جمعیت اسلامی وکلای دادگستری ایران
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره جاودان


وبلاگ جمعیت اسلامی وکلای دادگستری ایران ، با هدف اطلاع رسانی اخبار صنفی و انعکاس موضوعات حقوقی ، قضایی ، فعلا بصورت موقت جایگزین سایت دائمی جاودان شده است. این وبلاگ در نظر دارد محل تبادل نظر همکاران، انتقال تجارب صنفی و درمیان گذاشتن دردهای مشترک باشد تا در پرتو همدلی حاصل از اشتراک در آراء و نظرات کاربران، بهترین مسیر پیشرفت و تعالی کشور - که یک جلوه آن استقلال نهاد وکالت است - به روی ملتمان گشوده شود.

مدیر وبلاگ : علی رضا وجدانی آرام
اخبار ومقالات جاودان
مصاحبه نامزدهای بیست و هشتمین دوره انتخابات هیات مدیره کانون وکلای مرکز
مصاحبه با جناب آقای مسعود رسولی وکیل دادگستری


مصاحبه بیست و هشتم
1 -جناب آقای رسولی با تشکر از اینکه وقتتان را در اختیار ما گذاشتید، ابتدا با معرفی خود، خلاصه­ ای از سوابق علمی، عملی و صنفی خود را بیان فرمایید؟

با یاد و نام خداوند منان؛ و با عرض سلام خدمت شما و مسئولین محترم جاودان، که این فرصت را دراختیار بنده قرار دادند تا نقطه نظرات خودم را به سمع و نظر وکلای محترم دادگستری برسانم. مسعود رسولی هستم متولد 1341 فارغ التحصیل دانشکده حقوق دانشگاه شهید بهشتی. تحصیلات ابتدائی خودم را تا مقطع دیپلم در اهواز گذراندم؛ در سال 1360 در جهادسازندگی اهواز مشغول به کار شدم، در سال 1364 به تهران عزیمت نمودم. 18 سال سابقه خدمت در پستهای اجرائی مختلف، ازجمله امورمالی و اداره کل بازرسی و رسیدگی به شکایات مردمی در وزارت جهاد سازندگی (جهاد کشاورزی فعلی) داشته؛ و باتوجه به اینکه این وزارتخانه، از تعدادی معاونت، با زیر مجموعه ای از سازمانها و شرکتهای فعال اقتصادی تشکیل شده، اینجانب در ایام خدمت، با دید حقوقی در بحث نظارت و بازرسی برعملکرد مدیران و تحقق اهداف و برنامه های تدوین شده در مراکز فوق، در سطح کشور فعالیت داشتم. تجربیات ارزشمند و مفیدی کسب نموده ام. بدیهی است اینگونه تجربیات عملی و علمی، در هیچیک از دانشگاهها و آموزشگاهها بدست نمی آید، که بنده در کارنامه خود دارم. همچنین 14 سال است که در کسوت وکالت مشغول به فعالیت می باشم. مجموعا 32 سال سابقه خدمت را پشت سر گذاشته ام، که امیدوارم درصورت انتخاب، بتوانم از تجربیات یاد شده به نحو احسن در اعتلاء کانون همیشه سرافراز وکلای دادگستری استفاده نمایم.2- مهمترین نقیصه موجود در مدیریت کانون را در کجا می­ دانید و اگر به عضویت هیات مدیره کانون انتخاب شوید اولین اقدامی را که برای حفظ شان و جایگاه وکیل دادگستری انجام خواهید داد چیست؟

در مورد نقیصه موجود در کانون وکلا، مدیریت کانون نیاز به تحول بنیادی با استفاده از راهکارهای نوین، بهمراه تکنولوژی و دانش روز دارد. مدیران کارآمد در کانون، هم باید حقوقدان باشند وهم به دانش مدیریتی نوین آشنایی کامل داشته باشند. زیرا؛ این اصول، شرط موفقیت هر سازمان است.  درجهت ارتقاء و حفظ شأن و جایگاه وکیل، صفت صداقت، شجاعت و امانتداری، بعنوان یک شعار ملی می باید در سرلوحه این نهاد مقدس قرارگیرد. بنحویکه الگوی رفتاری تک تک همکاران، مصداق این خصایل اخلاقی باشد. و ازسوی دیگر؛ با تعامل فی مابین کانون وکلا و قوه قضاییه رعایت احترام و حفظ حرمت وکلا، درتمامی محاکم و مراجع قضایی و اداری با صدور بخشنامه مورد تاکید قرارگیرد.3-کانون وکلا چگونه می تواند در زمینه ارتقاء شان و منزلت اجتماعی وکلا ایفای نقش نماید؟

درخصوص ارتقاء شان و منزلت اجتماعی وکلا، کانون ضمن ایجاد فضای مناسب برای افزایش دانش حرفه ای وکلا از دو منظر حمایتی و نظارتی می تواند در این امر ایفای نقش نماید. ازمنظر نظارتی، با درنظر گرفتن اصول اخلاقی وحرفه ای وکالت، براساس قوانین مصوب و پیگیری تخلفات تا حصول نتیجه و نیز از منظر حمایتی، با حمایت از وکلا در برابر بدرفتاریها در مراجع قضایی و اداری و تمهیدات ضروری درقبال تهدیدهای طرفین دعوی و سایر مشکلات. بدیهی است؛ این امور، نیاز به برنامه ای مدون و تامین هزینه دارد که درصورت ورود در هیآت مدیره پیگیری خواهم نمود.


4- جایگاه فعلی وکلا در نزد افکار عمومی را تا چه اندازه متاثر از عملکرد همکاران خود می دانید و مهمترین عامل رشد و ارتقاء اجتماعی وکلا را در چه می دانید؟

جایگاه فعلی وکلا در نزد افکارعمومی، مقدار زیادی متأثر از رفتارها وعملکرد وکلا است. رعایت اخلاق حرفه ای و اصول و مقررات، بازده بسیار مطلوبی در افکارعمومی دارد. وکیل باید خود را برخاسته از اجتماع بداند که برای کمک به احقاق حق مردم و جامعه، پا به کسوت وکالت گذاشته است. همانگونه که رفتار پسندیده موجب ارتقاء شأن وکیل در جامعه می گردد، اعمال خلاف اصول و اخلاق حرفه ای نیز، جامعه وکالت را در مظان اتهام قرار می دهد. برای نمونه، وقتی در معابر بصرف وجود آرم در سینه وکیل، شخصی به وی مراجعه و مشکلی را مطرح می کند که امکان راهنمایی درمدت زمان کوتاه وجود دارد، وکیل می تواند بدون درخواست اجرت و یا منوط کردن پاسخ به حضور در دفتروکالت، مشاوره ای رایگان در همان مکان، به شخص بدهد. زیرا؛ مردم چنین انتظاری را از وکلا دارند. اما در مورد سایر اصناف، یا حتی پزشکان، این توقع وجود ندارد. البته؛ بعضا افرادی هم دیده می شوند که با غرض ورزی سعی در تخریب وکلا دارند.


5-رئوس برنامه ­هایی که برای رشد و پویایی جامعه وکالت و حفظ استقلال کانون درنظر دارید بیان فرمایید؟


رئوس برنامه ها: اگر بخواهم درخصوص کلیه برنامه ها و اهداف خود صحبت کنم، درحوصله این مصاحبه نمیباشد. برنامه های اینجانب قسمتی به دغدغه های شخصی وکلا و قسمتی به دغدغه های جامعه وکالت بر می گردد. به اجمال درخصوص برنامه هائی که کمتر به آن پرداخته شده است میپردازم که شامل:

(الف) تشکیل کارگروه های تخصصی، براساس اهم مشکلات موجود، اعم از درون و برون کانون و تعیین برنامه های مدون برای هر گروه با اهداف مشخص، طی یک دوره مدیریتی، با نظارت و مسئولیت یک، یا دو نفر از اعضاء هیأت مدیره، اعم از عضو اصلی وعلی البدل.

(ب) با ایجاد جو خدمت به وکلا، بجای فضای رئیس و مرئوسی، الزام هیأت مدیره به ارائه گزارش از جلسات و مصوبات، بصورت سه ماهه بطور شفاف و بررسی کارنامه عملکرد دوران تصدی اعضاءهیأت مدیره

(ج) تشکیل جلسات علنی، بصورت پرسش و پاسخ و ایجاد محیطی مناسب برای ملاقات خصوصی وکلا با اعضای هیأت مدیره.

(د) ایجاد شرایط مناسب برای اخذ تسهیلات جهت خرید دفتر و غیره، با حداقل نرخ سود و حداقل مبلغ اقساط در تعامل با بانکها و موسسات مالی و فعال نمودن صندوق حمایت در این خصوص

(ه) تسهیل در استفاده از امکانات رفاهی، مانند رستوران ها و سالن های ورزشی و سفرهای داخلی و خارجی.

(و) ایجاد شرایط مطلوب در زمان بازنشستگی و همسان سازی مستمری و میزان فعالیت وکلای بازنشسته با قضات بازنشسته

(ح) با توجه به نیاز اکثریت وکلای جوان به تجربیات وکلای با سابقه، ضروری است با برنامه ریزی، در جهت بالا بردن سطح علمی و کاربردی، بصورت کیس به کیس در کارگاه های آموزشی و کارورزی اقدامات لازم صورت پذیرد.

(ط) بالا بردن سطح آگاهی مردم به نقش وکیل در احقاق حق، با استفاده از جراید و رسانه های  جمعی، با تامین منابع مالی از سوی کانون وکل

(ی) با توجه به کثرت پرونده های مطروحه در دادگستری، نسبت به ایجاد نهاد وکیل خانواده و تسهیل در احقاق حقوق مردم از طریق مراجع قانونگذاری.6-نحوه تعامل کانون وکلا با نهادهای حکومتی و قوای سه گانه باید چگونه باشد؟

کانون وکلا، تنها نهاد مدنی است که با برخورداری از حقوقدانان، اعم از اساتید دانشگاهها واعضاء هیأت علمی و قضات باسابقه و افرادی که سالیان متمادی در وزارتخانه ها و موسسات دولتی وغیردولتی، فعالیت داشته اند، و نیز نمایندگان مجلس و صاحب منصبان که درحال حاضر به کسوت وکالت اشتغال دارند و معضلات اجتماعی را می شناسند، می تواند برای برقراری و تعامل با قوای سه گانه استفاده کند. اکنون که حفظ استقلال کانون وکلا، بعنوان مهمترین هدف و اساسی ترین مسئله جامعه وکالت مطرح است، با استفاده از نقطه نظرات و توانائی ها و لابی های موجود، در یک حرکت یکسو با همدلی و در سایه مدیریت شجاع و مقتدر و با ایجاد ارتباط با ارکان تصمیم گیرنده در قوای سه گانه، از بروز بی هویتی کانون وکلا در آخرین فرصت های باقیمانده جلوگیری؛ و از استقلال ساختاری و قانونی کانون دفاع کنیم. 


7-باتوجه به درپیش بودن تصویب لایحه جامع وکالت دادگستری، چنانچه می­ دانید برخی از همکاران را عقیده بر این است که وکلای دادگستری و کانون وکلا باید از هرگونه مداخله و ایفای نقش در تدوین و تصویب  آن احتراز نمایند تا نقایص احتمالی آن به حساب وکلا نوشته نشود. این عقیده را تا چه اندازه در راستای حفظ استقلال کانون موثر می دانید؟


عدم مداخله در تصمیم گیریهایی که حیات مدنی کانون را دربر  دارد، به نظر بنده غیر منطقی است. باید با شجاعت توام با تدبیر و درک دقیق از موضوع، از حقوق کانون دفاع کرد. در این راستا؛ میبایستی از کار گروه تخصصی (بند 2)، که در این زمینه فعالیت دارند، با هماهنگی سایر همکاران که در(بند 6) به آن اشاره شد، استفاده نمود.8-یکی از د­ل­ مشغولی­ های وکلا این است که در زمان انتخابات هیات مدیره شعارهای زیبایی از طرف نامزدها داده می­ شود. اما غالبا بعداز انتخابات، به این بهانه که وعده­ های داده شده در هیات مدیره رای نمی آورد به فراموشی سپرده می شوند و از اجرای آنها خبری نیست. شما چه ضمانت اجرایی برای عملی شدن شعارهای انتخاباتی خود درنظر گرفته اید؟

بنده ضمانت اجرای خود را در برنامه های اعلامی گنجانده ام. از جمله ارائه گزارش سه ماهه و برگزاری جلسات پرسش و پاسخ و ملاقات وکلا با اعضای هیأت مدیره. بدیهی است درصورت انتخاب، تمامی تلاش خود را بر این امر خواهم  داشت.


9- درپایان؛ چنانچه مطلب قابل ذکری دارید بیان فرمایید.


در پایان؛ امیدوارم با حضورچشمگیر و حداکثری همکاران، در روز 22 اسفندماه 1392 درپای صندوقهای رأی، استقلال کانون وکلای همیشه سرافراز را تضمین نمائیم.  بیائیم نسبت به سرنوشت خود، بی اهمیت نباشیم و با قدرت تمام به کسانی که تضعیف کانون وکلا را می خواهند، بفهمانیم که ما هستیم . پس...                                    ((بیائیم تا بمانیم))

با تشکر و سپاس از جناب آقای مسعود رسولی وکیل دادگستری

تهیه و تنظیم  : نرگس کرمی


نوع مطلب : مصاحبه، 
برچسب ها : مصاحبه نامزدهای بیست و هشتمین دوره انتخابات هیات مدیره کانون وکلای مرکز،
لینک های مرتبط :
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
به سایت جمعیت اسلامی وکلای دادگستری خوش آمدید
کلیه حقوق این وبلاگ برای جمعیت اسلامی وکلای دادگستری ایران محفوظ است

ابزار هدایت به بالای صفحه

ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو | Buy Website Traffic