پاسخ گویی نشود. باید واحد یا کمیسیونی تحت عنوان کمیسیون صلح و سازش تعریف شود؛ تا شاکی انتظامی بتواند اختلاف خود با وکیل را قبل از مرحله دادسرا با او حل و فصل  نماید.کمیسیونها هرکدام جایگاه خاص خود را دارند. اما؛ کمیسیون کارآموزی در آموزش و تربیت وکلا نقش مهمی را ایفا می کند؛ که باید ساختار و نحوه عملکرد آنها بازبینی شود. کمیسیون طرح و برنامه نیز می تواند جایگاه ویژه ای داشته باشد؛ و باید کانون وکلا نسبت به این کمیسیون و داشتن طرح و برنامه اهتمام جدی بورزد. تاکنون هیچ برنامه  مدون و دقیقی بر کانون وکلا حاکم نبوده است و نظام مند کردن همه کمیسیونها و نظارت بر آنها در جهت حفظ حقوق و تضمین جایگاه وکلا موثر است. سایر کمیسیون ها از جمله روابط عمومی، می تواند افکار عمومی جامعه را نسبت به وکلا جهت دهد. اما هیات مدیره دست همه کمیسیون ها را بسته و عملا هیچ کمیسیونی کارآیی خاصی ندارد.  11- تا چه اندازه با تشکلهای صنفی موجود در کانون وکلا آشنا هستید؟ ارزیابی خود را از عملکرد گذشته این تشکلها در جهت ارتقاء جایگاه نهاد وکالت در جامعه، حفظ استقلال و نظارت بر مدیریت کانون داشته ­اند بیان فرمایید.

با تشکلهای کانون آشنا هستم. شورای تشکلها، که از جمع تشکلها تشکیل می شود، می تواند نقش بسزایی در همگرایی تشکلها داشته باشد. اما به نظر می رسد، اکنون تشکلها باید بجای کمیت به کیفیت فکر کنند. شورای تشکلها، بایستی در جهت حمایت هیات مدیره از تشکلهای فعال گامهای جدی ای را بر دارد و در این باره تلاش کند. چرا که تشکلها به عنوان حلقه واسط و ارتباط دهنده بین بدنه جامعه وکالت و هیات مدیره می تواند نقش خوبی را ایفا کنند.تشکلها با مطرح نمودن دیدگاههای خود، نوعی رقابت فکر و اندیشه را در فضای صنفی ما ایجاد می کنند؛ و این رقابت موجب به چالش کشیدن عقاید و نهایتا پویایی فکری همکاران می گردد. اینجانب با تجربه حضور در شورای تشکلها، از نزدیک شاهد بوده ام که همکاران حاضر، افرادی هستند که دغدغه خدمت وکمک به اصلاح کانون را دارند. البته اگرچه تشکل گرایی در عمل با چالشهایی مواجه و در پاره ای موارد فلسفه عضویت برای اعضا معلوم نیست و گاه ادامه حیات تشکل، وابسته به فرد یا افراد خاص است و نوعی تفکر تشکل هراسی نزد همکاران وجود دارد. لیکن؛ نباید از نظر دور داشت و انکار کرد که هم اکنون تشکلهای کانون، بخشی از وظایف کانون، که مندرج در ماده 6 لایحه استقلال می باشد را عملا به عهده گرفته و با صرف هزینه های مادی و معنوی، یاری رسان هیئت مدیره هستند.


11- درپایان؛ چنانچه مطلب قابل ذکری دارید بیان فرمایید.

عرض دیگری ندارم و آرزو می کنم شاهد حضور پرشور و آگاهانه و خردمندانه و حداکثری همکاران در انتخابات بیست و هشتمین دوره هیئت مدیره باشیم. و این انتخابات آخرین انتخابات آزاد ما در نهادمدنی وکالت نباشد.


با تشکر و سپاس از سرکار خانم عشرت محمد حسن وکیل دادگستری

تهیه و تنظیم  : نرگس کرمی


نوع مطلب : مصاحبه، 
برچسب ها : مصاحبه نامزدهای بیست و هشتمین دوره انتخابات هیات مدیره کانون وکلای مرکز،
لینک های مرتبط :
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
به سایت جمعیت اسلامی وکلای دادگستری خوش آمدید
کلیه حقوق این وبلاگ برای جمعیت اسلامی وکلای دادگستری ایران محفوظ است

ابزار هدایت به بالای صفحه

ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو | Buy Website Traffic