جمعیت اسلامی وکلای دادگستری ایران
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره جاودان


وبلاگ جمعیت اسلامی وکلای دادگستری ایران ، با هدف اطلاع رسانی اخبار صنفی و انعکاس موضوعات حقوقی ، قضایی ، فعلا بصورت موقت جایگزین سایت دائمی جاودان شده است. این وبلاگ در نظر دارد محل تبادل نظر همکاران، انتقال تجارب صنفی و درمیان گذاشتن دردهای مشترک باشد تا در پرتو همدلی حاصل از اشتراک در آراء و نظرات کاربران، بهترین مسیر پیشرفت و تعالی کشور - که یک جلوه آن استقلال نهاد وکالت است - به روی ملتمان گشوده شود.

مدیر وبلاگ : علی رضا وجدانی آرام
اخبار ومقالات جاودان
مصاحبه نامزدهای بیست و هشتمین دوره انتخابات هیات مدیره کانون وکلای مرکز
مصاحبه با جناب آقای حسین احمدی لاکلایه وکیل دادگستری


مصاحبه بیست و نهم1 -جناب آقای احمدی لاکلایه با تشکر از اینکه وقتتان را در اختیار ما گذاشتید، ابتدا با معرفی خود، خلاصه­ ای از سوابق علمی، عملی و صنفی خود را بیان فرمایید؟

1-     ضمن سپاسگزاری از دوستان گروه جاودان، اینجانب حسین احمدی ­لاکلایه مفتخرم که قریب به سی­ و دو سال از عمر خویش را در قسمتهای مختلف کانون از دادسرا و دادگاه انتظامی، تا معاضدت و کمیسیون تسخیری و کمیسیون­های دیگر در خدمت به همکاران و دادپیشگان حرفۀ وکالت گذارنده و در هیأت­مدیره فعلی نیز با اعتماد و رأی وکلای فرهیخته، شرف حضور و خدمت دارم و در تمام این مدت تمام همت خود را مصروف کار و فعالیت در کانون و پاسداشت استقلال و اعتلای آن نموده ام.


2- مهمترین نقیصه موجود در مدیریت کانون را در کجا می­ دانید و اگر به عضویت هیات مدیره کانون انتخاب شوید اولین اقدامی را که برای حفظ شان و جایگاه وکیل دادگستری انجام خواهید داد چیست؟

به راستی امروز تشدد و پراکندگی همکاران و ترجیح منافع گروهی و باندی بر منافع و اهداف جمعی و کانون وکلا تبدیل به بلای جان کانون شده؛ که اگر زودتر در جهت تجمیع و اتحاد پیش نرویم و همچنان بر طبل اختلاف بکوبیم، به نحوی که برای انتخاب رئیس کانون، چندین ماه فرصت و انرژی را هدر دهیم، دیری نخواهد پایید که باید خدای ناکرده انگشت حسرت به دهان بگزیم. لیکن؛ امیدواری ­ام به آینده و تعقل و تدبیر دوستان، بیش از نگرانی ­ام از موارد گفته شده می­ باشد.در پاسخ به قسمت دوم سؤال حضرتعالی نیز؛ باید بگوییم چنانچه اعتماد دوباره همکاران عزیزم را کسب کنم مهمترین هدف خویش، پس از رفع تهدیدات نسبت به استقلال کانون، که حقیقتاً مانند باری بر دوش تمامی ما سنگینی می­کند، آن هم از طریق تلاش در قانون­گذاری صحیح در این­ باره، تلاش در حل مسئله بازنشستگی وکلا از یک سو؛ و از سوی دیگر، کوشش در ارتقا وضعیت معیشتی وکلای جوان، از طریق جذب منابع و تسهیلات بانکی و مانند آن، سرلوحه اهداف اینجانب را تشکیل می دهند.


3-   باتوجه به حضورتان در همین دوره از هیات­ مدیره، چه تلاشی در جهت اجرا کردن این وعده­ ها داشته ­اید؟ 

اینجانب به عنوان عضوی از اعضای هیأت مدیره، در حدود اختیارات قانونی، به عنوان عضو علی البدل به شهادت دوستان حاضر، تمامی مساعی خویش را در سه محور پیگیری نموده ام.  ابتدا حضور مستمر و تأثیرگذار در جلسات هیأت مدیره و ارتباط نزدیک و چهره به چهره با همکاران و خاصه وکلای جوان و سعی در رفع مشکلات و مسائلی که در مجموعه کانون قابل پیگیری و رتق وفتق بوده. دوم پیگیری و حساسیت به موضوع اصلی امروز کانون که همانا حفظ استقلال، مصون ماندن کیان کانون از تعرضاتی بود، که  بیم آن می رفت طی لایحه موسوم به جامع وکالت به وجود آید؛ با همکاری دیگر اعضای محترم هیأت مدیره و از طریق همکارانی که به صورت مستقیم با مراجع قانونی و اجرایی این امر در ارتباط بودند. سوم به موضوع معشیت و بازنشستگی همکاران محترم بود، که در قالب پرداخت وام و افزایش حقوق بازنشستگی با همکاری دیگر اعضای محترم هیأت مدیره مورد مطالبه جدی قرار گرفت؛ که به حمدالله در هر دو مطلب توفیقاتی حاصل گردید. 


4-مهمترین ویژگی لازم برای عضویت در هیات ­مدیره را چه می دانید؟ برخی از صاحبنظران و پیشکسوتان وکالت می­ گویند، کسانی باید عضو هیات­ مدیره شوند، که به کانون اعتبار دهند، نه اینکه از کانون کسب اعتبار کنند. به نظر شما برای تحقق این هدف، چه اوصافی باید مدنظر رای دهندگان قرار گیرد؟

صلابت رأی، آزادگی در بیان مطالبات جامعه وکالت، تدبیر در گفتار و رفتار، سعی در پیشبرد برنامه محور کانون و ارتباط خالی از وابستگی و سرسپردگی با مراجعی که به صورت ذاتی با شغل وکالت مرتبط هستند؛ و از همه مهمتر، داشتن ارتباطی مستمر و همیشگی با وکلای محترم و مطرح نمودن نظرات ایشان در هیأت مدیره و پیگیری مشکلات و خواسته های همکاران محترم را می توان از خصوصیات هیأت مدیره ای پویا برای کانون برشمرد.تمام حیثیت حرفه ای و شغل ما در عنوانی که به آن مفتخر هستیم، یعنی وکالت دادگستری نهفته است. لذا؛ همکاران محترم این موضوع را باید مدنظر داشته باشند که، آنکه به حقیقت وکیل دادگستری است، و بنا به قسمی که یاد کرده، شرافت خویش را وثیقه این حرفه قرار داده، هرچقدر مسئولیت پذیرتر و درستکارتر جهت عضویت در هیأت مدیره لایق تر است.


5- مهمترین نقیصه موجود در مدیریت کانون را در کجا می­ دانید و اگر به عضویت هیات مدیره کانون انتخاب شوید اولین اقدامی را که برای حفظ شان و جایگاه وکیل دادگستری انجام خواهید داد چیست؟

1-      همانطور که در جواب سؤال قبلی تان عرض کردم سعی و تلاش در تعامل صحیح با قوای مقننه و قضائیه بدون وادادگی و انفعال و گنجاندن حداکثر  منافع وکلا، که در استقلال حداکثری کانونشان تبلور می­یابد و گستردن وسائل پیشرفت علمی و صنفی همکاران (مانند آنچه در اشل کوچک در کمیسیون آموزش و کار آموزی، کار می شود که اصلاً در شأن کانون با عظمت مرکز نیست) تعیین تکلیف یک­باره مسئله امکان ادامه فعالیت پس از بازنشستگی (البته طبق تمهیدات ویژه) و حواشی آن، ساخت و تکمیل مستحدثات رفاهی وکلا، تعیین تکلیف موضوع تعاونی مسکن وکلا، تعامل فعال و سازنده با قوه قضائیه و تلاش در زدودن رفتارهای تبعیض ­آمیز با وکلا در مجتمع ­های قضایی و حفظ شأن وکیل در رسانه جمعی به خصوص رادیو و تلویزیون، از اهم برنامه ­هایی است که به نظر بنده در ذی اهمیت قرار دارند.


6-منظورتان از استقلال حداکثری کانون چیست؟ آیا انتظار از کانون وکلا برای ورود به موضوعاتی مانند توافق هسته­ ای ژنو یا نقض حقوق بشر از سوی آمریکا و رژیم صهیونیستی، (که در راستای منافع ملی ایران است) مغایر با استقلال کانون است؟ بعبارت دیگر مرز استقلال از نهادهای حکومتی و استقلال از اصل نظام را در کجا می­ دانید؟  

منظور دقیقاً آن حد از عدم وابستگی است که، نه کانون راه به ورطه نابودی و اضمحلال، از طریق حاکم نمودن غیر وکلا بر سرنوشتشان بکشانیم؛ و نه خود را تافته ای جدا بافته از کل سیستم قضایی و اجتماعی جامعه قلمداد کنیم. به نظر اینجانب، شان کانون ارائه تفاسیر و تحلیل های حقوقی مسائل روز کشور به دور از هیاهوهای سیاسی و اظهارنظرهای صرفاً سیاسی و باندی است؛ به نحوی که کانون به عنوان مرجعی علمی و بی طرف، مورد رجوع مراجع دیگر قرار گیرد.  


7-کانون وکلا چگونه می تواند در زمینه ارتقاء شان و منزلت اجتماعی وکلا ایفای نقش نماید؟

1-  ناگفته پیداست که تاکنون تعاملی سازنده و واقعی و دارای سازوکار تعریف شده و برنامه­ریزی شده­ای بین کانون و نهادهای ذی­مدخل حاکمیتی، مانند قوایی که از آنها نام بردید، دیده نشده و آنچه تاکنون بوده و مانند آنچه در کمیسیون فرعی و اصلی دولت نهم و دهم درخصوص لایحه جامع وکالت دیده شده، تنها کشش­های فردی بوده و نه طرحی جامع و همیشگی. لذا؛ لازم است سریعاً در این خصوص برنامه­ ای مدون، تدوین و عملیاتی گردد تا حداقل شاهد ضربه خوردن کانون این نقیصه نباشیم.


8- جایگاه فعلی وکلا در نزد افکار عمومی را تا چه اندازه متاثر از عملکرد همکاران خود می دانید و مهمترین عامل رشد و ارتقاء اجتماعی وکلا را در چه می دانید؟

1-    البته بنده هیچ­گاه چنین ابراز عقیده ای از هیچ یک از همکاران نشنیده ­ام. صرفاً بحث درخصوص چگونگی ورود به قضیه و نحوه و شیوه آن است. که بالتبع می­ تواند در میزان نتیجه­ گیری مؤثر باشد. لیکن موضع منفعلانه داشتن و پس از آن ژست بی­ گناهی و عدم مداخله گرفتن، به نظر زیبنده وکلای دادگستری به عنوان عنصر کنش گر اجتماع نمی­ باشد.


9-رئوس برنامه ­هایی که برای رشد و پویایی جامعه وکالت و حفظ استقلال کانون درنظر دارید بیان فرمایید؟

1-    اگر نگاهی گذرا به شعارها و سر فصل اهداف اینجانب در انتخابات دورۀ فعلی بیاندازید، پرهیز از بلند پروازی­ ها و ابهام­ گویی را می ­توانید مشاهده بفرمایید. اینجانب چونان گذشته شرافت شغلی خود را که وثیقه امانت و قسم وکالتی ساخته ­ام و ضمانت تلاش خویش در تحقق اهداف ورودم به هیأت­ مدیره می­ دانم.


10-نحوه تعامل کانون وکلا با نهادهای حکومتی و قوای سه گانه باید چگونه باشد؟

1-  نهادها و کمیسیون­ های کانون، بسان پازلی هستند که هریک صحنه استقلال کانون را به منصه ظهور می­ رسانند؛ و به راستی نمی ­توان شأن هیچ­ یک را بر دیگری ازجحیت داد. لیکن آنچه در اذهان عموم، به دلیل ارتباطی که با آحاد مردم دارند، بیشتر متبلور می­ شود، از یک سو؛ ادارۀ معاضدت کانون و از سوی دیگر؛ دادسرا و دادگاه انتظامی کانون وکلا می­ باشد؛ که با مانند صافی به پالایش جامعه وکالت یاری می­ رسانند.


11-باتوجه به درپیش بودن تصویب لایحه جامع وکالت دادگستری، چنانچه می­ دانید برخی از همکاران را عقیده بر این است که وکلای دادگستری و کانون وکلا باید از هرگونه مداخله و ایفای نقش در تدوین و تصویب  آن احتراز نمایند تا نقایص احتمالی آن به حساب وکلا نوشته نشود. این عقیده را تا چه اندازه در راستای حفظ استقلال کانون موثر می دانید؟

1-     به جهت سابقه اینجانب در کانون می ­توانم مدعی باشم که شاهد شکل­ گیری و بالیدن تشکل­ ها و گروه های حقوقی موجود در بدنه کانون بوده ام و به صورت بسیار جزئی و تخصصی افتخار آشنایی با اهداف و افراد متشکله هریک از گروه­های فعلی را داشته و بلحاظ روحیه جمع­ طلبی که در خود یافته ­ام، با تمامی این گروهها با هر سلیقه و ساختاری، ارتباطات نزدیک و صمیمی دارم.تشکیل شورای تشکلها، که اولین بار در راستای مبارزه با آیین­نامه کذایی تهدیدکننده، شکل گرفت را حرکتی بسیار هوشمندانه می­دانم؛ که البته می­ بایست نقش این شورا در نظارت­ها و فعالیت­ های کانون نهادینه و قانون­مند شود.

 

12-  شما در کدامیک از این تشکلها عضویت دارید؟ و چه نقشی در تشکلهای متبوع خود دارید؟

         اینجانب افتخار دارم که در کنار دیگر دوستان، به عنوان عضو مؤسس و عضو هیأت اجرایی گروه وکلای دادگستری دادگو، مشغول فعالیت صنفی می باشم.


13- درپایان؛ چنانچه مطلب قابل ذکری دارید بیان فرمایید.

در پایان مجدداً از مساعی شما و تمامی اعضای محترم گروه جاودان در هرچه پرشور و شعور تر نمودن این انتخابات کمال تشکر و سپاس را دارم و برای همه همکاران این گروه توفیق الهی در عدالت طلبی و حق گویی را مسئلت می نمایم.


با تشکر و سپاس از جناب آقای حسین احمدی لاکلایه وکیل دادگستری

تهیه و تنظیم  : نرگس کرمی


نوع مطلب : مصاحبه، 
برچسب ها : مصاحبه نامزدهای بیست و هشتمین دوره انتخابات هیات مدیره کانون وکلای مرکز،
لینک های مرتبط :
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
به سایت جمعیت اسلامی وکلای دادگستری خوش آمدید
کلیه حقوق این وبلاگ برای جمعیت اسلامی وکلای دادگستری ایران محفوظ است

ابزار هدایت به بالای صفحه

ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو | Buy Website Traffic