جمعیت اسلامی وکلای دادگستری ایران
گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من گروه طراحی قالب من
درباره جاودان


وبلاگ جمعیت اسلامی وکلای دادگستری ایران ، با هدف اطلاع رسانی اخبار صنفی و انعکاس موضوعات حقوقی ، قضایی ، فعلا بصورت موقت جایگزین سایت دائمی جاودان شده است. این وبلاگ در نظر دارد محل تبادل نظر همکاران، انتقال تجارب صنفی و درمیان گذاشتن دردهای مشترک باشد تا در پرتو همدلی حاصل از اشتراک در آراء و نظرات کاربران، بهترین مسیر پیشرفت و تعالی کشور - که یک جلوه آن استقلال نهاد وکالت است - به روی ملتمان گشوده شود.

مدیر وبلاگ : علی رضا وجدانی آرام
اخبار ومقالات جاودان
به تاریخ های 17 و 19 اردیبهشت ماه1396

هفتاد و پنجمین جلسه هیأت مدیره دوره 29 در روز یکشنبه مورخ 17/02/96  ساعت 9/15 صبح با حضور امضاءکنندگان زیر تشکیل و پس از تلاوت آیاتی از قرآن کریم، صورتجلسه هفتاد و چهارم قرائت و مفاد آن به تصویب گردید.

پیش از دستور:

دکتر حسین آبادی در مورد میهمانان فرانسوی که در روز جاری به کانون وکلای مرکز خواهند آمد توضیحاتی دادند که یکی از آنها 16 سال رئیس دیوان عالی کشور فرانسه بوده. دیگری مستشار دیوان کشور فرانسه است نفر سوم عضو شورای دولتی (دیوان عدالت اداری) است. سپس در مورد مرکز داوری کانون که روز چهارشنبه از ایشان دعوت کرده اشاراتی داشتند.

دکتر کوشا: در مورد تبصره ماده 48 ق.آ.د.ک که هنوز معضلی است و برخی از بازپرسی ها سلیقه ای عمل می کنند و از ورود وکلا در پرونده ها ممانعت می کنند. پیشنهاد می کنم طرحی با همکاری نمایندگان مجلس بدهیم که این تبصره حذف شود و وکلایی برای مسایل امنیتی آموزش داده شوند. 2- در مورد بازرسی در کانون مقرر شد که در واحدهای مختلف بازرسی لازم انجام شود و خلأها و نواقص مشخص شود.

دکتر حسین آبادی: در مورد تبصره ماده 48 پیش از این (در دروه قبل) این صحبت شده و رئیس قوه اعلام کرده که خود شما اسامی وکلا را مشخص کنید ولی آقای دکتر نجفی گفته اند که از نظر ما همه وکلا صلاحیت دارند.

دکتر آذربایجانی: رابطین کمیسیون ها پیگیری کنند که گزارش کمیسیون ها را بدهند تا کنون فقط 2 کمیسیون گزارش     داده اند. مطلب دیگر این که یکی از کاندیداهای ریاست جمهوری در تبلیغات انتخاباتی خود برای ایجاد بعضی مشاغل مطالبی را اعلام کرده و در مورد شغل وکالت به نظر می رسد باید مطلبی بنویسیم.

دکتر حسین آبادی: می توانیم به عنوان یک اطلاعیه مطلبی تهیه کنیم که رئیس جمهور چنین اختیاری ندارد.

دکتر پورنوری: برخی قضات که متعاقباً وکیل شده اند می گفتند در پروانه آنها مهر ممنوعیت وکالت در تهران زده شده منظور شهر تهران است یا استان تهران؟ مثلاً در پاکدشت پرونده داشته تجدیدنظر آن در تهران است چه باید بکند؟

آقای مصباح: در اجرای منع قانونی (تا سه سال محل خدمت) بوده است. بنابراین در چنین موردی تجدیدنظر را باید به دیگری محول کنند چون از نظر قانونی حق وکالت در شهر تهران را ندارند.

دکتر محمدنبی: در مورد تبصره ماده 48 سه شنبه هفته آینده جلسه ای با نماینده قوه قضائیه داریم. گفته اند طرحی بدهید تا آن را حذف کنیم. اگر مطلبی هم به نظر دوستان می رسد بفرمایید تا منظور شود.

دکتر مالکی: گویا در مجلس افرادی دنبال حذف ظرفیت کانون وکلا هستند که باید با برخی نمایندگان صحبت کنیم و جلوی چنین کاری را بگیریم. پیش نویس قوانین اصلاحی را روز پنج شنبه بررسی کردیم و نظرات دوستان را هم دخالت دادیم. تعداد مواد به 30 ماده تقلیل پیدا کرد ولی هیچ نظر دیگری نرسیده است. بحث ادغام را هم قرار شد یک   مصوبه ای راجع به آن داشته باشیم.

آقای غفاری: در مورد کمیسیون ها برخی از آنها کمبود دارد و تکمیل ظرفیت را می خواهند که در دستور جلسه بیاید و افرادی مشخص شوند. البته در حدی که خود کمیسیون ها تشخیص می دهند که کمبود افراد باعث تعویق در امور می شود.

دکتر حسین آبادی: بهتر است به کمیسیون ها نوشته شود که هر یک از کمیسیون ها که باید تکمیل ظرفبت شوند. با پیشنهاد هر شخصی که مورد نظرشان هست اعلام کنند تا این کار انجام شود.

آقای طالع: تنها کمیسیونی که به اکثریت نرسیده و تشکیل نمی شود کمیسیون حمایت است.

دستور جلسه اول: سمینار سیدنی IBA.

دکتر حسین آبادی: در جلسه قبل مطرح شد ولی چون اکثریت حاضر نبودند به این جلسه موکول گردید.

دکتر محمدنبی: برخی مطالب را بهتر است به زبان انگلیسی ترجمه کنیم. ریاست و نواب رئیس مثل دوره گذشته بهتر است با هزینه کانون تشریف ببرند. در سایت هم بگذاریم که هر کس بخواهد با هزینه شخصی حضور یابند که هر چه تعداد بیشتر باشد بهتر است. برخی کشورها حمایت کنندگانی را دارند که مثلاً هزینه 50 وکیل را به عهده می گیرد ولی ما هنوز اسپانسر در این مورد نداریم.

آقای غفاری: ما سال گذشته در مورد  IBA تصمیم گرفتیم. می توانیم به همان ترتیب عمل کنیم. نظر دوم که رأی سال گذشته همین دوره هیأت مدیره بوده است به رأی گذارده شد و با اکثریت آرا تصویب گردید که رئیس کانون با هزینه کانون و نواب رئیس فقط ثبت نام با هزینه کانون باشد و آقای دکتر آقایی رابط باشند.

دکتر حسین آبادی: قرار است مقالاتی در خصوص سرمایه گذاری خارجی در ایران تهیه شود و یکی از سالنهای همایش را بگیریم  (که البته گران است و در این خصوص می خواهیم از سازمان سرمایه گذاری بخواهیم که همراهی کند.)

دستور جلسه دوم : بررسی نحوه اطلاع رسانی وکلا (تبلیغ)

دکتر آذربایجانی: در مقوله تبلیغ وکلا بسیار متفاوت عمل می شود به نظر می رسد بتوان یک اطلاع رسانی کلی را که شامل نام و پایه و شماره پروانه و نشانی دفتر و پست الکترونیکی و مقطع تحصیلی و درگاه باشد مجاز بدانیم و اگر کسی مدعی تخصص خاصی باشد آن تخصص را درج کند به شرطی که یک کمیسیونی در این خصوص این تخصص را بررسی کند.

آقای جندقی: اطلاع رسانی خیلی وسیع است و در سابق پیش آمده که حتی ذکر سابقه را به عنوان تبیلغ محسوب کرده اند. اطلاع رسانی در دفتر اسامی کانون و در سایت هست. اگر چنین چیزی مجاز شود جلوی آن را نمی توان گرفت.

آقای غفاری: اگر رفتار تجارتی بر قداست شغل وکالت پیشی بگیرد درست نیست و در این مطلب فکر نمی کنم نظر مخالفی باشد. من با چند نفر از همکاران از 1/5 سال پیش بررسی کرده ایم با مطالعه تطبیقی که اگر موافق باشید در جلسه بعد طرح آن را بیاورم.

آقای طالع: در دوره 27 طی مصوبه ای مقرر شد کمیته ای تعیین شود و پیش نویسی تهیه شد که خدمت جناب رئیس تقدیم کرده ایم در فرانسه هم نگرش آنها به تبلیغ نسبت به قبل تغییر کرده است.

دکتر آقایی: یکی از خواستهای وکلا به ویژه وکلای جوان این است که بتوانند خودشان را معرفی کنند که نکته مهمی است. باید رویکرد خود را مشخص کنیم. بهتر است همان متنی را که آقای طالع و آقای غفاری اشاره کردند بیاورند و مطرح شود. مقرر شد متن آن را در تلگرام بگذارند یا فتوکپی بگیرند و به دوستان بدهند.

دکتر حسین آبادی: در خصوص موضوع نحوه اطلاع رسانی قرار شد با توجه به اینکه در گذشته اقداماتی به عمل آمده      پیش نویس تهیه شده تکثیر و در اختیار اعضای هیأت مدیره قرار گیرد تا پس از مطالعه نظرات خود را اعلام نمایند و با جمع بندی به عنوان پیشنهاد کانون مرکز به منظور طرح در همایش تیر ماه به اتحادیه اعلام گردد.

دکتر محمدنبی: متن تهیه شده در مورد اطلاعیه مذکور در صفحه اول این صورت جلسه را قرائت نمودند ولی نهایتاً تصویب نشد.

دکتر حسین آبادی: آقای مدیر داخلی گفته اند که امسال مراسم افطاریه در کانون وکلا بهتر است در سوم ماه رمضان (9 خرداد) باشد.

مقرر شد افطاریه ماه رمضان روز سه شنبه 9 خرداد با حضور مقامات برگزار شود.

دکتر مالکی: بهتر است این مراسم در کانون برگزار شود. گرچه مشکل است و ممکن است فضا کم بیاوریم یا از نظر سیستم تهویه در مضیقه باشیم. (نظر آقای غفاری و آقای جندقی هم همین بود.)

دکتر آقایی: من عقیده دارم نباید این مراسم در کانون برگزار شود چون مشکلات ما در اینجا زیاد است.

نهایتاً مقرر شد محل برگزاری مراسم هم در کانون وکلا سالن جلالی نائینی باشد.

دستور جلسه سوم : نحوه تشکیل و اداره کمیسیون تدوین قوانین

آئین نامه پیشنهادی جهت بررسی در اختیار آقایان دکتر پورنوری و دکتر کامیار قرار گرفت تا ظرف سه هفته بررسی و نظر خود را جهت طرح در هیأت مدیره اعلام نمایند.

دستور چهار : رسیدگی به اعلام تخلف از همکاران دادگاه (غیرعلنی)

دستور جلسه پنجم : پرونده های انتقال (غیرعلنی)

دستور جلسه ششم : پرونده های صدور (غیرعلنی)

جلسه در ساعت 13/15 خاتمه یافت.


هفتاد و ششمین جلسه هیأت مدیره دوره 29 در روز سه شنبه مورخ 19/02/96  ساعت 9/20 صبح با حضور امضاءکنندگان زیر تشکیل و پس از تلاوت آیاتی از قرآن کریم، صورتجلسه هفتاد و پنجم قرائت و مفاد آن تصویب گردید.

پیش از دستور:

آقای کمیلی: طبق بند الف ماده 36 آئین نامه وظایف کارآموزی، کارآموزان باید هر ماه در دو جلسه دادگاه شرکت کنند این الزام هم برای کارآموزان است هم برای دادگاه ها ولی بعضی از دادگاه ها اجازه حضور در جلسه رسمی نمی دهند و الزام می کنند از پرونده های مختومه گزارش تهیه کنند که منظور قانونگذار را تأمین نمی کند این موضوع با رئیس دادگستری مطرح شد که وعده حل مشکل داده شد ولی هنوز محقق نشده است و این محدود به دادگستری تهران نیست و سراسری است لذا پیشنهاد این است که در سطح قوه قضائیه مذاکره شود در زمان ریاست سابق قوه قضائیه هم در این مورد بخشنامه صادر شد که اجرا نمی شود.

دکتر حسین آبادی: آقای کمیلی نامه ای برای ریاست قوه قضائیه تهیه کنند که اجرای بخشنامه را بخواهند و یادآوری شود در جلسه با رئیس دادگستری تهران موضوع پیگیری شود.

دکتر ارفع نیا: از برگزاری جلسه برای مهمانان خارجی که آمدند تشکر می کنم، ولی ای کاش از مترجم حرفه ای هم زمان استفاده می کردیم دو طرف من خانم مینو افشار و دکتر وحیدا که مترجم رسمی هستند نشسته بودند ولی از اینها استفاده نشد و جلسه خوب برگزار نشد و لازم است در آینده در این جلسات از مترجم متخصص استفاده شود.

آقای غفاری: اگر اجازه بدهید قضات و دادیارها در دادسرا و دادگاه انتظامی کانون با لباس مخصوص وکالت حاضر شوند.

آقای دکتر حسین آبادی توضیح دادند که تجویز آن مانعی ندارد ولی الزام آن با مانع مواجه است و اینکه به عنوان مصوبه هیأت مدیره انجام شود به عنوان نظامات کانون الزامی خواهد بود اگر دوستان موافق هستند در هیأت مدیره مطرح شود.

دکتر مالکی: در مورد مؤسسات حقوقی سامانه ای پیش بینی شده بود که امروز ثبت شرکت ها با من تماس گرفتند که از مدتی پیش به کانون وکلا گفته اند ولی هیچ اقدامی در این خصوص نشده است. ضروری است که ثبت نام کنیم که متولی امر مؤسسات حقوقی کانون های وکلا هستند و باید از کانون مجوز بگیرند.

آقای مصباح: در مورد مراسم تحلیف روز چهارشنبه سوم خرداد ساعت 2 بعدازظهر تعیین شده است. (نزدیک به 150 نفر) در مورد مطالب آقای کمیلی باید بگویم که این مطلب بارها تکرار شده، در جلساتی که با آقای اسماعیلی در قوه قضائیه و در کانون وکلای مرکز داشتیم این مطلب را گفته ایم وعده هم داده اند اما انجام نداده اند. مطلب سوم اینکه رأیی از شعبه سوم دادگاه انتظامی آمده است که شرکت های دولتی را از شمول بند دال ماده 8 بیرون دانسته است!

آقای سردارزاده: در مورد تظاهر به وکالت که یکی از همکاران گزارشی داده و پرونده در شعبه بازپرسی است ولی کانون پیگیری ننمود، لازم است کمیسیون ماده 55 و نظارت و بازرسی جداً اقدام نماید. نام را خدمت جناب رئیس خواهم داد. آیا اصلاحات لایحه استقلال را اجازه داده بودیم که در گروهها پخش شود یا خیر؟ تا آنجا که می دانم این اجازه هنوز داده نشده ولی در برخی گروهها پخش شده چرا خود ما در این خصوص نباید اقدام کنیم که کلیه همکاران نظرات خود را اعلام کنند خواهش می کنم از آقای دکتر مالکی که تا همه اعضای هیأت مدیره امضا نکرده اند در مورد موضوع الحاق 187 اقدامی نکنید.

آقای طالع: در مورد مشاوران حقوقی در وزارت اقتصاد و دارایی درگاهی ایجاد شده که برای مؤسسات حقوقی باید حتماً در این درگاه ثبت نام و اجازه قبلی از کانون و مرکز مشاوران بگیرند.

دکتر ارفع نیا ضمن اعتراض به گسترش مؤسسات حقوقی نمونه هایی را ارائه دادند که آقای دکتر حسین آبادی توضیح دادند در سطح کشور 1800 مجوز صادر شده است در این مورد با آقای ادب صحبت شده که محدود شده و در عمل دو یا سه مورد صادر شد در این مورد مذاکره می کنیم.

دستور جلسه اول: پیشنهاد افزایش حق عضویت تمدید پروانه و پروانه وکالت اتفاقی

دکتر حسین آبادی: در زمینه پرداخت 4% سهم وکلا به صندوق حمایت با مشکل مواجه هستیم در این یکسال 112 میلیارد ریال به صندوق داده ایم 100 میلیارد ریال دیگر بدهکار هستیم در بعضی کانون ها این 4% از وکلا دریافت شده یک پیشنهاد اینکه از وکلا بگیریم جدولی تهیه شده پیشنهاد این است که حق عضویت ثابتی طبق جدول دریافت گردد.

دکتر کامیار: دوره قبل که 150 تومان را به 300 تومان افزایش دادیم کانون های وکلای استانها گله مند شدند گفتند خوب بود نظر ما را هم می گرفتید لذا خوب است نظر کانون ها را بگیریم. نکته دوم اینکه ما حقوق کانون را بر اساس مالیات دریافتی وکلا دریافت کنیم قانون هم اجازه داده که از مالیات مقطوع سهم کانون را بگیریم. نه فقط از مبلغ علی الحساب اولیه.

آقای غفاری: آئین نامه تعرفه تبلیغ وکلا را که تهیه کرده بودیم تکثیر شد و تقدیم می کنم. مسئله افزایش هزینه ها از نظر شکلی سه سالش تمام نشده و باید تمام کانون ها در جریان قرار گیرند دلیل توجیهی هم این است که چون محل درآمد دیگری ندارند از این محل تأمین گردد. پیشنهاد من این است که اول موضوع تلفن هایی که برای مشاوره ایجاد می شود تلفن گویا که کانون راه اندازی کند در قانون برای مشاوره معاضدتی تکلیفی نداریم می توانیم برای مشاوره حق الزحمه دریافت کنیم.

آقای طباطبایی: پرداخت 4% سهم صندوق توسط کانون ها قانون نیست و مصوبه دولت است و هیچ مبنای منطقی ندارد و قابل حذف است در مورد درصدی از مالیات، چرا موضوع را به نفع کانون تفسیر نمی کنیم قطعاً نظر قانونگذار مالیات قطعی است چرا اصل را بر این می گذاریم که اخذ سهم کانون از مالیات غیرواقعی مبنای دریافت سهم کانون است؟

آقای سردارزاده: ضمن اعتراض به روش دادگستری که حق الوکاله معاضدت، تسخیری و نیز سهم کانون را نمی دهند باید به طور جدی پیگیری شود و این مبالغ دریافت شود.

دکتر حسین آبادی: دستور دو قمست است یکی حق عضویت وکلاست بخش دوم حق الوکاله وکالت اتفاقی است.

آقای طالع: آیا آمار دقیقی از تعداد وکلا و کارآموزان خود داریم و آیا آماری از تعداد کسانی که امکان تمدید پروانه وکالت خود را به واسطه عدم تمکن مالی ندارند، داریم، و آیا از جهت پرداخت سهم کانون به صندوق حمایت بررسی دقیقی صورت پذیرفته است. فلذا آئین نامه اصلاحی تعیین میزان و طرز وصول حق عضویت بررسی گردد و با توجه به وضعیت بد و سخت معیشتی و مالی بسیاری از وکلا و عدم امکان پرداخت آن، مراتب مورد بررسی قرار گیرد و سپس اتخاذ تصمیم شود. در خصوص پروانه وکالت اتفاقی و افزایش هزینه شکایت انتظامی از وکلا و دریافت حق المشاوره معاضدتی از سوی اداره معاضدت، افزایش آن پیشنهاد گردد.

دکتر آقایی: بنده هم عضو کمیسیون انتقال هستم و هم با توجه به حضور در برخی دیگر از ارکان کانون از وضعیت مالی کانون مطلعم. اما این دستور خلق الساعه است و با شرایطی که داریم این باید به عنوان آخرین راه حل مطرح شود. به نظر اینجانب باید راه حل هایی برای درآمد کانون پیش بینی شود به ویژه در خصوص خدماتی که به غیر وکلا ارائه می شود .... وضعیت مالی وکلا مناسب نیست.

دکتر آذربایجانی: با رد مورد حق عضویت به جمع بندی برسیم بفرستیم برای کانون ها.

دکتر محمدنبی: کانون اصفهان سهم وکلا را از خودشان می گیرند صندوق حمایت باید طرحی تهیه کنند برای اصلاح آئین نامه اگر مسئله حل نشود در معرض ورشکستگی قرار داریم در مجمع عمومی از وکلا بخواهیم خودشان پرداخت کنند.

دکتر کوشا: با توجه به وضعیت معیشتی وکلا پیشنهاد حذف داریم.

دکتر مالکی: حق عضویت برای تأمین هزینه های کانون است وضعیت این است که 4% حق صندوق خارج از وجهی است که وکلا پرداخت می کنند ما 4% را به عنوان سهم کارفرما می پردازیم در صورتی که ما کارفرما نیستیم این 4% را باید وکلا بپردازند به همکاران اطلاع رسانی کنیم و اعلام کنیم که راهی نداریم جز اینکه از خودشان بگیریم در رابطه با قانون در لایحه پیشنهاد شد که تعیین 10% را وکلا بپردازند 2% کانون ها که آن هم در وکالتنامه باید تأمین شود خیلی از وکلا سهم صندوق می پردازند ولی عضو صندوق نیستند مثل اعضای هیأت علمی و بازنشستگان راهکار دوم اینکه هر کسی می خواهد وکیل شود (بند د و ب) ده درصد حقوق بازنشستگی شان را به کانون ها بدهند.

دکتر حسین آبادی: کارگروهی متشکل از آقایان دکترعلیزاده، دکتر محمدنبی، دکترکامیار برای ارائه راههایی برای تأمین درآمد کانون تعیین شدند مأموریت کارگروه بررسی پیشنهاد افزایش حق عضویت است که آن را ظرف سه هفته ارائه دهند.

آقای مصباح: ماده 2 قانون وکالت، وکالت اتفاقی را پیش بینی کرده است در حال حاضر 105 هزار تومان برای هر وکالت اتفاقی دریافت می کنیم. پیشنهاد می کنم این رقم به 500 هزار تومان برای صدور و 300 هزار تومان برای تمدید افزایش بدهیم.

دکتر محمدنبی: با پیشنهاد آقای مصباح موافقت صحبت کردند.

آقای طالع موافق نظر دادند.

دکتر مالکی: وکالت اتفاقی هزینه هایی را به کانون  تحمیل می کنند لذا پیشنهاد می کنم رقم را به 800 هزار تومان برسانیم تمدید 500 هزار تومان.

دکتر آقایی پیشنهاد دادند یک میلیون برای صدور و پانصد هزار تومان تمدید تصویب شد برای صدور یک میلیون تومان و برای تمدید پانصد هزار تومان پرداخت شود.

دستور دوم : پرونده های صدور (غیرعلنی)

جلسه در ساعت 13/20 دقیقه خاتمه یافت.

منبع: کانون وکلای مرکز

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
امکانات جانبی
به سایت جمعیت اسلامی وکلای دادگستری خوش آمدید
کلیه حقوق این وبلاگ برای جمعیت اسلامی وکلای دادگستری ایران محفوظ است

ابزار هدایت به بالای صفحه

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic